İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Fotoğraf Çekmenin Kısa ve Öz Püf Noktaları

Fotoğraf Çekmenin Kısa ve Öz Püf Noktaları

featured

Fotoğraf karesi için bazı önemli ipuçlarını vermeden önce, önemli bir kuralı hatırlayalım: Fotoğraf makinenizi her vakit yanınızda bulunduralım. Çünkü bazı anlar vardır ki, 50 senede hatta 100 senede bir ancak karşımıza çıkabilir..  O anıda kaçırmak istemeyiz doğrusu.
Aşağıda okuyacağınız bilgilerden sonra bir profesyonel fotoğrafçı gibi çekimlerinize renk katın..

FOTOĞRAFINI ÇEKTİĞİNİZ KİŞİNİN YÜZÜNE BAKIN!

Gündelik hayatta olduğu gibi, fotoğraf çekerken kişinin yüzüne bakmam arada bir bağ oluşturur. Bir kişinin fotoğrafını çekerken, kamerayı kişinin göz seviyesinde tutun.  Bu, onların boyuna inmeniz gerekiyor demektir. Çektiğiniz kişinin her zaman kameraya bakması gerekmez. Tek başına göz seviyesi açısı sizi resmin içine çeken kişisel bir his meydana getirir.

TEK RENK ARKA PLAN KULLANIN

Tek renk arka plan, fotoğrafını çektiğiniz karenin daha iyi görüntülenmesini sağlar. Makinenizin ayarına bakarken çektiğiniz karenin çevresini inceleyin. En sevdiğiniz arkadaşınızın  kafasından çıkan lambalar kulaklarından sarkan insanlar  olmaması için özen gösterin.

ODAĞI KİLİTLEYİN

Çektiğiniz cisim fotoğrafın tam ortasında değilse daha iyi bir fotoğraf elde edebilmek için odağı kilitlemeniz gerekir. Otomatik odaklı fotoğraf makinelerinin çoğu fotoğrafın merkezinde ne varsa ona odaklanır. Ancak fotoğrafın kalitesini artırmak için çoğu zaman çektiğiniz nesneyi tam ortadan çok hafif yana kaydırmanız gerekir. Pixeli kötü bir fotoğraf çekmek istemiyorsanız, önce çektiğiniz nesne tam ortadayken odağı sabitlemelisiniz, ardından da nesne ortadan yana kayacak şekilde kompozisyonu değiştirmelisiniz.

Odağı genellikle üç adımda belirleyebilirsiniz. Öncelikle, çekmek istediğiniz şeyi tam ortaya yerleştirin ve deklanşörü yarım basılı halde tutun. İkinci olarak, deklanşör hala yarım basılı halde makinenizi hareket ettirerek çektiğiniz nesneyi ortadan yana kaydırın. Üçüncü ve son olarak, fotoğrafı çekmek için deklanşöre tam olarak kaydırmadan basın.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap