İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kültür
  3. Gökyüzün’de ki Akrobatik Takım : Türk Yıldızları

Gökyüzün’de ki Akrobatik Takım : Türk Yıldızları

Türk Sılahlı Kuvvetlerimizin gökyüzünde ki ordusunun Dünya’da tek olduğu bilmeyeniniz yoktur herhalde 🙂

Gökyüzünde imkansızları başaran, rekorlar üstüne rekor kıran göklerde ki ordumuzun birde akrobasi takımı kategorisinde yer alan Türk Yıldızları var.

TürkYıldızları-İstanbul

Akrobasi takımımız olan “Türk Yıldızları” Türk Hava Kuvvetleri bünyesindeki yedinci akrotime verilen addır. Dünya’nın sayılı süpersonik akrotimlerinden biri olan Türk Yıldızları, tüm akrotimler arasında bir defada 2.000.000 kişi üzerindeki bir topluluğa gösteri yapmış tek akrobasi takımıdır.

TÜRK YILDIZLARI NEREDE KURULDU ?

Türk Yıldızları ülkemizin en büyük toprağına sahip olan Konya kentimizde kurulmuştur. 7 Kasım 1992’de kurulan akrobasi takımı Türk Yıldızları, kurulduğu günden bu yana sayısız başarıya imza atmıştır.

Konya’da ise Türk Yıldızları isminde park mevcuttur. Türk Yıldızları parkında kahramanların isimlerini ve jetlerin minyatür hallerini görebilirsiniz.
İlk Türk Jet’inin sembolü, kahraman havacıların ismiyle kurulduğu yer olan Konya’da yaşatılmaya devam ediliyor.

Konya Türk Yıldızları Parkı Görselleri

İlk gösterilerini 29 Ekim 1994 Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında gerçekleştirmişler. Gösterileri sırasında 370-960km/s hıza ulaştıkları, iki uçak arası mesafenin 1 metreye kadar azaldığı ve 6G kuvvete maruz kaldıkları bile olmuş.

Türkiye genelinde ise 500’e yakın harika gösteriler gerçekleştirmişlerdir. Eğer bir gün Konya’ya yolunuz düşer ise “Türk Yıldızları Parkını” ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Yorum Yap

Yorum Yap