İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Neler Oldu ?
  3. Geçmişten Günümüze Parfümün Değişimi

Geçmişten Günümüze Parfümün Değişimi

featured

Parfüm her ne kadar günümüzde bizlere cam şişeler içerisinde kolayca ulaşmış olsa da, aslında parfümün kökeni çok uzun zamana dayanıyor.

Bizlere cam şişelerde ulaşan parfüm, geçmiş zamanlarda nasıldı ?

Günümüz şartlarında hemen hemen herkesin kullandığı parfümün tarihsel değişimini hiç merak ettiniz mi ? Nereden gelmiş bu parfümler hayatımıza ?

Yağ bazlı parfüm ;

İnsanlar parfümü bulduğunda organik bitki ve baharat kullanıyordu. Bu yüzden ilk parfümün hastalıklarda da kullanıldığı iddia ediliyor. Parfümlerin dayandığı en eski tarih ise M.Ö. 2.000’nci yılı. Parfümün keşfedildiği ilk topraklar ise Mezopotamya topraklarıdır.

Mısırlılar, parfümlerini yapmak ve güzel kokmak için damıttıkları kokuları yağlara aktardılar. En yaygın kokular odunsu, meyveli ve elbette lotus gibi yaygın çiçeklerin kokuları vardı. Mısırlı liderler bu değerli eşyayı elde edebilen tek topluluktu ve diğer topluluklar tarafındann lüks bir ticaret maddesi olarak kabul edildi. Kraliçe Kleopatra’nın parfüm kullanarak ve hatta banyo yaparak her zaman iyi koktuğu kaynaklar arasında yer alıyor.

Su bazlı parfüm ;

Daha sonrasında ise parfüm değişime uğradı. Yağ Bazlı parfüme halkın erişmesi bir hayli zordu. Persler ve Araplar kokuları suya damıtmaya başladılar ve böylece su bazlı parfümü oluşturdular. Çoğunlukla zambak gibi çiçekler kullandılar ve bazı kokulara baharat ilave ettiler.

17. yüzyılın başlarında, su bazlı parfüm Avrupa’daki insanlar arasında oldukça fazla popüler oldu. Kullanan toplumlar çoğunlukla Fransız ve İngiliz’di. Sık ​​sık ellerini yıkamadığı için ve eski zamanlarda tuvalet adapları olmadıkları için vücutlarını bir koku sarıyordu. Onların bu çaresine ise parfümler yetişmişti. Parfümler temizlik amacıyla kötü kokuyu gizlemek için uzunca yıllar boyunca kullanıldı. Parfümün güzel kokusu, onların pis kokusunu gizlemek için bir çare oldu. Elbette sürekli ithal etmek olmadı ve Fransa kendi parfümünü kendi üretmeye başladı. O yüzden şimdi Dünya’da ki en tanınmış parfümler Fransızlara aittir.

Günümüz Parfümü ;

Modern parfümün atası aslında biz Türkler tarafından bolca kullanılan kolonyadır. Günümüz parfümünün ilk çıkış yeri Almanya’nın Köln şehridir. İtalya’da yaşayan gezgin, eczacı ve parfümcü Giovanni Paolo de Feminis, 1709 yılında, Macaristan Kraliçesi Elizabeth için ürettiği ve “Macar Suyu” denilen bileşime % 2 ila 4 oranında bergamut, limon, portakal ve biberiye esansları katarak yeni bir koku icat etti. Yeni geliştirdiği koku ile Almanya’nın Köln kentine yerleşti. Feminis, Köln’de, icat ettiği kokuyu “hayranlığa değer su” (eau admirable) adıyla üretmeye başladı. 1727 yılında Köln Tıp Fakültesi’nde icat ettiği kokuyu tıbbi olarak onaylattı. Daha sonra kokunun adını “Eau de Cologne” (Köln Suyu – Kölnisch wasser) olarak değiştirdi.

Günümüzde sürekli kullandığımız parfümün tarihini öğrenmiş olduk. Esasen şuan kullandığımız parfümlerinde tamamen parfüm olduğunu düşünmeyin. Bugün saf esansiyel parfüm yağı bulmak çok zor ve nadirdir, çünkü çok pahalıdır. Satılan yağ parfümlerinin birçoğu sadece yağ formunda olduğu için yapay ve geçici kokulara sahiptir. Kalitesinden az kısılan parfüm, bizlere kaliteli geliyor ve uzun süre kalıcılık etkisini korumuş oluyor.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap