1. Ana Sayfa
  2. Oyunlar
  3. GTA 3 ve Vice City projesi iptal edildi!

GTA 3 ve Vice City projesi iptal edildi!

GTA’nın en sevilen ve en çok popüler olan oyunlarından birisi olan GTA Vice City, ufak bir ekip tarafından tersine mühendislik (reverse engineering) yöntemiyle geliştirilen GTA 3 ve GTA: Vice City projeleri telif haklarını ihlal ettiği sebebiyle ile rafa kalktı.

Bir süre önce ortaya çıkan bu proje, Rockstar Games’in telif başvurusu üzerine DMCA (Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası) tarafından iptal edildi. 

GTA 3 ve Vice City projesi iptal edildi

Bu proje tersine mühendislik işlemi ile birlikte serinin en iyi oyunlarından GTA 3 ve GTA: Vice City oyunlarını PC üzerinden oynamamıza izin vereceği gibi GitHub üzerinden açık kaynak kodlu olmaları da sağlanacaktı. Bu da mod yapımına açık hale gelen oyunlar için ucu bucağı olmayan bir olasılık fitilini de ateşlemiş olacaktı diyebiliriz. Açık kaynaklı olması sebebiyle başta grafik modları olmak üzere oyunlar için çok farklı modların ortaya çıkması anlamına geliyordu. Hatta ışın izleme gibi grafiksel yeniliklerin bile eklenmesine kesin gözüyle bakılıyordu. Nitekim bu projenin ilk meyvelerinden biri olan RE3 ve RE VC projeleri ortaya çıkacak ilk örneklerin de habercisi olmuştu diyebiliriz.

Yorum Yap

Yorum Yap