İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yemek
  3. Harika Bir Çay Demleme’nin 5 Püf Noktası

Harika Bir Çay Demleme’nin 5 Püf Noktası

featured

Çay yurdumuzun en çok tüketilen sıvı gıdasıdır. Sabah kahvaltılarında, akşam yemeğinden sonra ve gün içerisinde tükettiğimiz çay, hem çok lezzetli hemde bir kaç özelliğiyle tadından vazgeçemediğimiz bir sıvı gıdadır.

Her şeyin bir püf noktası vardır. Siyah çayı demlemenin de bir kaç püf noktası vardır.

5- Öncelikle çayımızın kalitesi normal standartlarda olmalıdır. Normal kaliteden aşağıda bir çay tercihi yaparak harika bir çay lezzeti beklemek pek uygun olmaz.
Lezzeti tam almak istiyorsak normal kalitede, normal standartlarda bir çay tercih etmeliyiz.

4- Çay suyunun birden fazla kez kaynaması çayın tadını ve lezzetini etkiler. Çay suyunun 2 kez kaynaması önerilir.
Su konusunda tatlı su veya hazır su kullanmak da çayımızın lezzetini tam almasını sağlayan faktörlerden birisidir. Suyun tatlı su veya acı su olması arasında ki farkı deneyerek test edebilirsiniz. Gözlemlerinizde tatlı sudan demlediğiniz çaydan daha fazla lezzet aldığınızın farkına varacaksınız.

3- Çayın tamamen suyun dibine çökmesi de tadının daha yoğun olması için oldukça önemlidir. Bu sebeple demlikteki çayı karıştırın ve yüzeydeki çayları suyun dibine doğru itin. Çayın dibine çökmesi lezzet bakımından oldukça önemlidir.

2- İkinci püf nokta ise çayın bekleme süresi. Çayı acele bir şekilde demlerseniz çayımızın tadını tam olarak alamazsınız.
Çay demlemeye bırakıldıktan sonra 20-25 dakika kadar bekletilmesi önerilir.

1- Birinci ve en önemli madde ise, çayın demlenme şekli. Her evde farklı bir demleme şekli olabilir, fakat eğer sizde çayı önce atıp üzerine kaynar suyu döküyorsanız, aslında hata yapıyorsunuz.
Çay demlerken, önce kaynar suyumuzu demliğe döküyorsunuz, sonrasında ise çayımızı kaç kaşık atacaksak kaynar suyun üzerine atıyoruz.  Bu demleme ile diğer türlü demlemenin arasında çok net bir fark vardır. Çünkü önce çayı atıp üzerine su dökme şekli, çayı yakmaktır. Sıcak su daha dökülürken çayı yakar.
Diğer türlü ise çayı üzerine atarız ve çayın dibine inmesini bekleriz.
Afiyet olsun. :)

 

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap