İphone Bataryası Ne Zaman Değişmelidir?

yavaş-şarj

iPhone’lar için en çok tartışılan konulardan birisi de batarya kullanım süreleri. Apple geçtiğimiz yıllara nazaran batarya süresi konusunda iyileştirmeler yapsa da, eski model iPhone kullanıcıları iPhone batarya kullanım süreleri konusundan halen muzdarip. Eski model bir iPhone’un batarya değişimi, batarya süresini arttırmak için güzel bir çözüm olabilir. Peki, iPhone batarya değişimi ne zaman yapılmalı?

iPhone bataryasını ne zaman değiştirmeliyiz?

Her iPhone bataryası, ortalama 500 şarj döngüsünden sonra yani telefonunuzu 500 defa yüzde 100 şarj etmenizin ardından en yüksek performans yeterliliğini kaybediyor. Bu döngü ardından ise Apple’ın açıkladığı verilere göre telefonunuzun bataryası yüzde 85 kapasiteli bir bataryaya dönüşüyor.

Yani siz pilinizi yüzde 100 şarj etseniz dahi, telefon ilk gün kadar değil sadece bataryanızın yüzde 85’i kadar şarj olabiliyor. Hemde yüzde 100 şarj olmuş bir şekilde göstermesine rağmen. İşte bu durumdan sonra ise batarya sürenizden memnun değilseniz batarya değişimi tek çare oluyor!

Batarya değişimi zamanı geldiğini iPhone üzerinden görebilir miyim?

Apple, iOS 11 ile beraber getirdiği pil sağlığı görme özelliğini iOS 12 ile beraber tam sürüm olarak görmemize olanak sağladı. Eğer telefonunuza iOS 11 ve üstü bir sürüm  yüklediyseniz, telefonunuzun ayarlar kısmından pil sağlığına girerek tefonunuzun pilinin ne kadar sağlıklı olduğunu görebilirsiniz.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version