1. Ana Sayfa
  2. LiSTEPLUS
  3. Geceleri Verimli Bir Uyku Uyumak İçin 5 İpucu

Geceleri Verimli Bir Uyku Uyumak İçin 5 İpucu

geceleriuykusorunu

Son dönemlerde sıkıntılı günler yaşadığımız şu günlerde vücudumuzun en çok ihtiyacı olan şeylerde biriside, bağışıklık sisteminin güçlü olması.

Uyku ise bağışıklık sistemi için oldukça ama oldukça önem arz eden bir konu.

Sağlıklı bir bağışıklık için sık sık uyarılar aldığımız şu günlerde, uyku sadece bağışıklık için değil, hayatımızın akışında da önemli rol oynayan bir etken.

Bugün ki LiSTEPLUS kategorimizde, Geceleri Verimli Bir Uyku Uyumak İçin gerekli olan 5 İpucu’nu sizlere aktaracağız ;

5- Sıcak Bir Duş ; Belki arasında annesinden yada başka bir büyüğünden şu nasihatı duyanlarınız olmuştur ; “Duş almak insanı dinlendirir” Eğer geceleri uyku problemi çekiyorum diyorsanız, sıcak bir duş size oldukça faydalı gelecektir.
Sıcak duş sayesinde stres seviyenizi düşürün ve uykuya daha kolay dalın. Duşta da uzun süre durmamaya özen gösterin, duştan sonra yatağınıza girdiğinizde ağırlaşıp uykunuzun geldiğini gözlemleyeceksiniz.

4- Yatağınız’dan Uzaklaşmayı Deneyin ; Eğer uyku size bir şekilde gelmediyse ve yatağınızda dönüp dönüp duruyorsanız, çözüm belkide yatağınızdan uzaklaşmaktır. Sonuçta bazen bazı şeyleri zorlamamak gerek, o an uyku kaçmış ise o zaman diliminde gelmesi pek mümkün değil. Uzmanların aktardığı bilgilere göre yatağınıza girdikten sonra yarım saat içerisinde uykuya dalamadıysanız, yatakta daha fazla durmamanız gerekli.

Örneğin yatağınızdan uzaklaşarak, bir kaç sayfa kitap okuyabilir yada sabaha bıraktığınız bir işinizi ele alabilir, hatta ve hatta bulaşık, çamaşır gibi işlerinizi bile yapabilirsiniz. Şahsen benim fikrim gelmeyen uykuyu Namaz kılarak geri getirmek. Böylelikle beyniniz başka bir konuya kendini yorduğu için, uyku için tekrardan niyetlendiğinizde sizi serbest bırakarak uykuya dalmanızı sağlayacaktır.

3- Sabit bir Aktivite ; Beyninize uykunuz geldiğini söylemeyi denediniz mi ? Tıpkı bir çocuğa nasıl artık uyku saatin geldiğini söylüyorsak, beyninize de uyku vaktinin geldiğini hatırlamayı denemelisiniz. Nasıl yapacağım derseniz bir kaç önerimiz var.
Örneğin her gün yatmadan önce bir kaç egzersiz hareketi yaparak, veya her gün yatmadan önce dua ederek veya okuduğunuz bir kitabı sabitleyip her gün yatmadan bir iki sayfa okumak gibi..
Kısacası bu hareketleri her gün yapmak, beynimize artık bu hareketlerden sonra uymamız gerektiğini iletir. Tabi bu örnekleri yaptıktan sonra bir gün mutlaka hiç bir aktivite yapmadan uyumalıyız. Böylelikle beyin komutunu net bir şekilde alsın.

sabit-bir-aktivite
sabit-bir-aktivite

2- Koyun Saymayı Denediniz Mi ? ; Evet evet size yıllanmış bir öneride bulunmayacağım.. Bu sadece eskimiş ama mantığı değişmemiş bir öneri. Çocuklar için her ne kadar başarılı olsa da yetişkinler için pek faydalı bir tavsiye değil.
Ama mantığı aynı, egzersizler farklı..
Örneğin gece yatmadan önce 100’den geriye 3’er 3’er saymak beyninizi zorlamanızı sebep olacaktır. Yada ezberlemeniz gereken bir metni ezberlemeye çalışmak, kısacası yatakta beynimizi düşünmeye ve odaklanmaya zorlamak. Bu öneriler sayesinde beyniniz sizi daha kolay uyku aşamasına sokacak ve git gide zorlaşan rutin ile beyninizi zorlayarak odaklanmanızı sağlayacaksınız, bu durum karşısında da uyku sizi bekliyor olacaktır.

1- Rüya Görmeden Önce, Hayalinizi Kurarak Yatın ; Geldik listenin birinci sırasına..
Bazen yorgun bile olsak yatağa girdiğimizde uyku bize bir türlü gelmez. Gerek gün içerisinde yaşadıklarımız, gerek hayatı akışında karşılaştığımız sıkıntılar bizlere bazen bilinç altı vesilesiyle rahat bir uyku tattırmaz. Bizim ise yapmamız gereken en önemli şey, gündelik hayatımızda yaşadığımız sıkıntıları düşünmeden bambaşka şeyler düşünmek.

Çok istediğiniz telefonun veya arabanın hayali, evlilik hayalinizde yer eden insanlarla hayaller, geleceğe yönelik umutlu düşünceler, yada geçmişte yaşadığınız sadece güzel anıları düşünmek..
Bu düşüncelere dalarken yüzünüzde ufak tebessüm oluşuyor olabilir, beynimizde kurduğumuz bu güzel düşüncelere uyku konusunda da bizim işimize yaracaktır. O güzel düşüncelerinize dalarken uyku da size yaklaşmış olacaktır.

Elbette düşündüğünüz şeyi rüyanızda görme ihtimaliniz oldukça yüksek :)

Bir LiSTEPLUS yazımızın daha sonuna geldik, aşağıda ki makalemizde ilgini çekebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : Yetişkinlerin de Okumaktan Zevk Alacağı 5 Çocuk Kitabı

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap