İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kültür
  3. Havai Fişekler’in Kuşlara Zararı Var Mı ?

Havai Fişekler’in Kuşlara Zararı Var Mı ?

Havai fişekleri her türlü kutlamalarda, görsel şölenlerde veyahut düğünlerde kullanıyoruz. 

Son zamanlarda sıklıkla tartışma konusu olan “Havai Fişekler Kuşları Öldürüyor!” iddiası gerçek mi ?

Her ne kadar görsel açıdan oldukça harika bir görünüme sahip olsa da, havai fişeklerin kuşlara oldukça zararı bulunuyor.

İşte Havai Fişekler’in Kuşlara Verdiği Zararları ; 

  • Sesi, dumanı ve ışığıyla havai fişekler kuşları oldukça korkutuyor, sağır ediyor ve olası şok sonucu kuşların ölümlerine yol açabiliyor.
  • Fişekler atılınca ağaçların üzerindeki kuşlar nereye kaçacaklarını şaşırıyor. Panikten ve panik içinde birbiriyle çarpışmaları sonucu ölme riskleri oldukça artıyor.
  • Havai fişekler kuşların gözlerine zarar vermektedir.
  • Patlayan havai fişeklerin yakınında eğer kuşlar yer alıyorsa, maalesef ateşin etkisiyle kuşlar yanarak hayatlarına veda ediyorlar.
havai-fişek-kuşlar
havai-fişek-kuşlar

 

Havai fişeğin kuşlara bu ve bunun gibi zararları mevcuttur. Fakat en bilinen ve araştırılarak gözlemlenen sonuç ise, kuşların göçmen kuşlara zarar vermesi.

“İstanbul Boğazı göçmen kuşlar için çok özel bir yerdir. İstanbul’da oldukça fazla havai fişek kullanılır. Kuşlar da özellikle İstanbul boğazını tercih ederler. Bu nedenle İstanbul civarındaki havai fişekler kuşların göç yollarını olumsuz etkiler.”

Burada da görüyoruz ki havai fişeklerin verdiği zararı en çok hisseden kuş türü göçmen kuşlarıdır.

Amerika’da 3000 Kuşun Ölü Bulunması

Arkansas eyaletinde, yılbaşı gecesi 3 bin civarında kuş ölü bulunmuştu. Yetkililer, kızıl kanatlı siyah kuşların havai fişek gösterisinin gürültüsü nedeniyle yuvalarından çıkarak korkuyla kontrolsüz bir şekilde uçmaya başladıkları ve duvarlara, araçlara çarparak öldüklerinin tahmin edildiğini söylüyor.

Yorum Yap

Yorum Yap