1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Google, Türkiye’den Alışveriş Reklamlarını Kaldırıyor

Google, Türkiye’den Alışveriş Reklamlarını Kaldırıyor

google-turkiye-de-alisveris-reklamlarini-10-13462624_5414_o

Türkiye’de ve Dünya’da en çok kullanılan arama motoru olan Google, Rekabet Kurumu sonrasında alınan karar sonrasında, alışveriş reklamlarını kaldırma kararı aldı.

Rekabet Kurumu’nun Google için verdiği alışveriş kıyaslama sitelerine eşit davranılması yönündeki kararının ardından Google, Türkiye‘deki arama sayfalarıyla ilgili oldukça önemli bir karar verdi.

ALIŞVERİŞ REKLAMLARI GÖRÜLMEYECEK

Buna göre örneğin arama motoruna satın almak istediği bir ürünün ismini yazan kullanıcılar, artık arama sayfasında verdiği ücrete göre en başta slider şeklindeki alışveriş reklamlarını görmeyecek.

Google’dan yapılan açıklamada şu kelimelere yer verildi:

“Rekabet Kurumu’nun Mayıs 2020’deki alışveriş kararına uymak üzere, Alışveriş Karşılaştırma Servisleri’nin (AKS) bu reklamlara eşit erişimini sağlayan ve alışveriş reklamlarının kullanıcılar ve satıcılar için kalitesini koruyan bir çözüm önerisinde bulunduk. Avrupa’daki Google alışveriş reklamları davasında başarılı şekilde uygulanan çözüm yolu ile büyük benzerlikler taşıyan önerimizin,Türkiye’de kararın yerine getirilmesine ilişkin sürenin sonuna kadar Rekabet Kurulu tarafından kabul edilip edilmeyeceği belirsizlik taşıyor. Bu nedenle faaliyetlerimizi yasal çerçevede sürdürmek amacıyla, alışveriş reklamlarını Türkiye’deki Google arama sayfalarından kaldırmaktan başka bir seçeneğimiz maalesef bulunmuyor.

“ANLAŞMAYA VARABİLMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Bu sorunları önümüzdeki aylarda çözüme kavuşturabilmeyi ve RK ile alışveriş reklamlarını Türkiye’ye tekrar getirebilmemizi sağlayacak bir anlaşmaya varabilmeyi umuyoruz.”

Yorum Yap

Yorum Yap