İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. İtalyan Bankaları Batıyor mu?

İtalyan Bankaları Batıyor mu?

featured

İtalyan Bankaları Batıyor mu?

AB’nin şu anki en büyük probleminin yaklaşık 360 milyar Euro’luk sorunlu kredileri bulunan İtalyan bankaları olarak göze çarpıyor. Çünkü bu kadar büyük bir batığın, AB’nin geleceği ve finansal istikrarını olumsuz yönde etkilemesi kaçınılmaz bir durum.

Avrupa’nın en büyük ekonomilerinden birine sahip olan İtalya, Euro Bölgesi’nin en zayıf ülkesi olarak göze çarpıyor. Şu an mevcut kamu borcunun gayri safi yurt içi hasılaya (GSYH) oranı yüzde 135 seviyelerinde. Yani batık kredilerin, GSYH’nin 5/1’ne ulaşması krizin ne denli ciddi bir duruma ulaştığının göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu kadar olumsuzluk söz konusu olunca yatırımcılar, İtalya banka hisselerinden hızlı bir şekilde kaçıyor. Bunun akabinde bahar aylarında yatırımcılar tarafından sıkı takip edilen İtalyan bankaları, yılbaşından bu yana yarı yarıya değer kaybetmiş gözüküyor.
Ülkede yüksek işsizlik oranı ve büyümenin oldukça zayıf olması sebebiyle; bankaların vermiş olduğu kredilerin yaklaşık % 17’si geri ödeme konusunda yaşanan problemlerden dolayı takip havuzlarına düşmüştür. Şu anki en büyük endişe ise dünyanın en eski bankası olan Monte dei Paschidi Siena’nın geleceğinin ne olacağı konusu. Çünkü bankanın hisselerinin, yılbaşından bu yana % 80 oranında değer kaybettiğini görmekteyiz. Analistler, Monte dei Paschidi Siena’nın 2 – 6 milyar Euro, UniCredit’in ise 10 milyar Euroluk ek sermaye ile kendilerini toparlayabileceğini belirtiyorlar.

İtalya’nın geleceği kadar merak edilen bir diğer konu da İtalya Başbakanı Matteo Renzi’nin siyasi hayatının ne yönde ilerleyeceği. Çünkü İtalya ekim ayında anayasal referanduma gidiyor. İtalya Başbakanı Renzi, içinde bulunulan krizden çıkılabilmesi için 40 milyar Euroluk bir yardım paketine ihtiyaçları olduğunu belirtiyor.

Fakat buna engel olarak;
Kurtarma paketlerinin vatandaşlardan alınan vergilerden elde edilmesi, AB içinde ciddi derecede bir siyasi tartışmaya yol açıyor. 2010 yılında yaşanan Avrupa borç krizinden sonra yapılan düzenlemelerle, ülkelerin bankaları kurtarmaları neredeyse imkânsız hale gelmiştir.
Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble, ay sonunda İtalyan bankaları için yapılacak olan stres testlerinin sonuçlarından önce bankalar hakkında spekülasyona gerek olmadığını belirtti.

Fikirlerini beyan eden Eurogroup Başkanı Jeroen Dijsselbloem ise İtalyan bankaları için acil bir durum söz konusu değil, ifadelerini kullandı.

Algebris Investments’tan Alberto Gallo da, “Eğer bankalara bir yardım yapılacaksa, bunu yaparken sistemi yeniden yapılandırmalılar. Bundan sonra İtalya, İrlanda ve ABD gibi büyük ülkeler, daha dikkatli olmalı, iyi ve kötü varlıkları birbirinde ayırmalıdır, kesin çizgiler koymalı ve bilançolarını yeniden yapılandırmalıdır.”

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yazar Hakkında

Aşık Odur Hakk'ı Seve, Hakk Derdine Kıla Deva. Bizim için Hayır Dua , Kılanlara Selam Olsun..

Yorum Yap