İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. LiSTEPLUS
  3. Görünüşleri ürkütücü ama zararsız canlılar

Görünüşleri ürkütücü ama zararsız canlılar

tuysuz-kostebek-faresi-yavrusu-1024x683-1
1

Pekala okyanusta tüple dalış yapıyorsunuz. Mercanları ve yanınızdan geçip giden rengarenk balıkları seyrediyorsunuz derken ansızın üzerinize dev bir gölge düşüyor. Yukarı bakıp devasa bir yaratığın size yaklaştığını görüyorsunuz. Ağzı bir cehennem çukuru gibi. sakin olun öyle kalın bir şey olmaz. Bu Su Canavarı büyük bir cam gözdür. Aslında kimseye zarar verme gücü olmayan korkutucu Deniz canavardır. Büyük camgözler Tıpkı Çubuklu Balinalar gibi süzerek beslenir. Planktonlar yutmak için o büyük ağızlarına açarlar. Üstelik dişleri bile yoktur.

Orta Amerika ormanında gece geç saatte kuşları gözlemlemek için vahşi doğadasınız ve kanat seslerini duyuyorsunuz. Heyecanla gece görüş dürbününüzden dikkatlice bakıyorsunuz. Gördüğünüz tek şey en kötü kabuslarımızdan fırlamışa benzeyen bir yüz oluyor. Çığlık atarsanız onu korkutur kaçırırsınız. O gayet et zararsız bir kırışık yüzlü yarasa ve sizinle ilgilenmiyor. Kırışık yüzlü yarasalar meyve yarasalarıdır. Yüzlerindeki kırışıklıklar sayesinde meyve parçalarını ve suyunu daha sonra yemek için biriktirirler. Bu arada o hayvanın latince ismi de Centrio Senex’tir.

Depal ulusal Parkı’nda yürürken yakınlardaki bir nehirde yüzünüzü yıkamaya karar veriyorsunuz. Ve korkudan donakalıyorsunuz. 1 metre kadar ötedeki bir gibi doğruca size bakıyor sonra burnunu suyun üstüne çıkarıyor rahatlıyorsunuz . Bu bir Ganj timsahı. Bu sürüngenlerin balıkları etkili bir şekilde yakalamalarında sağlayan ve aynı zamanda başka bir hayvanı avlamalarını engelleyen uzun ve dar bir burnu olur. Ganj timsahı etobur olmasına rağmen oldukça çekingendir ve insanların görüş alanından kaçıp gider. Günümüzde bu timsahların tüm dünyadaki sayısı bini geçmez o yüzden bırakın gitsin. Özellikle de dişi Ganj timsahlarını.

Arka bahçenizi kazıyorsunuz ve küreğinizde hareket eden bir şey görüyorsunuz. Daha yakından bakınca elinizdeki aleti korkuyla yere atıyorsunuz. Düşmanca bir uzaylıya benzeyen küçük bir yaratık koşaradım uzaklaşarak bahçedeki yuvasına giriyor. Bu yaratıkların sanki oradan şişirilmiş gibi kendilerine has burunları vardı. Gözleri küçüktür ve görme gücü zayıftır. O yüzden burunlarındaki Yıldız etrafta dolaşıp yiyecek aramalarına çok yardımcı olur. Hep bir hareket halindedir.

Yine bir okyanusta yüzüyorsunuz şey sağlığınıza dikkat edin doğru size doğru gelen gerçek dişleri olan bir köpek balığı var. Hayır paniğe kapılmaya gerek yok. O sadece bir kaplan kum köpekbalığı adına aldanmayın. O ne kumandandır Ne de kaplandır. O hayvan denizlerde yavaş yavaş yüzerek ara ara avını kollayan balık yiyen savunmasız bir köpek balığıdır. İnsanlara saldırdığına dair bilgi yok ama yine de birkaç dizi keskin bir dişe sahip yani ne olur ne olmaz dokunmaya çalışmayı sakin görünüyor olabilir fakat sizden bir ısırık almasını da istemezsiniz.

Pekala okyanustan çöle geliyoruz ama Avusturalya’dasınız ve su arıyorsunuz. Su  bulabilme ihtimali olan bir nokta görüp yeri kazmaya başlıyorsunuz. Karşınıza tesadüfen yerin dibinden gelen her yeri dikenlerle kaplı bir yaratık çıkıyor. Sizin şüphe ile süzüp sürüp gidiyor. Çünkü o sadece bir dikenli şeytan. Kötü adına rağmen bu kertenkele insanlara zarar vermez. Derisindeki dikene benzeyen çıkıntılar yırtıcı hayvanlardan ve avcı kuşlardan kurtulmak içindir. Dikenleri serttir ama siz onlara dokunmadığınız sürece bir sorun olmaz.

Örümcek fobiniz varsa bu sizi sakinleştirmeyecek ama Kuzey ve Güney Amerika’da karşılaşabileceğiniz kuyruksuz kamçılı akrepler Asya ve Afrika’dakiler gibi sizden onlardan korktuğunuzdan daha çok korkar. Kendinizi böyle avutun. Bu kabus gibi yaratığın iğnesi yoktur ve kendini tehdit altında hissedince bile saldırmaz. Yapabildiği en kötü şey ön ayakları ile sizi sokarak parmağınıza minik noktalar bırakmak olur ama bunu ancak siz onu köşeye sıkıştırıyorsanız yapar hem Neden böyle bir şey yapmak istersiniz ki değil mi? Hatta birçok kişi onları ev hayvanı olarak besliyor sahiplerine karşı da oldukça sevecen oluyorlar.

Evet olur da içinde tüysüz büyük dişli bir yaratığın size baktığı bir oyuğa rastlarsanız önemsemeyin ve kendi haline bırakın. Tüysüz köstebek faresi kemirgenleri arasında bir sfenks kedisi gibidir. Köstebek farelerinin yakın akrabasıdır ama tüysüzdür. Büyüleyici yanları da vardır sürekli yer altında yaşaması sayesinde neredeyse tamamen soğukkanlıdır ama dışarıdaki her sıcaklığa uyum sağlayabilir. Sarkık buruşuk derisi hiçbir acı hissetmez. Bu yüzden keskin dişleri gibi dikenler ve iğnelerde tüysüz köstebek farelerini korkutmaz.

Bir kez daha ormanda kayboluyorsunuz bu sefer Madagaskar’dasınız. Yazık size..:( Karanlık bastırdı ve kendinize sığınacak bir yer arıyorsunuz. Fakat altında çadır kurulacak bir ağaç bulduğunuzda korkudan donup kalıyorsunuz. Siyah uzun parmaklı Hemen üzerinizdeki ağacın dalında beliriyor iki büyük Sarıgöz sizi seyrediyor. Yani pürüzlü bir yüz görüyorsunuz ve sadece bir Lemur olduğunu anlıyorsunuz. Aslında tam adıyla yıldızlı bambu maymunu. Bu yaratıklar Madagaskar’ın yerlisidir ve sadece Geceleri dışarı çıkar yani onu gördüğünüz için şanslısınız. Tropik ormanlarda bir ağaçkakanın yerini doldurur gibidir böcekleri bulmak için ağaçların gövdelerine vurur ve içine ulaşmak için uzun pörsümüş parmaklarını kullanır.

Korkmadan yorulmuş bir halde evin yolunu tutuyorsunuz. Ama bu korkunç şeyler henüz bitmedi duyduğunuzda büyük kırmızı beyaz bir yılan var. Tıslayarak uzanıp sizin hareket etmenizi bekliyor. Bunun bir mercan yılanı olduğunu biliyorsunuz. Gerçekten tehlikeli zehirli bir türdür ve sonunda o sıkışıp kaçınca aslında onun bir süt yılanı olduğunu anlıyorsunuz. Kendilerini avcı hayvanlardan korunmak için genellikle en zehirli yılanları taklit ederler. Yani sadece Mercan yılanların değil Yine de bir yılan uzmanı değilseniz en doğrusu ondan uzak durmanız olur.

Tamam bu yaratık en karanlık rüyalarınıza girecek Dev Afrika Kırk Ayağı. Büyüktür parlak siyah renktedir ve yüzlerce minik ürkütücü ayağı vardır. Yine de şaşkın bakışları olsa sevimli bile sayılabilir de belki de o yüzden birçok insan onları evinde besliyor. Bize yeter bir genellikle 10 yıl yaşamalarının da bunda etkisi var. Dev kırkayakların ısıramaz tek savunmaları kıvrılıp sıkı bir top haline gelmek ve derisindeki gözeneklerden rahatsız edici bir sıvı salgılamaktır. Dokunmaya cesaret ederseniz sonrasında ellerinizi gözlerinize de burnunuza sürmeyin hiç hoşunuza gitmez.

Kuş yiyen goliath da sevilen başka bir ürkütücü evcil böcektir. En kötü kabuslarınızdan fırlamış gibi görünmesine rağmen insanlar için tehlikeli değildir. Bu dünyadaki en büyük örümceklerden biridir ve adından da anlaşılacağı gibi bazen yemek için küçük kuşlar avlar. Fakat onlar beslenme düzeninin bir parçası değildir. Bu örümcek solucanları ve Amfibi hayvanları tercih eder Siz yine de onu korkutmadığınızdan emin olun. Kendini korumak için ısırabilir ya da tüylerini bırakabilir. Isırığı eşek arısının sokması gibidir. Tüyleri cildi ciddi derecede tahriş edebilir Ancak bu kibar dev çoğunlukla utangaçtır ve sizi görünce sürünerek kaçar.

Ovv hayır size doğru yaklaşan başka bir yılan var ve çok hızlı. Siz tam dönüp konuşacakken iri kıyım 8 bacaklı bir yaratık yılanın yolunu kesip üstüne atlıyor. O da başka bir örümceğimsi ve yılandan daha dehşet verici görünüyor. Bu bir deve örümceği ne bir örümcek ve de bir akrep. Bu yer ayrı bir famile mensup. Birçok şehir efsanesine de malzeme olmuş ama esasında zehri bile yok. Isırabildiği doğru çenesi de gerçekten çok güçlü ama deve örümcekleri bir insana ısırıktan daha fazla zarar veremez. Oyuklarda gizlenerek habersiz kertenkelelerin omurgasız hayvanların ve hatta yılanların üzerine atlar.

Şimdi de bir tesbih böceği hayal edin. Pekte güzel sayılmaz ama ufacıktır ve sorun yaratmaz. Peki 10 kat daha büyük olsa… Hayır kesinlikle iyi olmazdı. Gerçi gerçekten de böyle bir canlı var veya adı Dev İzapot. Neyse ki derin, karanlık ve soğuk sularda pusuya yatar. Yani ona öyle arka bahçenize rastlayamazsınız. Dev İzapotlar derin deniz hastalığı denen bir şey yüzünden muazzam boyutlara ulaşır. Derinlerde yaşayan yaratıkların büyük su basınçları daha son derece düşük sıcaklıklara ve besin kıtlığına dayanması gerekir. O yüzden metobolizmaları yavaşlar fazla hareket etmez ve beslenmek için çoğunlukla uzanıp küçük bir böceğin veya kabuklu hayvanın ulaşabileceği yere gelmesini bekler. Aşağıdan bakınca çok felaket hayalet gibi görünsede size istese de zarar veremez.

Evcil hayvan olmayı çok uygun değil mi? :/

Yorum Yap

Yorum Yap