1. Ana Sayfa
  2. Saglik
  3. Kaçırdığınız Uyku İştahınızı Etkiliyor Olabilir

Kaçırdığınız Uyku İştahınızı Etkiliyor Olabilir

featured

İş yoğunluğu, sınavlar, yapılan mesailer gibi bir çok etken uyku düzenini oldukça derinden sarsıyor. Uyku düzenimiz bu gibi sebeplerden ötürü maalesef bozuluyor.

Uyku bizlere Allah’ın vermiş olduğu harika bir nimettir. Fakat eğer uykumuzu tam alamazsak başta günlük hayat olmak üzere bir çok konuda sıkıntı çekeriz.
Yapılan araştırmalar neticesinde sıkça yemek tüketmenizin bir nedeni de uyku kaybı olabilir. Uyku kaybının sizi daha fazla yiyebileceğini yapılan araştırmalarda ortaya çıkıyor.

Yapılan araştırmalar , toplumun uyku eksikliğinin, gıda uyaranlarına yanıt olarak beyinde bir ödül sistemini tetikleyebileceğini göstermiştir. Ancak yakın zamana kadar araştırmacılar, günlük uyku kaybı ile beynin gıdaya tepkisi arasında benzer bir ilişki olup olmadığını bilmiyorlardı.

İdeal uyku şartlarında, bilim adamları iki şey gösterebildiler: Küçük miktarlarda uyku kaybı bile “beyni günlük yaşamda gıda tetikleyicileri için hiperaktivasyon riski altına sokabilir, bu da obezite ve yaşam tarzı hastalıkları için bir risk faktörü olabilir.” dedi. Bunlar diyabete doğru ilk adım olan metabolik bozukluğu içerir. Yine de kapak tarafında doğru miktarda uyku almak gıda uyaranlarına karşı bu aşırı duyarlılığı azalttığı görülüyor.

Yani eğer gün içerisinde biraz fazla açlık hissi duyuyorsanız, bunun en temel sebeplerinden birisi yeterince uykunuzu almamanız olabilir.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap