İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. LiSTEPLUS
  3. Genellikle Yaptığımız Ama Çok Zararlı Olan 6 Davranış

Genellikle Yaptığımız Ama Çok Zararlı Olan 6 Davranış

Bazı alışkanlıklarımız vardır, bizlerin içine kadar işlemiştir. Ama bu davranışlar bazen oldukça zararlı olabiliyor.

Bugün ki LiSTEPLUS kategorimizde Genellikle Yaptığımız Ama Çok Zararlı Olan 6 Davranış adlı konuyu sizlere aktaracağız.

1- Hapşırırken Burnu Tıkamak ; Ağzımızı kapamanın yanı sıra burnumuzu da kapatır hale geldik. Genellikle ses çıkmasın diye yaptığımız hareket aslında çok tehlikeli bir davranış.
Hapşırırken yaptığımız bu hareket beyni giden basıncı ve kanı kapatıyor. Damarlarımız ve sinir dokularımız sıkışıyor. Bu hareket vücudumuza oldukça zarar veriyor.

2- Aşırı Parfüm Sıkma Durumu ; Parfümler özüne bakarsak zararsız gibi gözükebilir. Fakat bitkisel kokudan daha çok, sentetik maddeler parfümlerde daha çok kullanılıyor.
Hem daha maliyetli hemde daha çok koku yayması için kullanılan bu maddeler, farkında olmadan bizi sersemleştiriyor. Bu parfümlerin cilde ve sıktığımız yerlere (boğazımıza) oldukça zarar veriyor. Parfüm kullanımında aşırıya kaçmak sağlımız için oldukça zararlı.

3- Gece Yatma’dan Önce Telefon Kullanmak ; Bu hareketi hemen hemen hepimiz yapıyoruz. Gece yatmadan son kez telefona bakmak, yani karanlıkta telefon kullanmak. Bu hareket yüzünden uyku hormonu salgılayan Melatonin hormon salgısı zamanla etkisiz olmaya başlıyor. Bu durumda deprasyon, kanser, obezite ve kırılgan bağışıklık sistemi gibi bir çok rahatsızlığa sebep olabiliyor.

4- Yemekten Hemen Sonra Dişleri Fırçalamak ; Eğer sizde toplumun büyük bir kısmı gibi yemekten hemen sonra dişlerinizi temizliyorsanız, yaptığınız hareket maalesef yanlış.
Uzmanlara göre yemekten sonra en az yarım saat beklenmeli. Yemekler, meyve suları ve özellikle asitler dişlerimizin altına kadar işliyor. Eğer yemeğin hemen ardından dişlerimizi fırçalarsanız sürtünme kuvveti ile bu durumu daha kötüye götürmüş olursunuz.

5- Gece Uyurken Çorapla Uyumak ; Aslına bakarsanız bu hareketi yapanlar bir hayli az. Bu durum sağlığımızın için oldukça sakıncalıdır. Mantar başta olmak üzere bir çok rahatsızlığı tetikleyebilir.
Çorap lastiklerinin ayağınızı sıkması, kan akışını yavaşlatır, ayaklarda morarma yapabilir. Kışın hava şartları her ne kadar soğuk olursa olsun, bu hareketten uzak durmalıyız.

6- Her Gün Duş Almak ; Bu hareketi yaz aylarında tercih edebiliyoruz evet. Fakat bu durumunda tehlikesi var. Her gün banyo yapmaktan sakının. Özellikle sıcak su ile duş almak cildi kurutabilir!
Uzmanlara göre sıcak su ile duş almak, yararlı bakterilerin ölmesine neden oluyor. Bu durumda mikroplara karşı vücudun direncini düşürüyor ve kolay bir şekilde hasta olmamıza sebep olabiliyor.

Yorum Yap

Yorum Yap