İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar Alemi
  3. Kelebeklerin Ömrü Birgün müdür?

Kelebeklerin Ömrü Birgün müdür?

Hiç merak ettiniz mi Kelebeklerin ömrü gerçekten bir gün müdür? Kelebekler dünyanın en narin uçan böcekleridir tüm böcekler gibi 6 eklemli bacakları üç kısımdan oluşan vücut bölümleri bir çift antenleri tek gözleri ve dış iskeletleri vardır. 3 bölümden oluşan vücut parçaları sırası ile baş, gövde ,göğüs ve karındır. Karın kısmı kuyruk kısmını da içerir. Kelebekler dünyanın her yerinde bütün iklim tiplerinde yaşayabilirler. Bununla birlikte en fazla kelebek türü tropikal yağmur ormanlarında yaşar. Kelebeklerin yaklaşık 170.000 civarında türü vardır. Bu husus kelebeklerin ömrünü değerlendirirken önem kazanır. Çünkü yaşam süresini doğum yaşam ölüm dizesinde ele aldığımızda aslında Kelebekler aylarca yaşarlar. Kelebek olarak tanımladığımız hali ömrünün son aşamasıdır ve bu aşamada türlerine göre yaşam süreleri değişir. Kelebeğin çeşidine göre maksimum yaşam süresi 4 gün ile 11 ay arasında değişebilir. Ancak kelebek avcıları nedeniyle beklenen yaşam süreleri kimi araştırmacı ile 14 gün arasındanır.

Yaşamına tırtıl olarak başlar. Tırtılların çok güçlü çeneleri vardır. Tırtıl yumurtadan çıktıktan sonra yapraklarla beslenerek kendini kupa evresini hazırlar. Tırtıl kupa evresinde kendi etrafında bir koza örer ve gelişimini Bu kozanın içinde tamamlar. Gelişimini tamamlayan tırtıl kozayı deler ve hepimizin İpek kanatlarını hayranlıkla izlediğimiz narin bir kelebek olarak dışarı çıkar. İpek üreticileri kozalar delinmeden Önce onları işlemeye başlarlar. Bu durum milyonlarca kelebeğin daha dünyaya gelmeden ölmesi anlamına gelir. Kelebekler aylarca tırtılı halinde yaşadıkları halde kelebek olarak yetişkinken çok kısa bir süre yaşarlar. Bu yüzden bazı kelebeklerde beslenme için ağız ve hortum bile yoktur. Yaşamlarının bu kızı aşamasını beslenmekten çok eşlerini aramak çiftleşmek ve yumurtlamak yani nesillerini sürdürmek için kullanırlar. Dişi Kelebekler genellikle erkek kelebeklerden daha uzun yaşar. Hiçbir yetişkin kelebek bir yıldan fazla yaşayamaz. Tabii Bu rakamlar canlının tırtıl ve kupa evrelerinde geçirdiği süre içine almaz. Kimi türlerde erkeklerin çiftleştikten hemen sonra öldüklerini de ekleyelim.

İnsanların kelebeklere ihtiyacı vardır fark etmemesine rağmen aslında doğanın dengeli ve sağlıklı olabilmesi için Kelebekler önemli görevler üstlenirler. Kelebeklerin üstlendikleri önemli rollere birkaç Örnek vermek gerekirse şunları sayabiliriz; Yabani bitkilerin polenlerinin taşınmasına yardımcı olarak hem bitkinin çoğalmasını hem de o bitki ile beslenen hayvanların yiyecek olmasını sağlarlar. Bu bitki grubu ile beslenen canlılara insanlar da dahildir. Hassas bünyeleri en ufak ekolojik bileşiklerden etkilendiğinden, Kelebekler ekolojinin sağlıklı olup olmadığının bir göstergesidir. Kelebeklerin tüm vücutları küçük ve ince duyu tüycükleri ile kaplıdır. Kelebeklerin 4 kanalı ve 6 bacağı gövdesine bağlıdır. Gövdede bacak ve kanatlarını hareketini sağlayan kaslar mevcuttur Kelebekler iyi birer uçucudur. Bazıları saatte 48,2 kilometre hızla ulaşabilirler. Kelebeklerin yaşlandıkça renkleri solmaya başlar. Yavaş uçanları ise bu hızın 6’da 1’i hızlı uçarlar.

Kelebekler sıvıları içerken içi boş tüpe benzeyen ve provokes denilen hortumlarını kullanırlar. Bu hortum oldukça uzun ve esnek bir dil gibidir. Kelebekler sıvı içmedikleri zaman hortumları kıvrık bir şekilde kapalı durur sıvı içerken hortumları açılır ve bizim kamışla meyve suyu içerken yaptığımız gibi Meyve suyunu yani bitkin ekranı içerler. Koku duyularını hem çiçek miktarı bulmak için hem erkek kelebeklerin saldırdıkları feromonları yani kokuları saklamak için kullanırlar. Pek çok kelebek kısa mesafelere göç eder. Bazı kelebek türleri ise yüzlerce kilometre uzaktaki mesafelere göç edebilirler. Çok narin gibi görünmelerine ragmen, kelebeklerin yapıları yeryüzünde karşılaştıkları her sorunu çözecek düzeydedir. Çöllerde bulutlar gibi dolaşabilir, sularda yüzebilir. Karanlık mağara kovuklarında yaşayabilirler. Dünyanın en yüksek dağların da tropikal ormanlarda Petrol birikintilerinde yanardağ ağızlarına hatta kutuplarda bile dolaşırlar. Böceklerin en geniş takımlarından birine oluştururlar. Yeryüzünde yaşayan kelebek çeşitlerinin sayısının 18 / 1 sayı ile ifade edebileceği düşünüyor. Yani her insana bir milyon kelebek düşer. Bir başka deyişle ortalama ağırlığı 70 kilogram olan bir insana yeryüzünde 850 kilogram kelebek düşer. Böylece Hiç merak ettiniz mi olan Kelebeklerin ömrü gerçekten bir gün müdür sorusunu cevaplamış olduk.

Yorum Yap

Yorum Yap