İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Instagram Çekilişlerine Katılanlar Dikkat!

Instagram Çekilişlerine Katılanlar Dikkat!

featured

Son zamanların en popüler uygulaması olan Instagram’da popüler olan bir diğer şeyde sayfaların çekiliş ile kullanıcılarına hediyeler vermesi.

Bir çok sayfa takipçi sayılarını arttırmak amacıyla Instagram platformunda, bir çok çekiliş yapıyorlar. Elbette sadece Instagram değil, facebook, twitter gibi platformlarda bu çekilişlerin diğer adresleri.
Fakat bu çekilişlerin başını çeken uygulama ise, en çok kullanılan uygulama olan Instagram uygulaması.

Fakat bu çekilişler göründüğü kadar masum mu ? Instagram hesaplarının yaptıkları çekiliş, göründüğü kadar, etiket yapmak kadar masum olmayabiliyor.
Instagram’da butik hesabı olanlar, takipçi sayısını yükseltmek için çekiliş yapanlar, ismini duyurmak isteyen sayfalar bu çekiliş yoluna başvuruyorlar.

Son zamanlarda bu yöntemlere bir yenisi daha eklendi : Sosyal medyada çekiliş aldatmacılığı.

Dijital Pazarlama Uzmanı Furkan Lüleci, sosyal medya üzerinde gerçekleştirilen bu çekilişlerin yasal olmadığını ve niteliksiz bir dijital kimlik ortaya koyduğunu dile getiriyor ve şöyle devam ediyor :
“Sosyal medya fenomenleri, kendi hesapları üzerinden toplu olarak gerçekleştirdikleri çekilişlerden ciddi kazançlar elde ediyor. Son zamanlarda bu çekilişler araba hediye edilmesine kadar uzandı. Çekilişe katılmak isteyen kullanıcıların, sosyal medya fenomenlerinin takip ettiği kâr amacı güden markaları da takip etmeleri zorunlu. Aslında aldatmaca da burada devreye giriyor. Sosyal medya fenomenleri, her bir hesaptan ortalama 15 Bin TL ile 50 Bin TL arası ücret alıyor. Bu ücret karşılığında, bu işletmelerin takipçi sayıları 1 Milyona kadar çıkıyor. Bu yöntemle, adı daha önce duyulmamış küçük çaplı markalar, yüz binlerce takipçiye sahip oluyor. Ancak işin kaymağını tabii ki fenomenler yiyor. Üstelik gerçekleştirilen bu çekiliş kampanyaları için Milli Piyango İdaresi’nden de izin alınmıyor.”

MİLLİ PİYANGO İDARESİ’NİN İZNİ VE HABERİ YOK!

Konu ile alakalı olarak Milli Piyango İdaresini arayan Lüleci, İdarenin bu tarz çekilişlerin yapıldığından haberleri olmadığını, hukuk müşavirliğine konunun aktarıldığını kendisine ilettiklerini dile getirdi.
Yasal olarak ise Milli Piyango’dan izinsiz çekiliş yapılmamalıdır.

Yani eğer kazandığınızdan emin olsanız bile hiç bir hak talep edemezsiniz. Çünkü yasal yoldan yapılan bir çekiliş değil. Eğer ki çekilişten herhangi bir ürün kazandıysanız ve geldiyse bu sizin için güzel bir şans olmuştur.
Fakat eğer çekiliş gerçekten size veya bir başkasına çıktıysa, yüksek ihtimalle gelecektir, çünkü kimse adına leke gelmesini istemez.

 

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap