1. Ana Sayfa
  2. LiSTEPLUS
  3. Haftasonu müze gezmek istermisiniz? Evde otururken gezebileceğiz 5 Ünlü Müze ve Galeriler

Haftasonu müze gezmek istermisiniz? Evde otururken gezebileceğiz 5 Ünlü Müze ve Galeriler

ist-arkloji1

Haftasonu kısıtlamalarında, haftalar geçtikçe yapacak aktivite ve vakit ayıracak şeyler bulmakta zorlanıyoruz.

Karantinaların, yasakların başlarından beri onlarca aktiviteler yaptık hepimiz 🙂 Fakat bu aktivite kültürümüze renk katacak bir aktivite olacak, hemde tamamen masrafsız ve oturduğumuz yerden gerçekleşecek.

Evde Otururken Gezebileceğiz 5 Ünlü Müze ve Galeri ;

1- J. Paul Getty Müzesi, Los Angeles ;

J. Paul Getty Müzesi, genelde Getty şeklinde adlandırılan Kaliforniya’da bulunan ve iki kampüsten oluşan sanat müzesidir. Kampüsler, Getty Center ve Getty Villa olarak da adlandırılmıştır. Getty Center, Brentwood mahallesinde bulunur ve müzenin birincil mekanıdır. Koleksiyonunda Ortaçağ’dan günümüze Batı sanatı eserleri bulunur. Müze yılda tahmini 1.3 milyon ziyaretçi ile ABD’nin en çok ziyaret edilen müzelerinden birisidir. Müzenin ikinci mekanı olan Getty Villa, Pasifik Palisades mahalledesindedir ve “Antik Yunan, Antik Roma ve Etrurya” döneminden sanat eserleri içerisinde bulundurur.

Müzeyi ; Ziyaret etmek için tıklayın.

2- Van Gogh Müzesi, Amsterdam ;

Ulusal bir müze özelliği taşıyan Van Gogh Müzesi, Hollandalı ressam Vincent van Gogh’un çalışmalarının sergilendiği müzedir. Müze dünyada Van Gogh’un resim ve çizimlerinin sergilendiği en büyük müzedir. Müzeyi 2014 yılında 1.6 milyon kişi ziyaret etmiştir. Müze binası Gerrit Rietveld tarafından yapılmış ve 1973 yılında açılmıştır.

Müzeyi ; Ziyaret etmek için tıklayın.

3- Uffizi Galerisi, Floransa ;

Floransa’daki bir saray ya da palazzo, dünyadaki en eski ve en ünlü sanat müzelerinden biridir. Ünlü Medici ailesinin sanat koleksiyonu sergilenir. Bugün Uffizi Floransa’da en popüler turist çeken yerlerden biridir. Yüksek sezonda içeri girmek için beklemeniz gereken süre beş saatin üzerinde olabilir.

Müzeyi ; Online gezmek için tıklayın.

4-Musée d’Orsay, Paris ;

Musée d’Orsay, 1848-1914 yılları arasında yaşayan ve çalışan Fransız sanatçıların onlarca ünlü eserlerini içerisinde barındırmaktadır. Monet, Gauguin ve Cézanne gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini evde otururken ziyaret etmek için tıklayın.

5- Ulusal Sanat Galerisi, Washington, D.C.

Google’da iki sergisi yer alan Ulusal Sanat Galerisi, 1937 yılında National Mall, Washington’da kurulan, ulusal bir sanat müzesidir. Yöneticisi Earl A. Powell III’dür. 1938 yılında ABD Kongresince inşa edilmiştir. Andrew W. Mellon tarafından birçok eser bu müzeye ücretsiz olarak bağışlanmıştır. Müzede 2000’den fazla heykel, tablo, dekoratif sanat parçaları ve Joseph E. Widener tarafından bağışlanmış fazlaca İtalyan porselen bulunmaktadır.

Müzeyi ; Ziyaret etmek için tıklayın.

Yorum Yap

Yorum Yap