İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Saglik
  3. Gece daha dinlendirici bir uyku uyumanın formülleri nelerdir ?

Gece daha dinlendirici bir uyku uyumanın formülleri nelerdir ?

Gece daha dinlendirici bir uyku uyumanın formülleri nelerdir ?

Gece uykusu şüphesiz insanın en dinlendiği ve en rahat bir şekilde uykuya daldığı uyku zaman dilimidir.

Ancak bazı bireyler gece uykusundan uyandığında sanki gece boyu ayakta kalmış gibi yorgun argın bir şekilde güne uyanıyorlar. Gece uykusunun insan bağışıklığı başta olmak üzere bir çok konuda etkisi vardır.

Peki Geceleri dinlendirici bir uyku uyumanın formülleri nelerdir ? 

Yatak

İyi bir gece geçirmenin ilk adımı mükemmel bir yataktır. Vücut şeklinize ve aynı zaman da pozisyonunuza uygun bir şekilde olması gerekir. Bu nedenle de geceleri dinlenmek isterseniz kendinize en uygun yatağı bulmanız gerekir. Herkesin rahat etme şekli değiştiği için yataklarda da farklılıklar meydana gelir. Sırtlarında oturan kişilerin vücut batmasını engellemek amacı ile sağlam bir orta kısma sahip sert yatak tercih etmeleri gerekir. Aynı zaman da bazı kişilerde vücutlarının kıvrımlarına oranla daha yumuşak olan yatakları tercih ederler. Bu nedenle kişilerin kendi vücutlarına en uygun olan yatağı tercih etmeleri gerekir.

Egzersiz

Fiziksel olarak yapılan aktiviteler iyi bir gece uykusuna yardımcı olur. Gün içerisinde yeteri kadar hareket etmek bedenin ve zihnin kendisini yorgun hissetmesine neden olacaktır. Bu da iyi bir uykuyu sağlar. Bir spor salonuna yazılmak, yüzmek ya da koşmak gibi sevdiğiniz sporlardan birisini yapın. Yaptığını bu egzersiz yorulmanıza ve bu sayede dinlenmek için vakit bulmanıza yardımcı olur.

Uyku Zamanlaması

Bir rutin içerisinde devam etmeniz durumunda hem uykuya dalmanız hem de aynı anda uyumanız çok daha kolay bir hal alır. Şekerlemeyi her gün yapın. Vücutta bulunan uyku ve uyanıklık döngüsünün düzene oturması için yatağa girme saatini hafta sonları dahi aynı saatte yerine getirin. Eğer uyuyamıyorsanız o zaman kendinize 20 dakika verin sonra ise yataktan çıkıp rahatlatıcı bir şeyler yapmayı deneyin.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap