İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. LiSTEPLUS
  3. Gece Yemek Yemeyi Durdurmanın 10 Yolu

Gece Yemek Yemeyi Durdurmanın 10 Yolu

featured

Çağımızın hastalığı gece yemek yemenyi durmanın 10 yolu;

Geceleri yemek yemeden uyuyamıyor, zararlı olduğunu bilmenize rağmen kendinize engel olamıyorsanız sizi böyle alalım. Bazen çok olsak bile Gecenin bir vakti kendimizi yemek yerken buluyoruz bu durum gündüz yediğimiz yemeklere göre daha fazla kilo almamıza neden oluyor. Uzmanlar gece yemek yemenin insan sağlığını olumsuz yönde etkilediğini sürekli dile getiriyor. Gece yemek yeme sendromu olarak bilinen bu problemi ortadan kaldırmanın aslında birçok kolay yolu var gece yemek yemeyi durdurmak için ne yapmalıyım diyenlere 10 farklı yolu anlatıyoruz işte gece yemek yeme sendromu durdurmak için uygulamanız gerekenler.

Nedeni belirleyin

Gece yemek yemeyi durdurmak için ilk yapmanız gereken Bunun nedenini bulmaktır. İnsanlar genelde stresli dönemlerde daha fazla yemek yer. Bununla birlikte gündüz vakitlerinde yeterli beslenmediğinde gece vakitlerinde açlık çıkabilir. Öfke üzüntü gibi durumlarla başa çıkmak için de en yaygın kullanılan yol yemek yemektir. Bu yüzden Geceleri neden yemek yediğinizi bulmaya çalışın.

Tetikleyicileri bulun

Genelde gece yemek yemenin önemli bir tetikleyicisi bulunmaktadır. Bunu bulmak için sizi yemek yemeye iten etkinliği bulun. Kendinizi yemek yerken buluyorsanız öncesinde ne yaptığımızı ve ruh halinizi gözden geçirin. Kimi insan üzüntülü kimi insan öfkeliyken yemek yemeye başlar. Bu yüzden ruh halinizi belirlemeniz, ilerlemez için büyük bir adım olacaktır.

Rutin oluşturun

Çok uyumak vücudun hareketsiz kalmasına neden olduğu için daha fazla kilo almanızı sağlar. Uyku ve yemek arasındaki dengeyi belirlemeniz size olumlu sonuçlar verir. Bununla birlikte gündüz hangi vakitlerde yemek yiyeceğinizi belirleyin ve bu ritmine uygun. Bu sayede gece daha az acıkırsınız.

Beslenme planı yapın

Yukarıda bahsettiğimiz gibi yemekleri Her gün aynı saatlerde yemek vücudun bunu alışmasını sağlar. Bu sayede yemek saatleri dışında daha az açlık hissi oluşur. Yemek planlamasının saat ve besin olarak ayarlayın. Beslenme listenize daha sağlıklı atıştırmalıklar ekleyin.

Duygusal destek

Gece yemek yeme nedenlerinizi tek başınıza bulamıyorsanız mutlaka diyetisyenlerden yardım alın. Bu sayede sizi tetikleyen durumları daha iyi kavrayabilir; kendinize bir beslenme planı oluşturabilirsiniz.

Stresten kurtulun

Stresli durumlar yemek yemenin en çok görüldüğü sebepler arasındadır. Stresten uzak duramıyorsanız olumsuz duyguları bir kenara bırakın. Herkesin kendine özel bir rahatlama yöntemi vardır. Bu yöntemi bilmiyorsanız resim yapın, yoga ve egzersizlere ağırlık verin. Müzik dinleyin ve kitap okuyun. Size en çok rahatlatan yöntemi stresli durumlarda uygulayabilirsiniz.

Gün boyunca düzenli beslenin

Şiddetli açlık kan şekerinin düşmesi gibi problemlerle karşılaşmamak için gün içinde düzenli beslenin. Hiçbir öğüne atlamayın. Kahvaltı, öğle ve akşam ürünlerinin yanı sıra beslenme düzenini 2 ara öğün ekleyin.

Evde abur cubur tutmayın

Abur cubur yemeyi seviyorsanız en azından geceleri evde bu yiyecekleri bulundurmayın. Bu durum aklınıza sürekli o besinlere kaymasına neden olur. Aç olmasanız bile abur cubur yemek için içinizde büyük bir istek uyanır. Bu besinleri tüketeceksenizde dışarıda kendimize ödül olarak alın. Evinizde sağlıklı atıştırmalıklar bulundurun.

Öğünlerinizde protein ekleyin

Eğer sık sık acıkıyorsanız öğünlerinize protein dahil edin. Yapılan bir çalışmada proteinli beslenmenin açlık hissini ve gece beslenmelerini yarı yarıya azalttığı söylenmiştir.

Kafanızı dağıtın

Can sıkıntısı insanı yemek yemeye yaklaştırır. Kafa dağıtmak ise kişiden kişiye göre değişir. Kimi insan sevdiği şeyleri yaparken kafa dağıtır kimi ise hiç bilmediği şeyleri araştırır. Sıkıntıdan kaynaklanan gece beslenmelerini önlemek için başka aktivitelere yönelin.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap