1. Ana Sayfa
  2. HAYATTAN KESİTLER
  3. Eşini Allah için Sevmek ne Güzel şey..

Eşini Allah için Sevmek ne Güzel şey..

featured

Ben sizlere ibretlik evlilik hikayemi anlatmak istiyorum. Liseye giderken aynı okulda bir çocukla aşık olduk. Ailesi tarafından şımartılmış, baba eline bakan, tek yaşama amacı eğlence olan, her türlü kötü alışkanlığa sahip birisiydi.

Ailem karşı çıktı. Ama ben bütün hayatımı O’na endekslemiştim. O’nsuz bir hayatı düşünemiyordum. Babam beni okutmak istiyordu ama benim okumakta falan gözüm yoktu. Annemi küçükken kaybettim. Analığım bile beni sevmediği, içten içe benden kurtulmak istediği halde bu evliliğe razı değildi.

« Bu evlilik yürümez, bir de çocuk alır gelir başımıza » diyordu.

O’nun ailesi de önce karşı çıksa da tek çocuklarının bir dediğini iki etmedikleri için gelip beni istediler. Babam razı olmadı. Bende kaçarak evlendim. Bu ailesinin çok işine geldi. Sonuçta bedava bir gelin. Anlı şanlı düğün yaptılar ama. Hem de ailemi de çağırdılar. Ailem de geldi düğüne, kimse kaçtığımı bilmedi. Oğullarının mürüveti sonuçta. Kaynanamla yaşamaya başladım.

Beş altı ay kadar çok mutlu olduk. Kaynanam kayın pederim beni el üstünde tutuyor hatta şımartıyorlardı. Kaynanam da kaybettiğim anne sevgisini yeniden buldum. Evin bütün mastafını, benim en ufak ihtiyaçlarımı bile kayınbabam karşılıyordu. Eşimin en ufak bir eve katkısı yoktu. Eve geç gelmeye, içkili gelmeye başladı. En ufak bir şeyde bağırıp çağırıyor üstüme yürüyordu. Ailesi kızıyor beni elinden alıyordu.
Derken bir oğlumuz oldu. Çok sevindiler, her şeyin en iyisini aldılar. Eşim kendini biraz toparlar gibi olmuştu. Kayın pederimin ani ölümü ile hayatımız kabusa dönüştü.

Babasının dükkanına oturan eşim har vurup harman savuruyor ama çocuğuna bez almak, evin ihtiyaçlarını görmek angarya gibi geliyordu.
Bu arada kaynanam zengin bir koca bulup kendini kurtardı. Gene de hala elime üç beş kuruş para sıkıştırır çocuğa bir şeyler al der. Torununu görmeye gelir.

Artık eşimle aramızdaki aşk bittiği gibi nefret eder olduk. Sorumsuzluk, dayak, kötü söz yetmiyor gibi bir gün eve bir kadın ve çocuk getirdi. Beni aldatmış, çocuğu olmuş.
Bu şartlar altında çocuğumu alarak baba evine döndüm, daha doğrusu dönmek zorunda kaldım ve boşandık.
Duydum iflas etmiş, hapse girmiş.

Artık hayatımın en zor günleri başlamıştı. Babamlar beni sokağa atmadı ama her gün başıma kaktı. Çocuğum küçük çalışamıyordum. Hem evin bütün işini yapıyor hemde elişi yaparak çocuğuma bir şeyler alıyordum, kimseye yaranamıyordum. Yediğim yemek resmen burnumdan geliyordu.
Bu zor günlerimde en büyük dayanağım Rabbim oldu. Namaza başladım. Gece gündüz dua ediyordum beni kurtarması için. Sonunda dualarım kabul oldu.
Bir gün benim neler çektiğimi bilen, tek dert ortağım komşumuz:
_Kızım, benim kocamın yanında çalışan kimsesiz birisi var , dükkanda yatıp kalkıyor . Namazlı abdestli dini bütün, istersen bir tanış. Fakir ama dürüst birisi dedi.
Tanıştık, son derece esmer, elleri nasırlı, bir ayağı topal. Normal şartlarda hiç beğeneceğim birisi değil. Çocuğumu kabul etti. Ne olursa olsun artık kurtulmak istedim.

Biraz para biriktirmiş küçük bir ev tuttuk, biraz patronu kullanmadığı eşyaları verdi,biraz babamlar. Kalanları ikinci el aldık. Kısa zamanda evlendik.

Artık bir yuvamız vardı. Doğruyu söylemek gerekirse ilk evliliğimin beni havada uçuran günlerini aramadım değil. Hayat ikinizden ibaret sanıyorsun, zevkler aynı oluyor, en büyük amacın eşini mutlu etmek oluyor, gözgöze gelmek bile insanı mutlu ediyor. Aşk evliliği böyle oluyor. Sonra o aşk balonu söndümü herşey bitiyor.

İkinci eşimle böyle olmadı. Herkes eş olarak görevini yapıyordu o kadar.

Eşim yetim büyümüş, onun bunun yanında büyümüş, o yüzden aileye çok önem veriyor. Hele oğluma kendi çocuğu gibi babalık yapıyor. Çok farklı hayatlar yaşamışız, zevklerimiz tutmuyor. Benden on yaş büyük ama olgunluk yönünden otuz yaş büyük gibi geliyor bana.

Ama içimizdeki Allah aşkı bizi bağlayan nokta. Ben O’nu Allah’ı çok sevdiği için seviyorum O’da beni. Beraber namaz kılıp zikir çekiyoruz. Hacca gitmek hayalleri kuruyoruz.

Bizleri Allah’ın emaneti olarak görüyor. Oğluma dinimizi öğretiyor. Ufak kazancının neredeyse tamamını bize harcıyor. Hergün dolaba bakar ne noksansa ben demeden alır. Bana harçlık bırakır. Akşam gelirken sorar;
_Bir ihtiyaç varmı? Alınacak bir şey var mı? der.
Kendi üstüne başına ısrarla ben bir şeyler aldırırım.

Ben de elişi yaparak bütçemize katkıda bulunmaya çalışıyorum. Tutumlu olmaya çalışıyorum. Birbirimizin zevklerine saygı duymaya çalışıyoruz. Zaman geçtikçe sanki birbirimizi daha çok seviyoruz.

Gitgide birbirimize benzemeye başladık. Rabbim iki evlat daha verdi şükür. Üstünden on yıl geçti sanki dünmüş gibi geliyor. Böyle eşleriniz varsa ne olur kıymetini bilin. Benim ilk evlilik tecrübem olmasaydı bu insanın kıymetini bilemezdim diye düşünürüm her zaman.

Rabbim hayırlı evlilik nasip etsin her isteyene.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yazar Hakkında

Nooldu.net Spor Müdürü. Başta spor olmak üzere tüm haberler..

Yorum Yap