1. Ana Sayfa
  2. Saglik
  3. Kalıp Sabun Mu ? Sıvı Sabun Mu ?

Kalıp Sabun Mu ? Sıvı Sabun Mu ?

5e15a19b67b0a92714b447cf

Ellerimizi yıkamak için lavabo başına gittiğimizde bir çoğumuz sıvı sabun, bir çoğumuz ise kalıp sabunu tercih etmektedir.

Peki bu iki sabun çeşitlerinden hangisi daha sağlıklı ve daha hijyenik ? Kalıp sabun mu kullanmalıyız yoksa sıvı sabun mu kullanmalıyız ?

Bu iki çeşit sabun alternatiflerinden hangisini kullanmalıyız sorusunu sadece bizler sormuyoruz, bu konu daha öncede uzmanlara sıkça sorulmuştur. Uzmanlar ise bu konuda kullanıcıları sıvı sabunu tercih etmeleri konusunda uyardı. Uzman doktorlar ise sağlık ve hijyen açısından sıvı sabunu öneriyorlar. Sıvı sabunun kapalı kutuda bulunması bile hijyen ve sağlık açısından sıkça önem arz eden bir konudur.

Peki Neden Sıvı Sabun ; 

  1. Sıvı sabun kalıp sabuna göre, daha hijyenik ve daha sağlıklı.
  2. Kalıp sabun açık bir ortamda bulunduğu için havada ki ve ortamda ki tozları mikropları üstüne çekerken, sıvı sabunda böyle bir durum yoktur.
  3. Kalıp sabun kullanılıyorsa bile mutlaka kullanılmadan evvel yıkanmalıdır, sıvı sabunda böyle bir risk yoktur.
  4. Doktorlar sıvı sabunların kalıp sabunlardan daha az bakteri taşıdığını kabul ediyorlar.

Ancak Sıvı Sabunlara da Dikkat ! 

Ancak tekrar tekrar doldurulup kullanılan sıvı sabun kapları zamanla bakteri üretebiliyor. Bu yüzden sıvı sabun dispanserlerinin tekrar doldurulmadan önce temizlenmesine mutlaka özen gösterilmeli.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Sağlık Meslek Lisesi / 17 Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar. (Hadis-i Şerif)

Yorum Yap