1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Kediler neden dört ayak üstüne düşer ?

Kediler neden dört ayak üstüne düşer ?

kediler-4-ayak

Kediler hakkında pek çok bazı bilgiler rivayet edilir. Kediler’in nankör oldukları, devamlı dört ayak üstüne düştükleri gibi bazı rivayetler günümüze kadar ulaşmıştır.

Kedilerin nereden düşerlerse düşsünler dört ayak üzerilerine düşmelerine yönelik bazı iddialar bulunmaktadır.
Bilim adamları, kedilerin kaplan, jaguar, aslan, çita gibi hayvanların soyundan geldiğini dile getiren bilim adamları, çok yüksek yerlerden düşmelerine rağmen hayatta kalmalarını şu şekilde değerlendirdiler.

kediler
kediler

BBC’nin haberine göre kedi, vücut ağırlığına öre daha çok alan kaplıyormuş. Ve kedinin düşüş hızının insan veya at’a oranla daha az bir basınçla düştüğünü aktaran bilim adamları, çaresizce düşen bir kedinin ortalama hızının 96 km olduğunu açıkladılar. Bu bir insan olursa 192 km olduğunu savundular.
Bu açıklamaların bizi tatmin etmeyip bu konuda, Bilim, teknoloji ötesi bir durumdan dolayı, İslam ilimleri uzmanlarından aldığımız gerçek kaynaklara göre ise bunun tamamen Bilim adamlarının ortaya attığı bir iddia olduğunu, Kedinin sırtının yere gelmemesinin sebebinin Peygamber Efendimizin Namaz kılarken yaklaşmakta olan yılanın üzerine atlamasından dolayı, yılanı etkisiz hale getiren kedinin sırtını sıvazlamasından olduğunu onun mübarek elinin değdiği yerlere bereket geldiğini İslam alimleri rivayet etmiştir.

Birazda bilimsel teorileri konuşacak olursak, bunları iki başlıkta sizlere aktaralım. 

Refleks

Hayvanların ve insanların iç kulaklarında yer alan vestibüler aparat ile sağlanan bir durumdur. Vestibüler aparat saç hücrelerini ve sıvıyı içeren bir dizi yapı olur. Vestibüler aparat hareket ve aynı zaman da yerçekimini algılayarak beyne sinyal gönderir. Birçok memelide çalışma şekli kedilerde bulunan çalışma şeklinden farklı olur. Çünkü kedilerin kemiklerin inanılmaz bir derece de esnek olur. İnsanlara göre iki kat daha esnek bir yapıları bulunur. Kedinin vücudunun 180 derece dönme imkanı vardır. İnsanlar ise sadece 90 derece dönebilir. 180 derece dönme demek, gövdenin kalçalara ters bir şekilde bakacağı anlamına gelen bir durumdur.

kediler-neden-4-ayak-üstünedüşer
kediler-neden-4-ayak-üstüne-düşer

Omurga

Ünlü kedi yetiştiricisi Parker’a göre bir kedi düşmeye başladığı zaman öncelikle omurgasını kavrar. Bu durum da kedinin vücudunun önü ile arkasının bağımsız bir şekilde hareket etmesine neden olur. Sonra ise ön pençelerini içeriye çekerler, gövdelerini açısal bir momentum korumasını göstermek amacı ile hızlı bir şekilde dönmesini sağlar. Parker, bir patenci kollarını nasıl içeriye sokarak daha hızlı bir şekilde dönebiliyorsa kedi de arka bacakları ile aynı şeyi yapar. Bu sayede vücudunun arka yarısı hızlı bir şekilde döner ve arka yarısının ön yarısını yakalamasına da izin verir. En sonunda ise kedi pençelerini uzatarak yer ile buluşmaya hazır bir hale gelmiş olur.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap