İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. LiSTEPLUS
  3. Güne Daha Enerjik Başlamak İçin Ne Yapmalıyız?

Güne Daha Enerjik Başlamak İçin Ne Yapmalıyız?

Bir çoğumuz yeterince uyumamıza rağmen uyandığımızda kendimizi yorgun hissederiz. Bu yorgunluk hali günlük işlerin aksamasına, sorumluluklarımızın ertelenmesine dahi sebep olabilir. Uyanmanıza rağmen bir türlü gözünüzü açamıyorsanız bu yazı tam size göre!

Size önereceğimiz bu 10 adımdan size uygun olanları yapmaya başladığınızda uyandıktan sonra açılmanız için saatlerce beklemenize gerek kalmayacak, kafein tüketiminiz azalacaktır.

Öncelikle her sabah iki seçeneğiniz bulunduğunu unutmayın. Ya hayallerinizle birlikte uykuya devam edeceksiniz, ya da uyanıp hayallerinizin peşinden gideceksiniz.

Dünya’da başarılı insanlara bakıldığında hemen hepsinin bir sabah rutini olduğunu görüyoruz. Çoğu henüz hava aydınlanmadan uyanıyor, toplum daha işe başlamadan egzersiz, günlük plan gibi işlerini yapıyor. Bir kısmı da meditasyon yapıyor. Kendini motive etmek için her sabah aynanın karşısında konuşan insanlar da var, vakit kaybetmemek için her gün aynı kıyafeti giyen insanlar da. Yapılan araştırmalar açıkça şunu gösteriyor ki; başarılı insanların her biri güne iyi başlamak için çaba sarf ediyor.

Steve Jobs her gün kendine şu soruyu sorardı; eğer bugün hayatımın son günü olsaydı bugünkü halimden memnun olur muydum?

Eğer hayır cevabı verirsen bu senin için bulunmaz bir işaret demektir. Steve Jobs’ın yaptığı gibi o gün hayatında kritik değişiklikler yapmalısın.

2- Bitkilerin kahvaltısını verin

Bitkileri sulayın demiyoruz çünkü hayata şiirsel ve sanatsal bakmak gerekir. Fotosentez yapabilmesi için bitkilerinize kahvaltısını verin. Bitkilerin suyunu aldıktan sonra nasıl büyüdüğünü, güneşin enerjisini aldığını, oksijen yaydığını hissedip görmeye, hayal kurmaya çalışın. Farkındalığınızı artırıp etrafınızdaki mucizeleri görmeye çalışmak size çok iyi gelecektir.

3- Bakterileri Yutma

Geceleri dişlerinizi fırçalasanız dahi ağzınızda bakteri kalacaktır. Sabahları uyandığınızda ağzınızdaki acımsı tat da ondandır.

Eğer sabahları dişlerinizi fırçalamazsanız gece boyu ağzınızda oluşan bakterileri yediğiniz içtilerinizle yutmuş olursunuz.

4- Herkesten 2 saat fazla yaşa

Güne alışık olduğundan daha erken başlamalısın.Seninle benzer yaşam standartlarında olan birisi saat kaçta kalkıyorsa sen ondan en az bir- iki saat erken kalkmalısın.

Eğer çok zorlanıyorsan öğlen yada akşam uyuduğun bir saat uyku, o eksik uyuduğun saatin yerini tutacaktır.

Benzer hayatlarınızın olduğu insanlardan daha erken kalkmak, hiçbir zaman kapanamayacak olan arayı iyice açmaktır.

5- İlk 2 saat uçak modu

Birçok kişinin güne başladıktan sonraki il durağı maalesef telefon oluyor. Uyandıktan sonraki ilk 2 saat çok kritiktir. Ne var ne yok bakıyorum diye elinde telefonla geçirilmez. En değerli saatlerini ölü saatlere çevirmeyin.

6- Seni heyecanlandıran bir fikir bul

Sabahları uyanır uyanmaz ilk ne yapıyor olsaydınız, uyanmak için can atardınız?

Kendinize bu sorunun cevabını verin. Sıkıldığınız zaman cevabı değiştirebilirsiniz Ama temel mantık şu olmalı: sabah kalktığınızda sizi heyecanlandıran, motive eden bir fikir olmalı hayatınızda. Bunu hayatınıza yerleştirmeyi başarabilirseniz her sabah yataktan bir şampiyon gibi kalkarsınız.

7-Yatağını topla

Güne bir şeyi başararak başlayın. Bunun en kolay yolu yatağınızı toplamaktır. Bu sayede güne planladığınız bir şeyi yaparak başlamış oluyorsunuz. Bunun yanında birkaç ufak rutin haline getirdiğiniz alışkanlığınızı da yaptığınızda kendinizi başarılı hissedersiniz.

8- Bedenini harekete geçir

Şimdi lütfen egzersizle başladığınız bir gününü hatırlayın. Gününüzün ne kadar enerjik ve zinde geçtiğini, ben bunu daha önce neden yapmadım dediğinizi hatırlayın. O hissettiğiniz duygu çok doğrudur. Sabah spor yaptığınızda spor orda kalmaz, onun hızı, enerjisi koca bir güne yayılır. Gün boyunca beyne daha çok kan pompalanır. Zayıflamak için de zinde kalmak için de kendini enerjik hissetmek içinde spor gereklidir.

9- Meditasyon- tefekkür yap

Tefekkür Arapçada fikir kökünden gelir. Bir şeyi düşünmek, düşünceye dalmak demektir. Meditasyonda da derin düşünceye dalmak manasına gelir. Meditasyon doğu felsefesinde çok önemlidir. İslam dünyasında da tefekkür çok büyük bir ibadet olarak görülür.

Güne başlarken kıyafetinize özen göstermek, dikkat etmek gibi basit bir süre için bile olsa 5 dakikanızı meditasyon/ tefekkür için ayırmak sizi bu dünyada kaybolmaktan kurtaracak, daha huzur içinde yaşamanızı sağlayacaktır.

İçinizde hiç durmayan suların sebebi belki de insana dair önemli şey olan düşünmeyi ihmal etmesidir.

10- Beynini Manipüle et

Beyin var olan en kompleks yapıdır. Ama çok da kolay manipüle edilebilir. Beynine bir şeyi sürekli tekrarladığında beyin yavaş yavaş ona alışmaya hatta dönüşmeye başlar. Yani her sabah kalktığınızda kendinize ben çok başarılıyım, üstesinden gelebilirim, harika bir gün geçireceğim gibi olumlamalar yaparsanız beyin buna inanır ve nasıl bir gün geçirmek istiyorsanız öyle bir gün geçirirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap