1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Hayalet şehir 45 Senedir kapalıydı , Artık Açılıyor!

Hayalet şehir 45 Senedir kapalıydı , Artık Açılıyor!

Hayalet şehir olarak bilinen Maraş’a Nooldu ?
Neden Hayalet Şehir Oldu ? Kıbrısta ki bu gizemli şehirde nooldu’da bu hale geldi.

KKTC’de bulunan ve 1974’ten bu yana kapısında ‘Girilmez’ tabelasının bulunduğu Maraş plajının yeniden açılması için harekete geçildi. Peki bu plaj yıllardır neden kapalıydı?

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Hayalet Şehir Maraş’ın açılması yönünde harekete geçeceklerini bildirdi. Kudret Özersay, bu çerçevede uzman bir ekip oluşturarak bilimsel bir envanter çalışması yapılacağını söyledi.
Peki bir zamanlar lüks otomobillerin, pahalı evlerin, ülkenin en iyi plajlarının ve Hollywood yıldızlarının da gözdesi 7 yıldızlı otellerin bulunduğu Maraş’a nooldu?

Yazın ilgi odağı ülkelerinden biri olan KKTC’de Maraş, ‘Hayalet Şehir’ olarak adlandırılıyor. 
Bölgenin en popüler yerlerinden Gazimağusa şehrinde bulunan Kapalı Maraş, Kıbrıs’ın en karanlık tarihini içinde barındırıyor.

Bu şehir Kıbrıs’ın 1974’te bölünmesinden önce Maraş (Varosha), Gazimağusa’nın (Famagusta) yıldızı parlamış kıyı beldesiydi.

Herkesin gözdesiydi; Adanın en iyi plajlarına sahip olan bölge, zenginlerin ve ünlülerin akın akın ziyaret ettiği bir yöreydi. Elizabeth Taylor’un gözdesinin, Kennedy Bulvarı’ndaki Argo oteli olduğu söyleniyordu.

Hayalet şehre dönüştü: Türk askerleri Rumları denize dökerken Rumların yaşadığı Maraş’a yaklaştı, kent halkı, durum sakinleşince geri dönmek niyetiyle kaçtı. Ancak Maraş, Türk birliklerince tellerle çevrelendi ve o günden bugüne bir hayalet şehre dönüştü.

Şu anda Türk askerlerinin dışında Maraş’a girebilenler çok az. Girenler de, olağanüstü görüntülerle karşılaştıklarını anlatıyor. Maraş’ta değerli olan herşey çoktan yağmalanmış. Yörenin altyapısı da onarılamayacak derecede tahrip olmuş durumda.

Yeniden inşaası için Milyar dolarlar harcanacak olan şehir bakalım kaç yılında eski görkemine kavuşacak ?

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Aşık Odur Hakk'ı Seve, Hakk Derdine Kıla Deva. Bizim için Hayır Dua , Kılanlara Selam Olsun..

Yorum Yap