İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. LiSTEPLUS
  3. Evrendeki En Eski Şehirleri

Evrendeki En Eski Şehirleri

eski-sehir-8-1

Dünyadaki her şehir, nasıl ve ne zaman ortaya çıktığı konusunda bir gizem barındırıyor. Arkeologlar, burda listelenen şehirlerin dünyanın en eski yerleşim yerleri olduğuna dikkat çekiyor. Taş Devri’nde ortaya çıkan bu kentlerin nasıl yapıldığı hakkında hiçbir fikrimiz yok. Listede bazı sorular sormaya başlayacağınız dünyanın en eski 10 şehrini göreceksiniz.

10. Faiyum, Mısır

Faiyum, Mısır’da Kahire’nin yaklaşık 65 mil güneydoğusunda bulunan dünyanın en eski şehirlerinden birisidir. Kent, MÖ 4000 senesinde kurulmuş ve Mısır’da en eski olarak nitelendirilir. Önceleri Firavun döneminde Medinet el Faiyum olarak adlandırıldı. Antik çağlarda Faiyum şehri “Timsah şehri” olarak da biliniyordu. Şehir “Petsuchos” adında evcilleştirilmiş kutsal bir timsaha tapıyordu. MÖ 309 ve 246 seneleri arasında Mısır kralı Ptolemy II Phuladelphus, şehri yeniden canlandırdı ve Hristiyanlığın varlığından sonra Arsinoe bölgesel merkez oldu. Kent bugün çarşılar, pazarlar ve camilerden oluşuyor.

9. Sidon, Lübnan

Beyrut’un yaklaşık 37 mil güneyinde yer alan Sidon, Lübnan’ın üçüncü büyük şehri olarak kabul ediliyor. Sidon, modern “balıkçılık” kelimesine denk gelen Arapça bir isim. Şehrin MÖ 4000 senesinde yaşadığı bilir. Kazılarda Helenistik, Roma ve Osmanlı kalıntıları bulunmuştur. Şehirde o dönemlerde yaşamakta olan insanlar, sanat ve nakış konusunda bir hayli yetenekliydi ve son derece başarılı cam ve mor boya üreticileriydi. 10.000 nüfuslu Sidon küçük bir balıkçı kasabasıydı. Ancak şu an için 300.000’den fazla nüfusa ulaştığı görülüyor.

8. Atina, Yunanistan

Atina, 3.400 senelik bir tarihe sahip dünyanın en eski şehirlerinden birisidir. İnsan varlığı M.Ö. 11. Yüzyılda ortaya çıktı ve M.Ö. 7. Yüzyılda ve M.Ö. 1200 senesinde yaşandığı iddia edilen işgal ve yıkımlar yaklaşık 150 sene boyunca ekonomik gerilemeye bırakmış olabilir. Bugün Atina Yunanistan’ın başkentidir ve denizcilik, finans, eğlence ve global ticarete verdiği değer sebebiyle global bir şehir olarak kabul edilmektedir.

7. Plovdiv, Bulgaristan

Bulgaristan’da bulunan Plovdiv, 300.000’den fazla nüfusu ile Bulgaristan’ın en büyük ikinci şehridir. Şehir, deniz düzeyinden 250 metre yükseklikte bulunan yedi tepe üzerine inşa edilmiştir. Bu sebeple şehir “Yedi Tepeler Şehri” olarak anılmaktadır. Şehir, bir grup Hint-Avrupa kabilesi olan Trakyalıların etkisi altında kurulmuştur. Daha sonra Roma, Yunan, Hunlar, Persler ve Türklerin eline geçmiştir.

6. Gaziantep, Türkiye

Türkiye’de bulunan Gaziantep, Antep olarak anılıyordu. İnsanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden birisi olarak kabul ediliyor. Ortaçağ tarihi boyunca ayakta olan şehir, Osmanlılar tarafından ele geçirildi. Gaziantep Türkiye’nin en kalabalık şehirlerinden birisidir.

5. Susa, İran

Susa, İ.Ö. 4395’te kurulmuş olan eski yerleşim yeri olarak İran’da bulunan antik bir şehirdir. Dicle Nehri’nin doğusunda, Karkheh ve Dev Nehri arasında yer alan şehir Aşağı Zagros Dağları’ndan yaklaşık 250 kilometre doğuda yer almaktadır. MÖ 7000’de var olduğu bilinen eski ve ilk yerleşimciler Neolitik köylüler olarak kabul edilmektedir. Susa, şehri çevreleyen düz manzara üzerine bir tapınak dikilmesi sonrasında oluşturuldu. Susa topluluğu; beher, küçük kavanoz ve servis tabağı gibi seramik ürünler üretmek konusunda çok yetenekliydi. Günümüzde Susa, yaklaşık 64.960 kişilik bir nüfusa sahiptir.

4. Şam, Suriye

Şam Suriye’nin başkentidir ve dünyanın en eski şehirlerinden birisidir. Şehir ağır terörizm saldırılar altında yaşıyor. B durum nüfusun azalmasına neden olduğu gibi büyük hasara neden oluyor. Şam’daki ilk yerleşim M.Ö. 6300 yıllarına dayanır. Kral Biryawaza tarafından yönetilmiştir. Aramalilerin gelmesiyle, tünel ağlarının ve su ağlarının kurulmasını sağlamıştır.

3. Halep, Suriye

Suriye’de bulunan Halep, 2004 nüfus sayımından bu yana yaklaşık 2.132.100 nüfusu ile Suriye’nin en kalabalık şehridir. Şehir pek çok arkeolojik mirası barındırıyor. MÖ 5000’den beri işgal edildiği düşünülmektedir. Halep, Şam’dan önce bile tarihi kayıtlarda dünyanın önemli ve en eski şehri olarak görülmektedir. Halep şehri dinin büyük etkisi altınday kalan bir şehirdir.

2. Byblos, Lübnan

Byblos, MÖ 8800 ve 7000 arasında varlığı bilinen ve dünyanın en eski ikinci şehridir. Byblos, Beyrut’un 42 kilometre kuzeyinde bulunan Lübnan’daki bir Akdeniz şehridir. 1921’de arkeologlar şehrin eski ve tarihi olduğu varsayımıyla yapılan kazılarda, katmanları buldular. Şehrin öncelikle MÖ 3000 senelerinde var olduğu görüldü. Byblos, pek çok tarihi varlığı sebebiyle bugünlerde turistik bir yer haline geldi. 2016 senesinde “Arap Tur Başkenti” olarak da yer aldı.

1. Jericho, Filistin

Jericho, insan müdahaleleri ve yerleşim yeri göz önüne alındığında en eski şehirlerdir. Batı Şeria’daki Ürdün Nehri yakınında bulunan şehir, Filistin Ulusal Ordusu’nun El Fetih fraksiyonu tarafından yönetiliyor. Jericho, dünyanın en eski şehri olduğuna kanıt olarak, eski koruyucu duvarlar ile eski taş kuleye sahiptir. Şehir, MÖ 9000 senesine kadar eskidir.

Yorum Yap

Yorum Yap