İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Saglik
  3. Kaçta uyursam, kaçta kalkarım?

Kaçta uyursam, kaçta kalkarım?

featured

Hepimizin günlük rutin işleri, akşamların vazgeçilmez dizileri ve o koyu akşam sohbetleri..
Hepsi birlikte karışınca uykuyu gece geç saatlere atıyoruz..

Peki günlük kaç saat uyumamız gerekir, günlük kaç saatten sonra vucudumuz gerekli uyku miktarını alır? Fazla uyumak vucüda zararlı mıdır?

Modern zamanlar, az uyumayı, çok çalışmayı gerektiriyor. Gidilecek bir iş, bakılacak çocuklar, yapılacak yemek, temizlenecek ev, arkadaş gezmeleri, sosyal aktiviteler sizi bekliyor, oysa sadece 24 saat var. Bu koşuşturmanın içerisinde her sabah hemen yanı başınızda susmak bilmeyen bir saatiniz varsa ve bir türlü istediğiniz saatte uyanamıyorsanız, doğru saatte yatmıyor olabilirsiniz.

Yukarı da ki tabloda da gördüğümüz üzere 8 saat uyku yeterli olarak gözüküyor. Peki 8 saat uyku fazla olabilir mi?

Genellikle az uykunun üzerinde durduk, fakat fazla uykunun vucüdün üzerinde etkileri neler?

Günlük 8 saat uyku bir insan özellikle ergenlik dönemi çocuklar için oldukça ideal bir saattir. Küçük çocuklar ise zaten günün büyük bir bölümünü uyku içerisinde geçirirler..

Yetişkin olan bir insana ise günde sadece 5-6 saat uyku yeterli gözüküyor. Eğer gece 00.00’da uyursanız sabah vaktinin ilk ışıklarında ayakta olmanız gerekiyor. Yani 05.00 saatlerinde kalkmanız size yeterli olur. Tabi ki bu sadece yetişkinler için.

Ergenlik döneminde ki kardeşler için de eğer gece 00.00’da uyursanız, sabah 8 en geç 9’da ayakta olmanız gerekmektedir. Fazlası bünyenize ve zihninizi yorar.

Zaten bunu kalktığınızda hissedersiniz. Üzerinizde bir ağırlıkla kalkarsınız ve açılmanız bir hayli vakit alır.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap