1. Ana Sayfa
  2. Neler Olacak ?
  3. Hadiste Geçen Kıyamet Alameti Gerçekleşti Mi? Dünya’da Zaman Kısalıyor Mu..?

Hadiste Geçen Kıyamet Alameti Gerçekleşti Mi? Dünya’da Zaman Kısalıyor Mu..?

gfgg

Bu hafta sosyal medyada çalkalanan bir haber birçok kişinin aklına bunun bir kıyamet alameti olup olamayacağını sorusunu getirdi.

Bilim insanlarının yaptığı açıklamaya göre dünyanın dönüş hızının artış olduğu gözlemlendi. Bu durum bir günün 24 saatten daha az olmasına yol açıyor.

Bildiğiniz üzere bir hadiste kıyamet alameti olarak zaman öyle hızlanacak ki 1 sene 1 ay 1 ay 1 hafta bir hafta ise bir gün gibi kısa sürecek denmektedir. Şimdi gelin 2021’de Yaşanan bu dünyanın dönüş hızının artması olayının bir kıyamet alameti olup olamayacağına bakalım.

ZAMANIN DARALMASI KIYAMET ALAMETİ Mİ ?

Hazır konusu açılmışken de bugüne kadar gerçekleşmiş ve gerçekleşecek olan kıyamet alametleri ne bir göz atalım.

Tüm evrende ve dünyamızda yaşam olması gerektiğini gibi devam ederken İsrafil meleğin sura üflemesiyle birlikte Kainattaki tüm dengenin bozulacağı; her şeyin altüst olacağı yaşayan tüm canlıların hayatlarını kaybedeceği ve önceden ölmüş olanlarla birlikte tekrar dirilerek ayağa kalkacaklar o gün.

Önce tüm dünyada bir rüzgar gelir yaşayanların üzerine ardından bütün iman sahibi insanlar aniden oldukları yerde hiçbir şey hissetmeden hayatlarını kaybederler. Allah kıyametin o dehşetini dilediği kimseler yaşatmamak için onların canlarını oldukları yerde alır. Geride kalanlar ise şaşkınlık ve korku içindedirler ve artık İsrafil meleği görevini yerine getirerek sura üfler.

Kalanlar dehşete kapılıp tövbe etmek isteseler de artık her şey için çok geçtir. Kainattaki tüm yaşam sona ermiş ve sadece Allahu Teala kalmıştır ve sesini yükselterek şöyle sorar; “ kimindir bugün o mülk. “ Fakat kimseden ses gelmez. O gün mülk tek ve her şeye gücü yeten Allah’ındır sonra Allah İsrafil meleğinin tekrar hayata geri getirir ikinci kez sura üflemesi için. Artık tüm ölenlerin tekrar canlanacak o büyük gün gelmiştir. Hesap günü… İşte ne zaman gerçekleşeceğini sadece Allah’ın bildiği tüm bu yaşanacaklardan önce bazı işaretler görecek olduğumuz bizlere Peygamberimiz (s.a.v) tarafından bildirilmiş bunlar kıyametten önce yaşanacak olan küçük ve büyük alametler işin ilginç yanı küçük alametleri neredeyse Hepsi bu zamana kadar gerçekleşti ve gerçekleşmeye devam ediyor. İşte Bilim insanlarının yakın zamanda yapmış oldukları dünyanın dönüş hızının artmış olduğu ve bir günün 24 saatten az olduğu açıklamasından sonra konuya hakim birçok kişiden bunun bir kıyamet alameti olup olamayacağı ile ilgili birçok söylenti var.

PEYGAMBERİMİZİN HADİSİ GERÇEKLEŞTİ Mİ?

Peygamberimizin kıyamet alameti ile ilgili hadisinde şöyle geçer. “Zaman öyle hızlanır ki 1 sene 1 ay 1 ay 1 hafta 1 hafta 1 gün gibi olur.” Peki dünyanın dönüş hızının artmış olması bizi böyleyse bir döneme sokabilirmi bunun cevaplarına detaylıca bakacağız fakat öncesinde gelin kıyametten önce yaşanacak olan küçük ve büyük alametleri bugüne kadar hangileri gerçekleşmiş hangilerinin gerçekleşmesini bekliyoruz kısaca bir göz atalım. Gerçekleşmiş olduğu düşünülen küçük alametlerden bir kısmı şu şekilde kabul ediliyor. Çobanlar zenginleşerek bina yapımında yarışacaklar yüksek binalar artacak adam öldürme olayları ve fitne artacak sarhoşluk veren içkiler yaygınlaşacak. Kur’an’ın önemi insanlar tarafından unutulmaya başlanacak. Başa gelen hükümdarlar insanlara zulmedecek. Ahmak ve alçak insanlar dünyanın en mutlu insanları olacak Ticaret dürüst olmayan kişilerin eline geçecek. Yalancıların anlattıkları kabul edilecek doğru konuşanlara ise itibar edilmeyecek. Akrabalık Bağları zayıflayacak ve hırsızlık olayları artacak.

İşte bunlar bildirilenler den sadece bir kısmı fakat bir de henüz yaşanmamış olan büyük kıyamet alametleri var bu alametleri ise yaşanacak birtakım muazzam olaylar ve kozmik değişimler.

BAZI BÜYÜK ALAMETLER NELER?

Dünyanın son zamanlarında Kıyamet Savaşı meydana gelecek olan bu kıyamet alameti olayının insanlık tarihinde yaşanmış en acımasız savaş olacağına inanılıyor.

Yine sahih hadislerde bizlere aktarılan bir başka büyük kıyamet alameti ise kıyametten önce Deccal ortaya çıkacağı. Bu kişinin ilahlık iddiasında bulunup yeryüzünde fitne ve fesada yol açacağı insanları doğru yoldan saptıracağı bilinmektedir. Sahih hadislerden yola çıkarak kıyamet öncesi Hz Mehdi’nin zuhurunun gerçekleşeceğini biliyoruz. O ortaya çıkışından sonra yeryüzünde fesata düşmüş ve doğru yoldan sapmış insanoğlunun tekrar ıslah etmek üzere barışı sağlamak da görev yapacak.

İnsanları Deccal fitnesinden kurtarmak yine yeryüzünde barışı sağlamak adına Hz İsa peygamber kıyametin kopmasını yakın bir zamanda gökten inerek insanlar arasında adalete yardım edecek ve Deccal’in yapmış olduğu tahribatı Hz Mehdi ile birlikte ortadan kaldıracak. Kelime anlamı debelenen yer hayvanı olan Dâbbetü’l-arz kıyametten önce Yer altından çıkacak olan hareket eden ve konuşan bir varlık. Yeryüzüne çıktığı zaman insanlara Allah’ın ayetlerini inanmadıklarını söyleyecek.

YECÜC VE MECÜC

Kuran’da şöyle geçer; “O söz başlarına gelince onlar için yerden kendilerine bir Dabbe çıkarırız O onlara insanların ayetlerimize kesin olarak inanmadıklarını söyler.” Dünyanın son zamanlarında doğuda batıda ve Arap Yarımadası’nda büyük yer batmaları meydana gelecek. Hz.Zülkarneyn’in binlerce yıl öncesinde onları yapmış olduğu bir set ile insanlardan uzaklaştırdığı yecüc-mecüc isimli kavimler kıyamete çok yakın bir dönemde ardına hapsedilmiş oldukları bu setleri yıkarak yeryüzüne çıkacaklar ve burada büyük bir bozgunculuğa yol açarak çok fazla insanın hayatını kaybetmesine yol açacaklar.

Doğu tarafında görülecek olan büyük bir ateş kıyametin bir başka büyük alametlerinden. Kıyametin en büyük alametlerinden birisi tüm dünyada Köyü kaplayacak olan büyük bir duman Müminler bu Duman’dan sanki sadece nezle olmuş gibi çok az etkilenecekler. Kafirler ise şiddetle sarsılarak adeta sarhoşa dönecekler. Bu duman hakkında Allahu Teala şöyle buyurmaktadır. “Göğün insanları yürüyerek açık bir duman çıkaracağı günü gözetle bu Elem verici bir azaptır. İşte o zaman insanlar Rabbimiz bizden bu azabı kaldır doğrusu biz artık iman edenleriz derler.”

Peygamberimiz aleyhissalâtü vesselâm’ın bizlere bildirdiği bir diğer büyük kıyamet alameti ise güneşin batıdan doğması olayıdır. Zamanı geldiğinde güneşin her zamanki gibi doğu yönünden değil günümüzdekinin tam aksine Batı yönünden doğacağı. Evet işte bu saydıklarım da kıyametin büyük habercileri.

GÜNLER GERÇEKTEN KISALIYOR MU?

Şimdi gelelim bir hadiste bahsedilen şu kıyamete yakın günlerin kısa olacağı ile ilgili olan alamete. Zaman öyle hızlanır ki 1 sene 1 ay 1 ay 1 hafta 1 hafta 1 gün 1 gün 1 saat 1 saat bir ateş kıvılcımı gibi kısa olur demektedir. Bu hafta Bilim insanlarının yapmış olduğu Dünyanın dönüş hızı arttı günler artık 24 saatten az olacak açıklamasından sonra bir çoğunuzun hakkında bu kıyamet alameti ile ilgili Hadis gelmiş. Öncelikle hadisteki zamanın çok hızlı geçecek olduğu bilgisinin esas manası üzerinde birden fazla fikir söylenmiş. Bunlardan birisi de zamanın gerçek manada kısa olmasından ziyade bizler öyle açıklayacağımız anlamını taşıyor olabilir. Mesela gün gelecek insanlar o kadar çok işle meşgul olacaklar ki zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaklar bir başka görüş ise gelişen teknoloji sayesinde eskiden oldukça uzun zaman alan haberleşme ve ulaşım gibi olayların saniyeler içerisinde gerçekleşebilmesi.

DÜNYA 50 YILDIR EN HIZLI DÖNÜŞÜNÜ GERÇEKLEŞTİRİYOR!

Peki hadisi şayet gerçek manasında yorumlayacak olursak dünyanın dönüş hızının artması ile günler ve aylar bu derece kısa olabilir mi. Öncelikle şunu söylemeliyim ki şu anda açıklanan dünyanın dönüş hızındaki artış ne kadar az olduğundan sonuçlar doğuracak insan değil dünyanın dönüş hızının da çeşitli zamanlarda değişiklikler gözlemleniyor. Zaten mesela 1973 yılında bugüne kadar olan zaman içerisinde 5 Temmuz 2005 yılında yaşanan dönüş hızındaki artış sebebiyle o gün son 30 yılın en kısa günü yaşanmıştı. Fakat 2020 yılında her ne olduysa 2005 yılında yaşanan Bu en kısa gün rekoru 28 defa kırıldı. Dünyamız şu an son 50 yıldır en hızlı dönüşünü gerçekleştiriyor. Fakat bu durum 24 saatte 1 saniye’nin yarısı kadar bir azalmaya yol açıyor. Yani biz insanlar için hiçbir etkisi olmayan fakat bilim insanları için araştırılması oldukça önemli bir konu.

OLAYLARIN HADİSLE ALAKASI VAR MI?

Yani şu an için yaşanan bu hız artışının kıyamet alameti ile ilgili olan hadis ile bir bağlantısı olduğu söylenemez.

Dünyanın dönüş hızı etkilerini fark edebilecek duruma gelebilir mi? Dünya ile uyumlu bırak uydu iletişimleri askeri operasyonlar ve televizyon yayıncılığı gibi işlemler sekteye uğrar the Fakat bu hız 24 saatten sadece bir dakika azalmasına yol açacaktı.

Eğer Dünyamız saatte 100 kilometre daha hızlı dönmeye başlasaydı vücutlarımız bunu oldukça ilginç tepkiler verecekti. Hayvanlar ve bitkilerin hayatları karışacak dünyanın rüzgar ve sıcaklık dengesinde bozulmalar olacaktı. Fakat araştırmacıların söylediğine göre kısa süre içinde böylesini hızlanmaz da uzun bir dönemde kademeli olarak hızlanırsa yaşamın kendini bunu adapte edebilmek potansiyeli mevcut ama 100 kilometre hızlansa bile hadiste bahsedildiği gibi bir kısalmaya yaklaşamadı.

Dünya şayet bundan da kat kat hızlı dönmeye başlasaydı o zaman yer kabuğunda değişiklikler görülmemiş depremler ve Fırtınalar meydana gelecek biz insanlar için yaşamı olanaksız kalacaktı.Zaten dünyanın böyle bir zor tabii çarparak dünyanın hızında bir değişikliğe neden olursa ayrı en doğrusunu Allah bilir. Şuanda yaşanan ve bilim insanlarının 24 saatten 1 saniye eksiltip eksik memeleri gerektiği tartışmasına yol açan dönüş hızının bir kıyamet alameti olarak algılanması anlamsız gibi duruyor. Fakat tüm bunları bir yana bırakacak olursak kıyamet gününün tarihi sadece Allahu Teala da saklı. Bizler maalesef ta ki o güne dek bu dünyada mal mülk para ve dünyevi zevkler için birbirimize çatışmaya devam edeceğiz.

Yazımızı eski bir dönemden, mükemmel bir kıssa ile bitirelim.

Hz. Ebubekir günün birinde kavga eden iki çocukla karşılaşır. Tek bir cevize sahibi olabilmek için birbirlerine zarar veriyorlardır. Hz Ebubekir onlara “durun” der. Ben size onu paylaştırayım. Çocuklardan cevizi alır ve cevizi kırarak içini açar. Fakat ne görsün! Cevizin içi bomboş . Sonra çocuklara döner der ki uğruna savaştığınız bu dünya işte bu cevizin içi gibidir..

Yorum Yap

Yorum Yap