1. Ana Sayfa
  2. Neler Olacak ?
  3. Karadeniz’de Bulunan Doğalgaz, Neleri Değiştirecek ?

Karadeniz’de Bulunan Doğalgaz, Neleri Değiştirecek ?

Karadeniz'de Bulunan Doğalgaz, Neleri Değiştirecek ?

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı müjde, vatandaşların bir çoğunu sevindirirken, bir çoğunun kafasında da belirsizliklere yol açtı..

Peki Karadeniz sularında bulunan Doğalgaz, Dünya üzerinde Neleri Değiştirecek?

Türkiye 2004 yılından bu yana Karadeniz’de çeşitli uluslararası Enerji Şirketleri ile işbirliği kurarak hidrokarbon arama faaliyetleri yürütmektedir. Yabancı enerji firmaları ile Karadeniz’de birçok arama faaliyeti gerçekleşir fakat senelerce aramamıza rağmen ne hikmetse bir türlü aranan şeyleri bulamazlar.

Bunun üzerine Türkiye 2013’te petrol ve gaz araştırmalarında kullanmak üzere Barbaros Hayrettin Paşa Sismik araştırma gemisinin satın alır. Ardından da Fatih, Yavuz, Kanuni ve Oruç Reis gemilerimiz gelir. Türkiye artık denizlerinde, mavi vatanın da kendi imkanları ile araştırmalar yapacak sondaj faaliyetlerini yürütecektir. İlk milli sondaj gemimiz Fatih, 20 Temmuz 2020 de Karadeniz’e uğurlanır ve Karadeniz sularında sondaj araştırmasına başlar..

VE TÜRKİYE EMEĞİNİN KARŞILIĞINI BULUR..

Vee Fatih Sondaj gemimiz, Karadeniz’de yüz metre derinlikte 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfeder..

Öncelikle bu miktarın önemini kavrayalım, Türkiye’nin bugüne kadar ürettiği toplam doğalgaz miktarının neredeyse 20 katı. Türkiye günümüze kadar kara bölgelerimizde Adıyaman, Çanakkale, Düzce, Edirne, İstanbul, Kırklareli ve Tekirdağ‘da irili ufaklı doğalgaz rezervlerine ulaşmıştır. 7 kentin üretiminin toplam doğal gaz miktarı geçen yıl sadece 37,8 milyon metreküptür. Ülke olarak yıllık doğalgaz tüketimi miz 45 – 50 milyar metreküp civarlarında yani Türkiye’nin yıllık mevcut üretimi kadardır. Yani tüketimimizin yüzde biri bile değil.

GELELİM KARADENİZE..

Şimdi bulunan miktar ise 320 milyar metreküp.. Enerji bakanımız Fatih Dönmez bu gazın ekonomik değerinin yaklaşık olarak 65 milyar dolara maal ettiğini açıkladı.

BU GAZ TAM OLARAK NEREDE BULUNDU?

Bu gaz tam olarak nerede bulundu ? Tuna bir bölgesinde yeni adıyla Sakarya gaz sahasında Karadeniz Ereğli’nin yaklaşık 150 kilometre açığında Bulgaristan ve Romanya ile Karasu bir bölgede bulundu. Bölgenin avantajı ise epey karışık.. Türkiye’yi Akdeniz’de oyun dışı bırakmak isteyenler ellerinden geleni yapıyorlar.

İsrail’in hemen önünde gaz rezervi cenneti bulunmaktadır. İsrail elindeki doğalgazı satma peşindedir. Peki, Doğu Akdeniz’deki bu gazı kime satabilir ? Tabiki gaza muhtaç Avrupa.. Avrupa’ya İsrail bu gazı boru hattı ile Güney Kıbrıs’tan girit’e oradan da Yunanistan’a bağlıyım düşüncesindedir. Yunanistan’da zaten hedef Avrupadır.

karadeniz-sondaj-

Bu projenin Adını da İsmet Doğu Akdeniz doğalgaz boru hattıdır. İsrail’in bu projesi Dünyada deniz altındaki en uzun boru hattı projesi/hayalidir. 1900 kilometre maliyeti uçuk derecede olan projede amaç Türk karasularını kullanmadan ve herhangi bir şekilde Türkiye’yi projeye dahil etmeden İsrail doğal gazını Avrupa’ya ulaştırmaktır.

Halbuki İsrail hayalini kurduğu projede, Türkiye’yi devre dışı bırakarak bu boru hattının maliyetini 3 katına çıkarmaktadır. Yunanistan İsrail ve Kıbrıs Rum yönetimi masaya oturup bu proje üzerinde anlaşırlar..  Fakat Türkiye ile Libya arasında yapılan anlaşma ile Girit adasının doğusunda kalan bölge iki ülke tarafından kontrol edilecektir.

İşte İsrail’in yapmak istediği bu İsmet boru hattı tam da bu bölgeden, Türkiye’nin deniz yetki alanından getirilmek istenmektedir. Ama bu devletler Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin sınırlarını tanımıyorlar. Türkiye’nin Anlaşması bu projeyi bitiren antlaşmadır. İsrail devleti, Türkiye ile öyle ya da böyle anlaşmak zorundadır.

Akdeniz-Haritası

Şimdi konumuz Karadeniz, Akdeniz’e neden girdiniz derseniz, doğalgazın bulunduğu Karadeniz’de böyle bir sorun yok.

Doğalgaz rezervine rastladığımız bu bölge, tuna1 bölgesi yani Türkiye’nin sınırlarındadır.Yani bu bölgede coğrafi olarak hiç bir sıkıntı çekmeyeceğiz.

DOĞAL GAZIMIZI AVRUPAYA NASIL SATABİLİRİZ?

Karadeniz sularında bulunan doğalgazı, Avrupa’ya satabiliriz.. Peki nasıl satarız ?

Önce Türkiye içerisindeki bazı boru hatları projelerine bakalım, Rus doğalgazını Karadeniz ve Türkiye üzerinden Doğu Avrupa ülkelerine taşıyacak olan Türk akımı doğalgaz boru hattı Ocak ayında açılmıştır. Rusya’nın anapa şehrinden kıyıköy’e doğru uzanıyor. Zaten Avrupa’ya uzanan mevcut bir 3 boru hattı ile Avrupa’ya satışımız mümkün olabilir.

Fakat bu altyapı işleri elbette o kadar kolay değildir.. Ancak gazın bulunduğu yer Türk akımı doğalgaz boru hattının o kadar yakınından geçiyor ki o bizim için büyük bir avantaj. Biz bugün bir boru hattı projesi yapıyorsak Rusya kadar para harcamayacağız, çünkü önceden bütün mühendislik hesapları yapılmış.. Kısacası Türkiye bildiğiniz dört ayak üstüne düştü.

Türkiye zaten stratejik olarak inanılmaz bir konumdadır. Eğer başarırda bir de kendi gazımızı üretirsek bambaşka yerlere geleceğiz..

TÜRKİYE ŞUAN ENERJİDE DIŞA BAĞIMLI :

Biz şu an enerjide dışa bağımlı bir ülkeyiz. Yazının başlarında anlatmıştım doğalgaz ihtiyacımızın sadece yüzde birini kendimiz üretebiliyoruz geri kalanında ithal ediyoruz yani başka ülkelerden alıyoruz. İthal edilen enerji talebi artık cevap cari açığımız da. Cari açık nedir diye soracak olursanız, bir ülkenin ithal ettiği malların ihraç ettiği mallardan fazla olmasıdır. Türkiye’nin cari işlemler hesabı sürekli açık veriyor işte bu cari açıkta enerji ithalatı en yüksek paya sahiptir.

Türkiye’nin zaten doğalgaz boru hatları ile anlaşmaları bulunmaktadır. Türkiye şuan dışarıdan da olsa doğalgaz talebini karşılamaktadır. Diğer ülkeler ile yaklaşık olarak 20/25 yıllık anlaşmalarımız bulunmaktadır. Siz koskoca Rusya’ya pat diye çıkıp ben artık sizden doğalgaz temin etmeyeceğim kardeşim diyemessin..

Ancak sözleşmelerin bitmesini beklememiz lazım. Örneğin 2025 yılı sonuna kadar Rusya ve Cezayir ile sözleşmelerimiz sona erecek. Bu kontratların büyüklüğü 38 milyar metreküp civarlarında.

BULUNAN DOĞALGAZ 2 SENE NE İŞE YARAYACAK?

Doğalgazın 2023 senesinde çıkarıldığını tahmin edersek, Türkiye sözleşmelerinin biteceği yıl olan 2025 senesine kadar neler yapabilir ?

Türkiye bulduğu bu mükemmel kaynağı, diğer ülkelere ihraç edebilir. Karşımızda doğalgaza susamış bir Avrupa var sonuçta..

Gün gelir burnumuzun dibinde olmasına rağmen Avrupa’dan %40 daha pahalıya gaz alan Türkiye, Avrupa’ya gaz ihraç eder bir ülke olur.. Dünya’da gaz konusu öyle bir şeydir ki, bu gaz Türkiye’nin eline büyük bir koz verecek.

Rusya bu strareleji geçmiş de çok kullandı. Avrupa’ya kışın vanaları kapatarım mantığı ile Rusya bugün konumunu güçlendirdi. Elbette diğer ülkelerde buna uymak zorundaydı. Çünkü doğalgaz olmazsa, vatandaşlar yaşayamayacak duruma gelir.

Türkiye’nin gazı çıkarması,  bu konuda ülkemizi bağımsız hale getirmek demektir. Artık gazı ihraç eder hale gelmek Türkiye’ye politika ve ekonomi noktasında çok güçlü bir konuma taşır. Türkiye FATİH sondaj gemisiyle, enerjide bağımsızlık yolunda çok büyük bir adım attı!

Yaklaşık 5 yıl öncesine kadar sondaj gemisi olmayan ülke artık doğalgazı ihraç etme planları yapıyor..

Bunun devamı inşallah asıl büyük kaynak olan Doğu Akdeniz’de gelecektir.. Herkes bilsin Türkiye baş aktör olarak bu oyunun içinde yer alacaktır. Mavi vatanımızda kimse bizim bileğinizi bükmeye çalışmasın..

Yorum Yap

Yorum Yap