İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Saglik
  3. İdrarda gebelik testi en erken ne zaman yapılmalı ?

İdrarda gebelik testi en erken ne zaman yapılmalı ?

WhatsApp Image 2020-11-18 at 13.54.51

İdrarda gebelik testi en erken ne zaman yapılmalıdır ?

Merhabalar, bugün ki yazımızda gebelik testinin ne zaman, hangi koşullarda yapılması gerekeceği ile alakalı bilgileri sizler ile paylaşacağız.

Öncelikle gebelik gibi bir şüpheniz varsa ve bu şüphenizi gidermek için idrar testine başvurduysanız, bu testi deneyeceğiz tarih adet olmanız gereken günlerdir.

Çünkü bu testleri adet günlerinden önce yaparsanız, test sonucu sizi yanıltabilir. Test sonuçlarının sizi yanıltmasının sebebi ise, idrar testlerinin kan testleri kadar duyarlı olmamasıdır.

Peki Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Gebelik testi, üreme çağındaki kadınlarda, düzenli adet gören kadınlarda beklenilen adet günlerinden bir gün sonra pozitif olur. Fakat şöyle bir durum vardır ki, uzmanların önerisi şu şekildedir. Uzmanlar, bir adetin başından diğer adetin başına geçen zamanı 28+ -7 olarak tanımlarlar. Yani buda demek oluyor ki adet, 21 günde bir de olabilir, 35 günde birde.

Dolayısıyla bazen sebepsiz yere masrüyal döngü otuz beş günü bulabilmektedir. Bu durumda da hamile adayları, testlerini negatif görüp umutsuzluğa kapılabilmektedirler. Bu sebeple beklenilen adet tarihinin en az bir hafta sonrasında test yapmak, anne adayları için daha doğru bir zaman dilimi olacaktır.

Beklenilen Adet Tarihin’den Önce Test Yapılırsa Ne Olur ?

Beklenilen Adet Tarihin’den Önce Test Yapılırsa Ne Olur ?

Bilerek veya bilmeyerek adet tarihinden önce test yapılırsa anne adayları için durum ne olur ? Yukarıda da bahsettiğimiz üzere eğer anne adayları beklenilen adet zamanı öncesinde gebelik testine başvurursa, alacağı negatif sonuç ile karamsarlığa düşebilir.

En Doğru Test Seçeneği Nedir ?

Elbette idrar testlerinde de zamanı iyi tahmin ettiğinizde gebelik testinizin pozitif olduğunu görebilirsiniz. Fakat gebelik için kesin doğru sonuç arıyorsanız, en yakın sağlık merkezinden kan testi sayesinde hamilelik testinizin pozitif yada negatif olduğunu öğrenebilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Sağlık Meslek Lisesi / 17 Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar. (Hadis-i Şerif)

Yorum Yap