1. Ana Sayfa
  2. Neler Oluyor ?
  3. Evde Maske Nasıl Yapılır? Evde Maske Yapımı Örnekleri

Evde Maske Nasıl Yapılır? Evde Maske Yapımı Örnekleri

Türk Tabipleri Birliği (TTB), (covid-19) koronavirüs vakalarından korunmak için maske sorunu çekenlerin maske sorununu evde çözebileceğini belirterek evde maske yapımı için gerekli olanları ve neler yapılabileceğini paylaştı.

Yeni tip koronavirüs (covid-19)’un giderek arttığı ülkemizde ev halkını ve kendisini korumak isteyen vatandaşların evde maske yapımı arayışına girdiğini ücretsiz dağıtılacak olan maskelerin henüz elimize ulaşmadığı bu günlerde, Halkımızın evde maske yapması için bilim insanlarından yöntem ve uygulama teknikleri sunuldu..

Evde 3 farklı maske yapımı için aşağıdaki görselleri izlemeniz gerekiyor.

Evde Maske Yapımı İçin Neler Gerekli?

  1. 25 x 15 cm boyutlarında dikdörtgen biçimli 2 adet pamuklu kumaş bezi
  2. 15 cm uzunluğunda 2 adet lastik (bağ, saç bağı, ip olabilir)
  3. İğne, iplik, toka, makas, dikiş makinesi

TTB’nin ilk resimde ki örnek için maske yapımı için 25 x 15 cm ebatlarında dikdörtgen biçiminde iki parça pamuklu kumaştan bez, her biri 15 cm uzunluğunda iki bağ (lastik, ip ya da saç bağı), iğne, iplik  (ya da toka), makas, dikiş makinesinin yeterli olduğunu açıkladı.

Türk Tabipleri Birliği’nin paylaştığı evde maske yapma bilgilerine göre evde maske yapımı için ilk kademeler aşağıda listelenmiştir ;

1. “Pamuklu kumaştan 25 x 15 cm ebatlarında iki eşit parça kesin. Sık dokunmuş tekstil ürünü ya da pamuklu çarşaf olabilir. Elde başa bir şey yoksa tişört kumaşı da işe yarar. Dikdörtgen biçimindeki iki parçayı üst üste koyun; maskeyi elde tek bir parça varmış gibi dikeceksiniz.”

2.” Kumaşın uzun taraflarını 0,6-7 cm uzunluğunda içe katlayıp dikin. Sonra iki katlı bezi kısa olan tarafından 1-1,2 cm kadar içe katlayıp dikin.”

3. “15 cm uzunluğunda ve 3 mm genişliğinde lastik bandı maskenin iki kenarına yerleştirin. Bunlar kulaklara basit bir şekilde geçecek durumda halkalar olacaktır. Lastik bandını beze geçirmede daha büyük bir iğne ya da toka kullanın. Bağlantı yerleri yeterince sıkı olsun. Elinizin altında lastik yok mu? Dışarıya çıkmanızda şu durumda pek uygun değil ise, o zaman saç ya da baş bandını kullanabilirsiniz. Evinizde sadece ip varsa bağları daha uzun şekilde ayarlayıp, bu sefer başınızın arka tarafına bağlayabilirsiniz.”

4. “Lastiği hafifçe çekerek düğüm yerlerinin kıvrılmış kenarın içinde kalmasını sağlayın. Meskenin kenarlarını lastikle birlikte ayarlayarak yüzünüze tam oturmasını sağlayın. Ardından lastik bandı kayıp gitmemesi için sağlamca yerine yerleştirin.”

Evde Bandanadan Maske Yapımı

Türk Tabipleri Birliği bandanadan yüz maskesi yapımının örneklerini ise şu şekilde paylaştı : Bandana (ya da yaklaşık 50 x 50 cm boyutlarında kare biçiminde pamuk bez), filtre kahve kâğıdı, lastik bant (ya da saç bağı), Makas (kendi elinizdeki bezi kesecekseniz). İlk önce filtre kahve kağıdının altı kesiliyor. Filtre kağıt katlanmış badananın ortasına yerleştiriliyor ve aşağı, yukarı katlanıyor. Lastik bantlar ya da saç bağları arada 15 cm olacak şekilde yerleştiriliyor. Kenarlar ortaya doğru katlanarak, içe yerleştiriliyor.

Evde Tişörtten Maske Yapımı

Evde Tişörtten maske yapımı için kullanmamız gereken şeyler oldukça basit ve bulunabilir şeyler. Artık giyilmeyen, eskimiş bir tişört ve makas tişörtten maske yapımında bizler için yeterli olacaktır.
Evinde dikiş makinesi bulunmayanlar için daha pratik bir seçenektir tişörtten maske yapımı ; 

“Tişörtün alt kısmında 18-20 cm kesiliyor. Kesilen kısımdan bir köşenin bütünlüğünü bozmadan 15-16 santimlik bir parça daha alınıyor. Ortada bir boşluk oluşuyor ve iki ucu tutan bağlar kesiliyor. Bu uçların biri enseden, biri de baş üzerinden bağlanıyor.”

Türk Tabipleri Birliği maske kullanımı için vatandaşları şu şekilde uyarıyor:

  • Basit yüz maskeleri kullanın.
  • Cerrahi maskeler sağlık çalışanlarının kullanması gereken maskelerdir.
  • Makinada yıkanalabilen maske olmalıdır
  • Çıkardıktan sonra eller yıkanmalı
Önerilen Yazı
Ücretsiz maske başvuruları E-devletten Yapılacak!
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Aşık Odur Hakk'ı Seve, Hakk Derdine Kıla Deva. Bizim için Hayır Dua , Kılanlara Selam Olsun..

Yorum Yap