1. Ana Sayfa
 2. LiSTEPLUS
 3. Geçmişten Günümüze Yapılmış En İyi 5 Lise Dizisi

Geçmişten Günümüze Yapılmış En İyi 5 Lise Dizisi

featured

Türk Televizyonlarında ara ara gençlik dizileri veyahut lise dizileri yapılmıştır.

Bugün ki listemizin konusu Lise Dizileri.. Lise dizilerin gençlerin sevdiği bir kategoridir. Haliyle okul hayatını anlatan diziler gençlerin sevdiği bir dizi biçimidir.

O halde 5’den geriye doğru olmak üzere listemize başlayalım..

5- Lise Defteri ; Lise Defteri, liseli gençlerin gençlik yıllarındaki sorunlarını, sevinçlerini, hüzünlerini, sırlarını ve yaşadıkları olayları izleyicilere aktaran bir Türk dizisidir.
Dizi’nin oyuncuları oldukça geniş kadrodan oluşmaktadır. O dönemde daha yeni yeni ün kazanan oyuncular bu dizide boy göstermişlerdir..
Bakalım bu isimler sizlere tanıdık gelecek mi ?

 • Sinem Kobal ; İnci karakterini canlandırmıştır.
 • Sarp Levendoğlu ; Mehmet rolüne hayat vermiştir.
 • Arda Kural ; Ediz karakterine hayat vermiştir.
 • Ece Erken ; Nil karakterine hayat vermiştir.
 • Emre Altuğ ; Kerim karakterine hayat vermiştir.
 • Selin Demiratar ; Güney karakterine hayat vermiştir.
 • Dağhan Külegeç ; Serhat rolünü canlandırmıştır.

4- Pis Yedili ; Pis Yedili, Show TV’de 25 Ekim 2011 tarihinde başlayıp 24 Haziran 2014’te sona eren Türk lise komedi dizisi.
Okulları yangında yanan öğrencilerden 7 tanesi özel okula devlet burslu olarak başlamışlardır. Özel kolejliler bir türlü Pis Yediliyi sevemezler..
Kolejde ki Elçin adlı karakterin Bayrampaşalıyı sevmesiyle olaylar hem şekillenir hemde biraz karışır.. :)
Aralarında sürekli olarak bir çekişme, sıkıntı yaşanmıştır. Karakterleri farklı özellikte olan Pis Yedili’leri bir hatırlayalım ;

 

Kadir Doğulu ; Bayrampaşalı karakterine hayat vermiştir. Yedili’nin lideri konumundadır, sakin anlayışlı ve yakışıklı bir karakterdir. Cimbomla birbirlerine aşıklardır.

Eda Ece : Cimbom karakterine hayat vermiştir. Lakabını Galatasaray fanatiği olmasından almıştır. Asabi kıskanç ve güzel bir karakterdir. Paşalının sevgilisidir.

Halil Babür ; Trafo rolünü üstlenmiştir. Lakabını sinirli, asabi olmasında almış olsa gerek.. Grubun kavgacısı, asabisi bir o kadarda güçlüsüdür.. Aşk hayatını sakin geçse de en yakın arkadaşı Bayrampaşalı’nın kız kardeşine yanıktır..

Hazal Şenel ; Salça rolünü üstlenmiştir. Lakabını saçının kırmızı olmasından almıştır. Grubun kız tayfasındandır. Sakindir, aşk hayatı fazla ön planda olmamıştır.

Bükre Atala ; Karabiber karakterine can vermiştir. Lakabını esmer olmasından almıştır. Kızların içinden en serti, en asabisi rolündedir. Grubun bir diğer asabisi olan Trafoya aşıktır.

Ahmet Yıldırım ; PC (Peker) ; Grubun bilgisayar işleriyle arası en iyi olandır. Aralarında yine en zekisi bu karakterdir. Kavgayla gürültüyle fazla işi olmayan karakter aşk meşk mevzularına da hiç girmemiştir.

Burak Alkaş ; Orçun ; Grubun en ciddiyetsizi diyebiliriz.. :) Bir döneme damga vuran Kamiller sözünün sahibidir. Zengin ve oldukça güzel olan Elçin’e aşıktır. Galasız ve umursamaz tavırlarıyla ön planda olmuştur.

3- Koçum Benim ; 2002-2004 arasında gösterilmiş televizyon dizisidir. 10 Ocak 2002’de TRT’de yayınlanmaya başlayan lise dizisi ,11 Mart 2004 tarihinde sona ermiştir. Dizi İstek Acıbadem Lisesinde ve İstek Belde lisesinde çekilmiştir.


Özel bir lisede hayat devlet okullarınkin’den çok farklıdır. Hem öğrenciler hem de öğretmenler için. Koçum Benim, lise öğrencilerinin öğretmenleri ile ilişkileri, aile hayatları, gençlik dertleri üzerine yoğunlaşan bir yapım.
Lisenin basketbol takımının koçu (Tarık Akan) öğrencilerin okulda en sevdiği ve en çok desteklediği figüler’den biridir. Koç da öğrencilerini sadece spor karşılaşmalarına hazırlamakla kalmaz, onları hayata dair de eğitir…

Dizi, 70’lerde çekilen Beyaz Gölge dizisinin yerli versiyonudur. Özgün diziden birebir alıntılar yoğun biçimde mevcuttur.
Koçum Benim senaryo bakımından güzel olmasıyla birlikte kadro bakımından da oldukça zengindir. Aşağıda ki liste sadece bazıları..

 • Tarık Akan ; Koç Can rolüne hayat vermiştir.
 • Ebru Cündübeyoğlu ; Deniz Hoca karakterine hayat vermiştir.
 • Engin Altan Düzyatan ; Orçun karakterine hayat vermiştir.
 • Selin Demiratar ; Eylül karakterine hayat vermiştir.
 • Ozan Güven ; Umut rolüne hayat vermiştir.

2- Arka Sıradakiler ; Oldukça gergin bir macera, kavgaların, uyuşturucunun, haracın kol gezdiği, yıllardır üniversiteye bir tek öğrenci bile gönderememiş, unutulmuş bir lise; okulu kapatıp okul arazisini satmanın derdinde bir müdür ve öğrencilerden tamamen ümidi kesmiş hocalar…Okula yeni gelen azimli bir öğretmen tek başına bu lisenin kaderini değiştirebilir mi ?

Kemal Hoca ve Öğrencilerin macerası, umudu ve oldukça büyük olayların yaşandığı dizi listemizin ikinci sırasında..
Azda karakterlerden bilgi verecek olursak ;

Bülent Çetinaslan ; Oktay Karaca ; Arkadaş grubunun lideri konumunda dürüst saygılı ve yakışıklı bir karakter. Gamzeyle çok fırtınalı bir aşk hayatları olmuştur.

Sinem Öztürk ; Gamze ; Annesinin ve onu seven iki delikanlının arasında kalan Gamze’nin çok olaylı bir bir lise hayatı vardır. Gamze Oktay’a aşık güzel bir karakterdir.

Barış Atay ; Dizinin net en kötü karakteri.. Saffet ve çetesi haylaz, haraç kesen bir tipdir. Saffet’de Gamzeye aşık bir karakterdir.

Fırat Çöloğlu ; İbo ; Deli dolu olan İbo karakteri dizinin sevilen iyi karakterlerindendir. Oktay’ın en yakın arkadaşıdır.

Deniz Sarıbaş ; Sibel ; İbo’nun sevgilisidir. Grubun güzel kızlarından biridir. Hatalar yapsada İbo onu korumaya sevmeye devam etmiştir.

1- Hayat Bilgisi ; Geldik listemizin birinci dizisine.. Anne ve babasını bir trafik kazasında kaybeden idealist Afet Öğretmen, küçük kardeşi Kerem ile birlikte Anadoluyu karış karış dolaşmıştır.

Ezberci eğitimden değil, yaratıcı eğitimden yana olan Afet Güçverir buralarda türlü tayinler, atılmalar görmüş ve kardeşine tokat attığı için ayrılmak zorunda kaldığı eski meslektaşı, aşkı Tekin Bey’i ise asla unutmamıştır. Kardeşi ile birlikte yıllar sonra son sürgünleri olan İstanbul Rıdvan Kanat Lisesine gelirler. Bu tayin Afet Güçverir için yeni bir yaşam,öğrenciler içinse uzun soluklu bir hayat eğitiminin başlangıcı olacaktır.

Lise’de ki öğrenciler sert eğitimci Afet Öğretmen’i çok severler, idealist öğretmen öğrencilerini üniversite yolunda destekleyen en etken insandır. Başarının parayla değil, çalışmakla olduğunu her zaman vurgulamıştır.

Hayat Bilgisi karakterlerinden bilgi verecek olursak ;

 1. Perran Kutman / Afet Güçverir rolüne hayat vermiştir. İdealist öğretmen öğrencilerin numaralarını yemeyen, haklarını savunan, okul müdürünün döner sermaye aşkına kafa tutan başarılı, ezber bozan bir öğretmendir. Hoca camide sözüyle akıllarda kalmıştır.
 2. Kerem Kupacı / Pikaçu Kerim ; Afet Hoca’nın kardeşi. Ablasıyla birlikte Rıdvan Kanat lisesine gelmiştir. Sevimli, yakışıklı ve iyi bir karakterdir. Sarı Montuyla akıllarda yer etmiştir.. :)
 3. Paşhan Yılmazel / Ortega Sedat ; Ortega lakabını yüksek ihtimalle Fenerli olduğundan almıştır. Fenerbahçe’de o dönem Ortega adlı futbolcunun forma giymesi lakap konusunda etken olmuştur. Futbolcu hayalleri kuran Ortega yakışıklı ve hedeflerinin peşinden giden iyi bir karakterdir. Gamzeyle ilişkisi vardır.
 4. İpek Erdem / Barbie Gamze ; Sınıfın güzel kızlarındandır. Babası oldukça zengindir, lakabını sarışın olmasından almıştır. Haliyle birazda havalıdır. Babasının kolej tekliflerini geri çevirip Rıdvan Kanat Lisesi’nde kalmayı tercih etmiştir.
 5. Gökçe Bahadır / Törpü Yeliz ; Sürekli eline törpü yapmasıyla lakabını bu şekilde almıştır. Sınıfın güzel kızlarındandır. Sürekli zengin oğlan bulma hayali peşindedir..
 6. Yıldız Asyalı / Rüya Şahiner ; Afet ve Keremgilin karşı komşusun kızıdır, Kerem’in sevgilisidir. Sınıfın en güzel kızlarındandır.
 7. Ümit Erdim / Varmısın Arif ; Arif, lakabıyla da tahmin ettiğimiz gibi sürekli iddiaya girmesiyle bilinir. Varmısın dediğinde yokum demez, iddiaların hemen hemen hepsini kazanmıştır.
 8. Serhat Aslan / Kopil Ali ; Ufak boylu Kopil, yaramaz ve ders kaynatma taktikleriyle bilinir. Babannesiyle kalır, annesi babası yurtdışındadır. Sınıfın haylaz çocuğudur..

Listemizin sonuna geldik, unuttuğumuz var ise yorum kısmında belirtebilirsiniz..
Diğer Listeler’De görüşmek üzere..

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap