1. Ana Sayfa
  2. Saglik
  3. Günlük Bir İnsanın Alması Gereken Protein Miktarı Ne Kadardır?

Günlük Bir İnsanın Alması Gereken Protein Miktarı Ne Kadardır?

Protein food sources

Protein ve protein tozu sadece vücut geliştiricilerin ihtiyaç duyduğu bir şey mi? Daha iyi bir fikir edinmek için ona daha ayrıntılı göz atmak için yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim!

Hepimiz proteinlerin kasların temel yapı taşı olduğunu biliyoruz. Pek çok insanın fark etmediği şey, proteinlerin vücuttaki bağ, tendon ve kıkırdağın temelini oluşturan cilt, saç, tırnaklar ve kollajen gibi diğer yapıların temeli olmasıdır. Peki, bunu biliyor olabilirsiniz. Proteinlerin aynı zamanda hormon, enzim, antikor, hemoglobin temeli olduğunu biliyor muydunuz?

Günlük Bir İnsanın Alması Gereken Protein Miktarı Ne Kadardır?

Proteinlerin temel yapı taşları amino asitlerdir. Vücudun kullandığı yirmi iki amino asit vardır, bunlardan dokuzu vücut tarafından yapılamaz ve bu nedenle esansiyel amino asitler olarak adlandırılır. Bunları beslenme ile alınması gerekir. Bu esansiyel amino asitlerin üçü, protein sentezi için mükemmel olan Dallı Zincir Amino Asitler (BCAA) lösin, izolösin ve valini içerir.

Ne kadar proteine ​​ihtiyacınız var?

Günlük Alınması Gereken Protein Miktarı Ne Kadardır? (Nooldu.net)

Protein alımı direkt olarak kas yapmanıza ve performans arttırmanıza yeterli olmaz. Eğer spor yapıyorsanız hasarlı kasları yeniden onarmak için vücudun kullanabileceği proteine ihtiyacı vardır. Kadınların en büyük endişesi olan büyük kaslara sahip olmak doğru egzersiz ve beslenme programı ile gerçekleşmez. Yaptığı şey yağsız kas kütlesini arttırmak, yani yağ yakmak ve kas kaybetmemek.

Düzenli antrenman yapıyorsanız, vücut ağırlığınınızın 1 kilogram karşılığı 1-2 g protein almayı hedeflemelisiniz. (Bu egzersiz türüne ve yoğunluğa bağlı olarak ayarlanması gereken bir aralıktır) Bir örnek ile açıklamak gerekirse 75 kilo bir erkek 1 kilo başına 1.6 kg protein almalıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap