İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Saglik
  3. Kahve içmenin insan sağlığına zararları varmıdır ?

Kahve içmenin insan sağlığına zararları varmıdır ?

kahveiçmek

Kahve Osmanlı Mutfağından bu yana Türk mutfağında yerini alan “Türk Kahvesi” Kendine has tadı, köpüğü, kokusu, sunuluş biçimiyle özgün bir kimliği ve geleneği vardır. Telvesi ile ikram edilen tek kahve türüdür.

Türk Kahvesi mutfaklarımızda yer eden, lokantalarda özenle pişirilen Türk damak lezzetidir.

Sofralarımızın arkasında, öğlen vakitlerinde sıklıkla tükettiğimiz kahvelerin zararı var mı ?

türkkahvesi
türkkahvesi

İngiltere’de yeni tamamlanan, yaklaşık 500 bin kişinin gözlemlendiği ve 10 yıl süren bir araştırmaya göre, düzenli olarak herhangi bir miktarda kahve içen bireyler, hiç içmeyenlere göre daha uzun bir ömür sürüyorlarmış.

Hatta günde ortalama 8 bardak kahve içen bireyler ile içmeyenler karşılaştırıldığında, sonuç kahve manyaklarından yana çıkmış. Toplam sonuçlarda ise düzenli olarak kahve içenlerin %10-15 arası bir oranda daha uzun yaşadıkları gözlemlenmiş. Buda sıklıkla kahve tüketen bizler için oldukça iyi bir araştırma. 🙂

Elbette bu araştırma Türk Kahvesi için değil, genel olarak kahvelerde yapılan bir araştırmadır.

kahveiçmekzararlımı

Elbette her şeyde olduğu gibi kahvelerinde fazlasını da zararlı olduğunu söylemekte fayda var. İçerisinde ki kafeinden kaynaklı çok tüketildiğinde bazı hastalıklar meydana gelebilir.

  1. Kalp atışlarının hızlanması Kafeinin merkezi sinir sistemi üzerine kalp atışlarınızı hızlandıracak şekilde uyarıcı etki yapar.
  2. Mide ekşimesi/Reflü rahatsızlığına yol açar.
  3. Diürez (İdrar artışı) gibi rahatsızlıklara yol açabilir.
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Sağlık Meslek Lisesi / 17 Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar. (Hadis-i Şerif)

Yorum Yap