1. Ana Sayfa
  2. Neler Oluyor ?
  3. Fahrettin Koca : Umudum Aşının Yıl Sonuna Kadar Bulunması

Fahrettin Koca : Umudum Aşının Yıl Sonuna Kadar Bulunması

bakan-koca_4281

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vaka sayılarının ülkede adeta tırmanışa geçtiğini dile getirdi.

Vaka sayılarının dünya genelinde artışa geçtiğini dile getiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Kovid-19 vakalarının İstanbul, İzmir, Bursa gibi büyük illerimizdeki artış trendi neredeyse bütün ülkeye yayılmış durumda.” dedi.

“RADİKAL TEDBİRLERE BAŞVURMAMIZ KAÇINILMAZ OLMUŞTUR”

Yeni tedbirlerin önemininin altını çizen Bakan Koca, şunları dile getirdi:

Bu artışı göğüsleyebilmiş durumda isek de gidişatı durdurmak için radikal tedbirlere başvurmamız kaçınılmaz olmuştur. Virüs bulaştırıcılığından hiçbir şey kaybetmeden adeta kitlesel bulaşma dönemine geçti.

Bugün itibarıyla dünyada pozitif vaka sayısı 55 milyon oldu. Ölüm sayısı ise 1 milyon 326 bini geçti. Hali hazırda 100 bini aşkın ağır vaka hastanelerde yaşam mücadelesi veriyor. Görünen o ki hayatımızı bir süre daha sıkı bir disiplin altına almak zorundayız.

“YIL BİTMEDEN AŞIYA KAVUŞMANIN ÜMİDİ İÇİNDEYİM”

Aşı çalışmalarına da değinen Koca, şöyle devam etti:

Dünyaya paralel olarak ülkemizde de 16 ayrı aşı çalışması yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesi klinik öncesi dönemi başarıyla tamamlayarak insan denemelerine başlamıştır. Çin ve Almanya kaynaklı aşıların ülkemizde de faz çalışmaları devam etmektedir. Bu yıl henüz bitmeden aşıya kavuşmanın ümidi içindeyim. Bize düşen, bu süreci güvenli bir şekilde atlatabilmektir.

Önümüzdeki yıl 54’ü hastane olmak üzere 273 sağlık tesisini tamamlayarak, 13 bin 995 nitelikli yatak kapasitesini daha ülkemize kazandırmayı hedefliyoruz.”

Yorum Yap

Yorum Yap