1. Ana Sayfa
  2. Neler Oluyor ?
  3. Kabine Bugün Başkan Erdoğan önderliğinde toplanıyor!

Kabine Bugün Başkan Erdoğan önderliğinde toplanıyor!

k_9282

Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde bir araya gelecek olan kabinenin gündemi oldukça yoğun.

Türkiye’de 1 Mart tarihi başlangıcı ile koronavirüsle mücadele kapsamında yeni bir döneme giriliyor.

İLLERDEKİ RİSK DURUMUNA GÖRE TEDBİRLER ESNETİLECEK

Şehirlerde ki tüm kısıtlamalar kademe kademe ortadan kalkacak. Risk durumuna göre karar şehirlerde kararlar verilecek. Tabloda, düşük riskli iller mavi, orta riskli iller sarı, yüksek riskli iller turuncu ve çok yüksek riskli iller turuncu ile vatandaşlar ile paylaşılacak.

KAFE VE RESTORANLAR BELLİ KRİTERLERLE AÇILACAK

Bilim Kurulu normalleşme adımlarıyla ilgili rehber hazırladı. Esneme kararları bu rehbere göre il hıfzıssıhha kurulları tarafından alınacak. Kafe ve restoranlar da bu kapsamda belli kriterlerle açılacak.

65 YAŞ KISITLAMASI

Bakan Koca, aşının ilk doz vurulduktan 42 gün sonra etkili olduğunun altını geçtiğimiz günlerde çizilmişti. “Aşılama oranının yüksekliğine bağlı olarak illerde duruma göre esnetme yapılabilir.” dedi.

VE SON OLARAK EĞİTİM

Eğitim’in durumuda masaya yatırılan konular arasında yerini alacak.

Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan “İllere Göre Haftalık Vaka Sayısı Haritası”nın güncellenme takvimi ve Koronavirüs Bilim Kurulunca belirlenen kriterlerin Kabine Toplantısı’nda değerlendirileceği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“1 Mart Pazartesi günü eğitim öğretime geçişi planlanan resmi ve özel tüm okullarımızda yüz yüze eğitime ve sınavlara, 2 Mart Salı günü illerin salgın koşullarına göre başlanılması kararlaştırılmıştır.

1 Mart Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nda yapılacak değerlendirmeler neticesinde valilik il hıfzıssıhha kurullarınca ‘yerinde karar’ uygulamasına bağlı olarak eğitim öğretim faaliyetlerine devam edilecektir.”

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap