İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Saglik
  3. Hamilelikte Egzersiz Yapmanın Sağladığı Altı Altın Fayda

Hamilelikte Egzersiz Yapmanın Sağladığı Altı Altın Fayda

Egzersiz sağlıklı yaşamın önemli bir parçasıdır ve gebelikte de belli kurallara uyularak uygulanabilir. Anne adaylarının birçoğu bebeğine zarar vereceği kaygısı ile gebelik döneminde egzersizden uzak durmayı tercih ediyor. Hatta mümkün olduğunca az hareket ediyor. Ancak uygun sürede sıklıkta ve düzenli yapılan egzersizlerin anne adaylarına ve fetüs sağlığına çok fazla olumlu etkileri var. Gebelik öncesinde artık yaşayan kadınlar egzersiz şiddet ve süresini gebeliğin seyri uygun şekilde düzenlemek koşuluyla hamileliklerini ve sonrasının çok daha sağlıklı getirebiliyorlar. O zaman hemen bu 6 faydaya göz atalım

Doğumu kolaylaştırır

Hamilelikte egzersizin faydalarından biri doğumu kolaylaştıracak olmasıdır. Hamileyken egzersiz yapan annelerin doğumları genellikle daha kısa sürmekte ve doğum sırasında müdahale gerekme ihtimali daha düşük olmasıdır. Yürüme veya yüzme gibi hafif kardiyorlar doğum sırasında ihtiyaç duyacağınız dayanıklılığı yaratmaya yardımcı olur.

Uykuyu düzenlemeye yardımcı

Kaliteli uykundan attırır diyebiliriz. Hamilelik de birçok kadın uykuya dalmak konusunda sıkıntılar yaşar. Uykuya daldıktan sonra uykuyu kesintisiz bir şekilde devam ettirmek de oldukça zordur. düzenli olarak egzersiz yapan anne adayı çoğunlukla daha iyi uyuyor ve daha zinde uyanır.

Sırt ve bel ağrılarını minimuma indirir

Gebeliğe bağlı anatomik adaptasyonlar nedeniyle bu süreçte sıklıkla bel, sırt ve kartı da ağrılar görülür. Düzenli egzersiz yapan kadınlarda bel ağrısı sıklığı azalmaktadır. Egzersiz sayesinde güçlenen karın ve sırt kasları birçok anne adayının yaşadığı bu ağrılara karşı en iyi silahtır. Düzenli olarak esnemek gerginliğin belirttiği noktaları bulmaya ve ağrılı kaslara rahatlatmaya yardımcı olur.

Sindirim sistemini düzenler, kabızlığı önler

Pregnant woman holding hands on her stomach, concept of health care and bladder aches or cystitis in last trimester of pregnancy

Hamilelik döneminde birçok hormonsal bozuklukları olduğu gibi bağırsaklarla da ilgili pek çok sorunla karşılaşabiliyoruz. Bunlardan biriside kabızlıktır. Gebelikte kabızlığın sebebi ise gebelik hormonlarının bağırsak hareketlerini yavaşlatması ve büyüyen rahmin bağırsaklara basısıdır. Bağırsak hareketlerinin yavaşlaması besin ve artıkların sistemden daha yavaş ilerlemesine sebep olur. Anne adayının bu dönemde yaptığı egzersizler sindirim sistemini harekete geçirecektir.

Metabolizma hızını arttırır

Hızla büyüyen fetüs ve plesenta ihtiyaçlarını karşılayabilmek için çok belirgin değişiklikler olur. Gebelik süresince enerji ihtiyacı günde ortalama 300 kilokalori artacaktır. Bununla birlikte anne adayı normalden daha fazla açık duyabilir daha sık acıkma görülebilir. Bu evrede kilo kontrolü için en ön tavsiye şüphesiz egzersizdir.

Daha sağlıklı bir psikoloji

Planlı ve arzu edilen bir gebelik bir kadın hayatta başına gelebilecek en önemli ve anlamlı yaşam olaylarından biridir. Bilimsel açıdan ise hamilelik süreci ölüm, boşanma, evlilik, doğum gibi objektif ses kaynaklarından biri olarak kabul edilir ve bir insanın hayatta yaşayabileceği kritik yaşamı olaylarından biridir. Çünkü bu dönem boyunca anne adayı sadece fiziksel ve biyolojik bir takım değişmelerden geçmez aynı zamanda psikolojik ve sosyal olarak da yaşadığı birçok stresi yaşantısı ile baş etmeye ve bunlara uyum sağlamaya çalışır. Egzersiz ile vücudundaki değişimleri minimuma indirmek anne adayının psikolojik durumunda büyük rol oynayacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap