1. Ana Sayfa
  2. Saglik
  3. Hipertansiyon Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Hipertansiyon Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

hipertansiyon

Hipertansiyon Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Bu yazımızda sizlere Hipertansiyon hakkında bilgiler vererek, Hipertansiyon nedir ve Hipertansiyon nasıl düşürülür? Gibi soruların yanıtlarından söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir.

Hipertansiyon Nedir?

Yüksek tansiyon olarak da isimlendirilebilen Hipertansiyon, kan basıncının 140/90 mmHg ve üzerinde seyretmesi hali olarak tanımlanmaktadır. Hipertansiyonun risklerinin de kendisi gibi yüksek olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Her şeyin öncesinde damar sertliğine neden olabilen Hipertansiyon, böbrekleri, gözü, kalbi ve beyni olumsuz etkilemektedir. Hipertansiyonu olan kişilerin, böbrek yetmezliği, kalp krizi, kalp yetmezliği; felç gibi problemlere çok açık olduklarını belirtmemiz gerekmektedir. Ve tüm bu olumsuzluklara karşın, Hipertansiyon, dünyada çok yaygın olarak gözlemlenen bir sağlık problemidir. Öyle ki, görülme sıklığı %25 olarak belirtilmektedir.

Hipertansiyon Nasıl Anlaşılır?

Sorusunun yanıtını ise net olarak verebilmek olanaksızdır. Öyle ki, bazı belirtileri bulunan Hipertansiyonda, zaman zaman hiç bir belirti hissedilmeyebilir ve Hipertansiyon nasıl anlaşılır sorusunun yanıtları arasında aktaracağımız Hipertansiyon belirtileri de, Hipertansiyon problemi olmayan kişilerde de görülebilir.
Yine de Hipertansiyon nasıl anlaşılır sorusunun yanıtı olabilecek Hipertansiyon belirtilerine bakmak istersek: burun kanaması, kalp çarpıntısı, vücudun baskılanması, sıkılması hissi, nefes darlığı, ense ağrısı, baş ağrısı… Gibi durumların Hipertansiyona işaret edebileceğini belirtmemiz gerekecektir.

 

Hipertansiyon Neden Olur?

Hipertansiyon genellikle genetik olarak gözlemlenebilen bir hastalık olmasına karşın, doğum sırasında oluşan damar hastalıkları, böbrek hastalıkları, hormonal problemler… Gibi durumların da Hipertansiyon nedenleri arasında sayılabileceğini belirtmemiz gerekmektedir.

Hipertansiyon Nasıl Düşürülür?

Öncelikle belirtmeliyiz ki Hipertansiyon tedavisi mümkündür. Bu nedenle, Hipertansiyon nasıl düşürülür sorusunun yanıtı büyük önem taşımaktadır, çünkü Hipertansiyona bağlı risklerin geneli, tansiyonun düşmesi ile birlikte ortadan kalkmakta, en azından azalmaktadır. Hipertansiyon tedavisinde, her şeyin öncesinde alkolü olabildiğince az tüketmeli, sigarayı ise tamamen bırakmalısınız.
Sağlıklı ve doğru beslenmeli, düzenli egzersiz yapmalısınız. Zayıflamalısınız…

Eğer doktorunuz ilaç kullanmanızı önermişse, bunu da kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Erken teşhis, sağlıklı yaşam ile birlikte biraz önce belirtmiş olduğumuz şeylerin uygulanması ve doktor kontrolü, Hipertansiyon probleminin neden olabileceği sorunların genelinin ortadan kalkmasını olanaklı hale getirmektedir.

Önerilen Yazı
Sağlıklı Bir Sahur Sofrasında Neler Olmalı ?
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Aşık Odur Hakk'ı Seve, Hakk Derdine Kıla Deva. Bizim için Hayır Dua , Kılanlara Selam Olsun..

Yorum Yap