İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. IMF Başkanından kriz açıklaması ; En büyük düşüş olacak

IMF Başkanından kriz açıklaması ; En büyük düşüş olacak

IMF

International Monetary Fund -IMF başkanı yaptığı açıklamalarıyla tüm Dünya’yı endişelendirdi.

Yaptığı karamsarlar açıklamalarıyla ekonomi konusunda Dünya’yı büyük bir tehlikenin beklediğinin altını çizen Kristalina Georgieva, ekonomik krizin 1930’lardaki ‘Büyük Buhran’dan bu yana en büyük düşüşü tetikleyeceğini dile getirdi.

Koronavirüs’ün ekonomiye oldukça zara verdiğini aktaran başkan, hükümetlerin şimdiden 8 trilyon dolarlık ekonomik teşvik önlemleri aldığını, fakat bunun yüksek ihtimalle yeterli olmayacağını dile getirdi.

En çok gelişmekte olan ülkeler etkilenecek

Durumdan en ağır şekilde etkilenecek ülkeler olduğu söyleyen IMF Başkanı, gelişmekte olan piyasalar ve ülkelerin etkileneceğini dile getirdi IMF Başkanı Georgieva, bu ülkelerin ağır ekonomik darbeler alması durumunda milyarlarca dolar yardıma ihtiyaç duyacağının altını çizdi.

Türkiye ile temastayız

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, Türkiye’nin IMF’ye karşı olan tutumunun sorulması üzerine “Türkiye dahil her üyeyle yapıcı temaslarımız var. Yapıcı temaslarımızı gelecek hafta toplantılarımızda sürdüreceğiz.” cevabını verdi.

“Durum değişti”

Kristalina Georgieva, önümüzdeki hafta yapılacak IMF ve Dünya Bankası Bahar Toplantıları öncesinde yaptığı açıklamada, “Sadece üç ay önce, 2020 yılında üye ülkelerimizin 160’tan fazlasının kişi başı gelirinde artış olmasını bekliyorduk” derken, bugün durumun değiştiğini şu sözlerle anlattı:

*Bugün bu sayı başa döndü. Şimdi 170’ten fazla ülkenin 2020’de kişi başına gelir artışında negatif olacağını tahmin ediyoruz.

“Mücadele için 1 trilyon dolar ayırdık”

IMF Başkanı Georgieva, bu koronavirüs pandemisinin yılın ikinci yarısında durması durumunda 2021’de kısmi iyileşme olabileceğini aktarırken, vaziyetin daha da kötüleşmesinin ihtimaller içinde olduğunu söyledi.

Georgieva, “Genel görünümde çok ciddi bir belirsizlik olduğunu vurgulamalıyım. Durum, pandeminin ne kadar süreceği gibi değişkenlere göre daha da kötüleşebilir” dedi.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yazar Hakkında

Nooldu.net Spor Müdürü. Başta spor olmak üzere tüm haberler..

Yorum Yap