1. Ana Sayfa
  2. HAYATTAN KESİTLER
  3. Her Şerde Bir Hayr Vardır..

Her Şerde Bir Hayr Vardır..

featured

Bugün farklı bir konuyu ele aldık, kıssasıyla birlikte.. Konu başımıza gelen bir takım olaylar.. Yada siz bu yazıyı okurken düşünün, başınıza gelen en kötü olay ne olabilir ? 

Yaşadığını kötü olayı düşünün, ve onu düşünürken bu satırları okuyun. Şimdi öncelikle sizlere kıssayı aktaralım;

Bir gün okyanusta yol alan bir gemi kaza geçirerek battı. Gemiden tek bir kişi sağ kurtuldu. Dalgalar bu adamı küçük ıssız bir adaya kadar sürükledi.
Adam ilk günler kendisini kurtarması için Allahû Teâla’ya yalvardı ve yardım bulurum umuduyla ufka baktı. Ama ne gelen oldu ne giden…
Daha sonra rüzgardan yağmurdan ve vahşi hayvanlardan korunmak için ağaç dallarından ve yapraklarından bir kulübe yaptı. Sahilde bulduğu gemiden arta kalan konserve pusula gibi eşyaları bu kulübeye koydu.

Günler hep aynı şekilde geçiyordu. Balık avlıyor pişirip yiyor ve ufku gözlüyordu. Allahû Teâla’ya dua ediyordu. Bir gün tatlı su getirebilmek için yola koyulmuştu. Döndüğünde bir de ne görsün binbir emekle yaptığı ve tek tutunduğu dal olan tahta kulübesi alevler içerisinde cayır cayır yanıyordu..
Başına gelebilecek en kötü şeydi bu. Keder ve öfke içinde donakaldı. Artık bu ıssız adada başını sokabileceği bir kulübesi bile kalmamıştı.
Bu üzüntüyle Allah’ım bunu bana nasıl yapabildin diye feryat etti. O geceyi üzüntü ve keder içinde geçirdi. O kadar dua ettiği halde bu olayı başına getirmesinden dolayı Allah’a sitemler etti. Ertesi sabah erken saatlerde adaya yaklaşmakta olan bir geminin düdük sesiyle uyandı. Onu kurtarmaya geliyorlardı. Benim burada olduğumu nasıl anladınız?
Diye sordu bitkin adam kendisini kurtaranlara.
Cevap onu hem şaşırttı hem de çok utandırdı: “Dumanla verdiğiniz işareti gördük.”

Bu hikayeden sonra akıllarımıza bu Ayet-i kerime ve Hadis-i şerif geldi…
(Hoşlanmadığınız şey sizin iyiliğinize; sevdiğiniz şey de, kötülüğünüze olabilir. Siz bilmezsiniz, Allah bilir.) [Bakara 216]
(Allah-û teâlâ, duanızı kabul eder. Dua ettim, hâlâ duam kabul olmadı diye acele etmeyiniz! Allah’tan çok isteyiniz! Çünkü kerem sahibinden istiyorsunuz.) [Buhari]

Buradan da anlıyoruz ki biz yandık deriz ama, Rabbimiz bizi kül olmaktan korumuştur, biz neden böyle oldu derken arka planda nelerden korunmuşuzdur..
Ne zaman ümitlerin tükenirse, Allah’a sarıl, çünkü bu durumdan seni kurtaracak olan o dur. Geçmiş zamanlarda velilere başlarına bir müsibet geldiğinde ne yaparsınız sorarlarmış,
Veli ; Müsibetin Allah’dan geldiği bilinmeli, daha kötüsü olmadığı için şükredilmeli, imtihanı atlatmak için Allah’a dua edilmeli.

Kıssa’da da gördüğümüz üzere, adam önce okyanusta batan gemiden sağ kurtuldu, sonra adaya yerleşti ve hayatının geri kalanını orada geçirekmiş gibicesine umudunu kesti, sonra kalacak yer hazırladı herşey az da olsa yoluna girmişti, daha sonrasında ise yaptığı yer kül oldu fakat o kül onu oradan kurtardı.

Herşey gönlünüzce olsun.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap