1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. İnternet Yayın Platformları RTÜK’e bağlandı!

İnternet Yayın Platformları RTÜK’e bağlandı!

featured

Ürettikleri içerikleri, aldıkları ücret karşılığında abonelerine sunan internet üzerinden yayın yapan platformlar, artık RTÜK’ün kontrolünde olacak.,

on yıllarda teknolijinin gelişmesiyle birlikte, internet üzerinden yayın yapan Netflix, BluTV, PuhuTV, YouTube Premium gibi içerik üreticileri oldukça arttı.

Platformlar, başka yapımcılardan aldıkları yayınları kullanıcılarına ücret karşılığında sunmakla birlikte; yapımcılıklarını kendi üstlendikleri dizi, film, belgeselleri de izleyicilerin beğenisine sundu.

YAYGINLAŞMA NEDENİ KULLANIM ÖZGÜRLÜĞÜ

Bu platformlardan özellikle Netflix, diğerlerine göre ön plana çıkıyor.

Netflix’in popülaritesinin her geçen gün artmasının; televizyon kanalları, sinema salonları, uydu platformlarının pabucunun dama atılmasının temelinde, kullanıcıya sunduğu özgürlük yer alıyor.

RTÜK’E BAĞLANDI

Ancak Netflix ve diğerlerini takip edenleri üzecek bir gelişme yaşandı. İnternet üzerinden yayın yapan platformlar da artık RTÜK’ün kontrolü altında. Bugüne kadar Türkiye’deki televizyon ve radyoları kontrol eden, kapatmaya varana kadar cezalar kesen RTÜK, şimdi internet yayınlarını da kontrol edecek.

 

LİSANS ALMALARI GEREKİYOR

Resmi Gazete’de bugün yayınlanmasının ardından yürürlüğe giren yönetmeliğe göre şirketlerin, Türkiye’de yayın yapmak için ülke sınırları içinde ofis açmaları ve RTÜK’ten lisans almaları gerekiyor.

ÜCRETLİ İÇERİĞİN DENETLENMESİ TARTIŞMASI

Bu yönetmeliğe itirazlar ise ödenen ücretler paralelinde yaşanıyor. Mevcut durumda RTÜK’ün kontrolünde olan televizyon ve radyolar, içerikleri için kullanıcılardan para almıyor.

Ancak; Netflix, YouTube Premium gibi platformlar, sundukları içeriklere karşılık kullancıları belirli bir ücret karşılığında abone yapıyor.

Yayınlanan içeriklere RTÜK tarafından kısıtlama gelme ihtimali, ücret ödeyenlerin şimdiden tepkini çekmiş durumda.

NETFLIX TÜRKİYE’DEN AÇIKLAMA

Biz de konuyla ilgili Netflix Türkiye ekibine ulaştık ve bu durumla ilgili ne düşündüklerini sorduk. Netflix sözcüsü, söz konusu RTÜK denetimi ile ilgili şu ifadelere yer verdi:

”İnternet yayınlarına yönelik getirilen düzenlemeyi yakından takip ediyoruz. Türkiye bizim için çok önemli bir pazar. Bu nedenle Türk yetenekleriyle birlikte film ve dizi sektörüne yatırım yapmaya, üyelerimizin bu içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlamaya devam etmek istiyoruz.”

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap