İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Futbol’un tarihi hiç merak ettiniz mi ?

Futbol’un tarihi hiç merak ettiniz mi ?

futbol-tarihi

Futbol günümüz sporlarından en popüler olan ve en çok sevilen bir spor müsabakasıdır. 

Aktif olarak Dünya üzerinde neredeyse tüm ülkelerde oynanan futbol, çağımızın en sevilen spor müsabakalarından birisidir.

Milyon dolarların harcanarak transferlerin yapıldığı, iddia borsalarında milyonların döndüğü futbol müsabakasında elbette sadece yasal yoldan paralar harcanmıyor. Şike olayları gibi gayri resmi yollara da futbol alet edilmiş, Dünya’da ki bir çok kulüp bu sebepten çeşitli cezalara çarptırılmıştır.

Binlerce futbol takımlarının mücadele ettiği, taraftarların tutkuyla bağlandığı futbol oyunun  tarihinin M.Ö’ye kadar dayandığı söylesem ne derdiniz ?

Futbol oyunun M.Ö. 476 yılında Çin‘de bulunduğu bazı kaynaklar yer alıyor. Dünyanın en çok oynanan ve seyredilen sporu olan futbolun, günümüzde oynanan şeklinin İngiltere’de oluştuğunu söylemek net bir şekilde mümkün.

Futbol - Tarihi
Futbol – Tarihi

İlk Futbol Yarışması(Turnuvası) Kimlerle Oldu ? 

Günümüz futbolunun mucidi İngilizler ilk kez bir futbol yarışması düzenlediler.

İngiliz takımlarının mücadele ettiği, ilk futbol turnuvası olan FA Cup, 1872 yılında C. W. Alcock tarafından kuruldu. İlk resmı uluslararası futbol maçı 30 Kasım 1872 günü, İngiltere ile İskoçya ekipleri arasında Glasgow’da gerçekleştirildi ve müsabaka 0-0 beraberlikle sona erdi.

Daha sonra ise 1884 yılında, ilk uluslararası futbol turnuvası olan British Home Championship düzenlendi. Aston Villa yöneticisi William McGregor, 1888 yılında Birmingham’da kurduğu English Football League ile ilk futbol ligini kuran isim oldu. Kurulan bu ligde 12 takım mücadele etmekteydi. 1870’lerde futbolda profesyonelleşmenin temelleri atılırken, profesyonel futbolculuk 20 Temmuz 1885 tarihinde Futbol Birliği tarafından tanındı.

Türkiye Topraklarında Futbol 

İngilizlerin icat ettiği Modern futbol, Türkiye’de 19. yüzyılın başlarında ilk kez oynanmaya başlandı. Dönemin anlayışına göre, futbol İslam gelenekleriyle bağdaşmadığından dolayı bu spor dalının ilk oynayanları dönemin Müslüman olmayan azınlık milletleriydi.

Türkiye'de Futbol - Tarihi
Türkiye’de Futbol – Tarihi

Aslında ilk futbol kulübünü her zaman için Beşiktaş olarak bilmiş olabiliriz ancak ilk Türk asıllı futbol kulübü 1901 yılında Kadıköy’de Reşat Danyal, Fuat Hüsnü Kayacan ve arkadaşları ile kurulan Black Stockings Futbol Kulübü’dür.

Ancak bu spor kulübü kurulduğu sene kapatılmıştır.

Daha sonrasında ise Galatasaray (1905), Fenerbahçe (1907) yıllarında “Futbol Kulübü” olarak kuruldular. Esasen kuruluş yılı 1903 olan Beşiktaş Jimnastik Kulübü ise futbola 1910 yılında takım oluşturarak faaliyet göstermeye başlamıştır.

1908 yılında ise futbol Osmanlı topraklarında artık hız kazanan bir spor müsabakası olmaya başlamıştır.

Daha sonra günümüzün Ankaragücüsü olan Ankara takımı,  Altınörs İdmanyurdu ve Turan Sanatkarangücü’nün birleşmesiyle Ankara’nın ilk futbol takımı oldu. (1910)

İzmir’in ise ilk futbol takımı Karşıyaka’dır. (1912)

Futbol ;  Düşmanlığın değil, kardeşliğin olması gereken bir müsabakadır. Ülkemizde yüz yıllardır oynanan, heyecanla ve tutkuyla izlediğimiz bir oyundur..

Ama neticede bir “SPOR” bir “OYUNDUR”..

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap