İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Kablosuz bağlantı ışık hızını kullanabilir mi? Li-Fi teknolojisi nedir?

Kablosuz bağlantı ışık hızını kullanabilir mi? Li-Fi teknolojisi nedir?

cdn-3.expansion.mx

Kablosuz bağlantı, iletişim alanındaki en hızlı büyüyen ve en canlı teknolojik alanlardan biridir. Bu bağlantı iki nokta arasında teller, kablolar veya diğer elektrik iletkenlerinin yardımı olmadan radyo frekansları ile iki veya daha fazla cihaz arasında bağlantı kurmayı sağlayan esnek bir iletişim sistemidir.

Günümüzde kullanım alanı oldukça geniştir. Kablosuz cihazlara örnek olarak cep telefonları, GPS cihazları, otopark kumandaları, bilet kartları gibi cihazlar verilebilir.
Peki, iletişim alanında hızla büyüyen kablosuz bağlantının ışık hızını kullanabilmesi mümkün mü? İlk olarak 2011‘de, İskoçya’nın Edinburg Üniversitesi, Mobil İletişim Profesörü olan Harald Haas tarafından servis edilen Li-Fi (Light Fidelity) teknolojisi ile bu mümkün. Haas bir TED konuşmasında LED lamba ile güneş pilinden diz üstü bilgisayarına Li-Fi teknolojisi ile video aktararak bunu ispatladı. 

Li-Fi teknolojisi nedir?

Li-Fi teknolojisi, verileri LED veya kızılötesi ışık yoluyla ileten çift yönlü bir kablosuz sistemdir. Radyo frekansını kullanan Wi-Fi’nin aksine, Li-Fi teknolojisi, bir internet sinyalini ışık dalgaları aracılığıyla iletmek için yalnızca çip içeren bir ışık kaynağına ihtiyaç duyar. Li-Fi’nin kullanıcı hareketliliğini ve çok kullanıcılı erişimi desteklemektedir. Kızılötesi ve görünür ışık spektrumunun birlikte boyutu, 300 GHz’lik tüm radyo frekansı spektrumunun boyutunun yaklaşık 2600 katıdır. Son derece hızlı sıra değişiklikleri, her tür veriyi (video, ses ve geniş bant verileri) yüksek hızlarda aktarmanıza olanak tanır.

Yorum Yap

Yorum Yap