İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. LiSTEPLUS
  3. Fatih Sultan Mehmed’in Bilinmeyen 7 Özelliği

Fatih Sultan Mehmed’in Bilinmeyen 7 Özelliği

featured

Bundan tam 567 sene evvel bir imparatorluğun sonunu getiren, çağ açıp çağ kapatan Fatih Sultan Mehmed’in bugün Bilinmeyen 7 Özelliği’ni sizlere aktaracağız.

Hz.Muhammed’in hadisine nail olan, gemileri karadan yürütmeyi akıl edecek kadar ileri görüşlü ve ufku açık olan Fatih Sultan Mehmed’in elbette toplum tarafından bilinmeyen bazı özellikleri vardı.

Bugün ki LiSTEPLUS kategorimizde Fatih Sultan Mehmed’in Bilinmeyen 7 Özelliğini sizlerle paylaşacağız.

7- Fatih’in 7 Dil Bilmesi ; 

Fatih Sultan Mehmed, Arapça ve Farsça dahil olmak üzere toplamda 7 dil biliyordu. Üstelik Latinceyi ana dili gibi konuşabilen Fatih Sultan Mehmed, dil konusuna çok önem verirdi.

6- Fatih Sultan Mehmed’in Şair Olması ;

Fatih Sultan Mehmed, oldukça güzel şiirleri olan bir şairdi. Ayrıca mahiyetinde ki 185 şairden 30 şairi maaşa bağlamasıyla, şiire ve şaire verdiği önemi bu hareketiyle herkeslere göstermiştir.

5- Kanunname Hazırlatması ;

Fatih Sultan Mehmed, Kanuni Sultan Süleyman’dan önce, (yani torununu çocuğundan önce,) bir kanunname ve bir anayasa hazırlatmıştır.

4-Ordusunun Başında Olması ;

Fatih, 30 senelik saltanat devrinde, yaklaşık 25 tane askeri harekata kendisi bizzat öncelik etmiş, ordunun başında olmuştur. Orduyu kendisi komute etmiş ve eli kılıcında Allah’ın adeleti için savaşmıştır.

3-Gaza ve Fetih Ruhu ; 

900 bin kilometre olan Osmanlı Topraklarını, 2 Milyon 214 bin kilometreye çıkarmıştır. Buda gaza ve fetihi çok sevdiğini ve girdiği savaşların çoğunun yada hepsini kazandığının bir esamesidir.

2- 14 Suikasti Atlatması ;

 

Fatih Sultan Mehmed, Venedik Kralı’nın karşısına çıkacak cesareti ve gücü olmadığından dolayı türlü oyunlarına boyun eğmemiştir. Vendedik Kralı’nın toplamda 14 suikastinden sağ kurtulmayı başarmıştır. Hatta ve hatta tarihçilerin bir kısmı Fatih’in zehirlenerek yani yine bir suikast sebebiyle öldüğünü savunurken, bazı tarihçiler ise dönemin kötü bir hastalığı sebebiyle dünya’dan göç ettiğini yazmışlardır. Bu şüphe asırlar geçmesine rağmen halen netlik kazanamamıştır.

1-Vefatına 3 Gün Sevinilen Tek Padişah ;

Fatih Sultan Mehmed vefat ettikten sonra 3 gece 3 gündüz kutlama yapılan tek padişahtır. Fatih’in Bizans imparatorluğunu yerle bir etmesi onlarda oldukça bir kine vesile oldu. Fatih Sultan her ne kadar Allah’ın adaletinden şaşmayıp, adalette şaşmasa da, Fatih’e kinleri bir ömür, bir asır sürdü. Torunları da şimdi de Fatih’in torunlarına halen kinliler.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yazar Hakkında

Sağlık Meslek Lisesi / 17 Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar. (Hadis-i Şerif)

Yorum Yap