1. Ana Sayfa
  2. LiSTEPLUS
  3. Kemal Sunal’ın 20 Efsane Filmi

Kemal Sunal’ın 20 Efsane Filmi

Güzel adam'ı sevgi ve saygı ile anıyoruz..

featured

Kemal Sunal.. Türk Sinema tarihinin en başarılı isimlerinden birisi. Doğum günü aslında 10 Kasım olan Kemal Sunal , Mustafa Kemal’İn Ölüm tarihinin 10 Kasım olmasından dolayı kendi doğum gününü 11 Kasım olarak saymış ve bugün kutlamıştır.

Büyük Ustanın doğum gününe özel, bugün Kemal Sunal’ın 20 Efsane Filmini Listeledik. Elbette yirmi tane ile sınırlandıramayız, fakat en efsane, en bildiğimiz akıllarımızda yer eden filmleri bugün sizlerle paylaşacağız.

Listemize sondan başlıyoruz, listemizin yirminci sırasında Salako filmi bulunmaktadır.

20 : Salako

Köyün saf oğlanı Salako, köyün güzeli olan Emine’ye aşıktır. Eminenin gönlü ise ona yıllar evvel mendil bırakan Eşkıya’dadır.

Birgün babası Emine’yi zorla evlendirmek ister, bunun üzerine Emine Salako’nun kendisini sevmesini fırsat bilerek kendini ona kaçırttırır. Salako ise Emine’nin de kendisini sevdiğini sanarak ona saf duygularıyla yardım eder. Tesadüfler sonucu Salako, dağda eşkiyayı alt etmeye başlayınca, tüm köyde şanı yürür. Artık Salako zamanla gerçeklerin farkına varmaya başlamıştır.

19 : Sahte Kabadayı

Pişmaniye satan adamdan, mafya babasına.. Kemal Sunal, tren garlarında pişmaniye satmaktadır. Bir gün avukat aracılığıyla İstanbul’a çağırılır.

Bu süreçte babası en yakın adamı tarafından öldürülmüştür. Burada diğer babaları ziyaret etmeye başlar, ancak babasının katili olduğunu bilmeden en yakınında tuttuğu Muhtar’ın onu alt etmek için planları vardır.

18- Şark Bülbülü 

Başlık Parası için İstanbul’a gelen ve rastlantılar sonucu Şaban Ballıses adıyla ünlü bir türkücü olan Şaban (Kemal Sunal)’ın komik ve eğlenceli öyküsü…

Film bir gecede şöhret olan ünlüleri tiye alan klasik olmuş bir Kemal Sunal komedisidir.

17- Yedi Bela Hüsnü 

Semtin en güzel kadınına aşık olan Hüsnü(Kemal Sunal) onu elde etmek için neler yapar neler..

Sonunda kabadayılığa bürünen Hüsnü, hem aşık olduğu kadın Hüsniye ile hemde peşinde ki kiralık katillerle mücadele eder. 

16 – Üç Kağıtçı 

Babasının mallarını almak için Almanya’dan köyüne dönen Rıfkı, yağmur hadisesinden başlayan serüvende halk tarafından ermiş ilan edilir.

Bir takım tesadüf ve romatizmanın verdiği ermişlik Rıfkıyı Belediye Reisliğinde öne çıkaran isim haline getirir. Girdiği seçimi kazanan Rıfkı’nın çok geçmeden üçkağıtçı olduğu ortaya çıkar.

15- İbo ile Güllüşah 

Filmin küçük başrolü Güllüşah’ın annesi vefat etmiştir. Babasının sert ve diğer taraflarından sıkılan Güllüşah bir gün başlık parası biriktirmeye gelen İbo ile karşılaşır.

Bir garip Eşşeğiyle sokaklarda dolaşan İbo (Kemal Sunal)ile oldukça samimi olan Güllüşah İbo’nun peşine takılır, fakat olay küçük kızın kaçırıldığı şeklinde yansıyınca ortalık karışır.
Sevgi dolu komedi listemizin on beşinci sırasında.

14- Bekçiler Kralı 

Mahallede ki görevini layıkıyla yapan bir bekçi.. Adı üstünde Bekçiler Kralı, Zeytinburnu’ndaki bir mahalleye atanan bekçi Şaban (Kemal Sunal) görevine başlar. Vatandaşın hakkını yedirmeyen Şaban, mahalledeki muhtara, bakkala, manava, tüpgaz bayine uyarılarda bulunur. Şaban bu kişiler tarafından karakola şikayet edilir.

Fakat Şaban’ın evinde beslediği köpeği bakan sanan komiserden sonra artık şikayet filan kalmamıştır.. Komiserin uyarıları üzerine, artık ahali Şaban’a daha dikkatli olmak zorundadır.. Şaban işi büyüterek Fabrika atıklarına kadar karışır düzenlenmesini ister. Bu denetleme işini devam ettirirken, fabrikada işçi olarak çalışan Zehra (Semra Türel) ile arasında bir aşk başlar. Sonunda herşey tatlıya bağlanıp mahallenin esnafı huzura kavuşur.

13- Postacı 

Aynı mahallede oturduğu Sevtap’a (Fatma Girik) aşık olan Adem aşkında vazgeçmez. Çeşitli planlar kurarak Sevtap’ın abisine düğün masrafını ve diğer masrafları yıkmaya çalışan Adem, değişik ve karmaşık olaylar sonucunda istediğini alacaktır.

Türkiye’ye gelen Sevtap’ın ağabeyi, bu ilişkiye şiddetle karşı çıksa da Adem onun hakkından gelmeyi başaracaktır.

12- Sosyete Şaban

Köylü Şaban Ağa, beşik kertmesi olduğu genç, güzel kadınla artık evlenmek ister. Fakat Peri bu kaba köylü Şaban Ağa’yı beğenmez. Peri’nin babası çok zor duruma düşer ve paraya sıkışır. Bu izdivaç sonrasında damadından para alabilecektir.

Peri zorda olsa babasını kıramaz ve Şaban Ağayla evlenmek zorunda kalır. Fakat Peri, Şaban Ağa’nın zor şartlarına ve kaba hallerine dayanamaz köyden kaçar.. Bunu kendisine yediremeyen Şaban Ağa ise, Dilaver Bey’e dönüşür ve Peri’den sağlam bir intikam alır.. Filmin sonunda ise Peri Şaban’ın oyun kurduğunu anlar ve evlilikleri kaldığı yerden devam eder..

11- 100 Numaralı Adam 

Şaban saflığı ve iyi niyetinden dolayı sürekli girdiği iş yerinden kovulmaktadır. Ailesi de Şaban’ın para kazanmasını ister ancak Şaban’ın iş hayatı fazla yolunda gitmez. Bir gün Oya karşısına çıkar..

Oya bir reklam firmasında çalışmakta ve önemli bir firmanın ürünlerini tanıtmak için halktan birini kullanmayı düşünmektedir. Bir gün trende Şaban’a rastlar ve onu reklam filmlerinde oynaması için ikna eder. Film duygularla oynamanın, garibanların nasıl tuzağa düşürüldüğü, halk kahramanın da kötüye kullanabileceğini harika şekilde anlatmıştır.

10- Sakar Şakir

Sakarlığıyla bilinen Şakir, amcasından kalan malları almak için İstanbul’a gider. Daha yoldayken otobüsü birbirine katar.

Otobüste yanında oturduğu Fuat’ın zıttına giden Şakir, İstanbul’da çok farklı maceralar yaşar. Dükkan ev filan derken memleketine geri döner..

9- Doktor Civanım 

İstanbul’da bir hastanede hademelik yapan Kemal, köyüne döner. Kendini doktor olarak tanıtır ve halkı ücretsiz olarak muayene etmeye baslar.

Bu zaman diliminde Rusen Aga’nin kizi Sümbül’e aşık olan Kemal aşkına cevap bulur. Ancak bir süre sonra sahte doktor olduğu ortaya çıkar..

8- Avanak Apdi 

Hayatını duvar afişçiliği yaparak kazanan Apdi, bir gün afişlerini yapıştırdığı ünlü şarkıcıya platonik bir aşkla tutulur. Apdi’ nin bir yolunu bulup tanıştığı şarkıcı kadın, onun saf duyguları karşısında etkilenir. Ancak şarkıcının eski sevgilisi Apdi’ nin önünde bir engeldir..

Kemal Sunal’ın en iyi filmleri arasında gösterilen Avanak Apdi’de Sunal’ın yanında Ayşen Gruda, Ünal Gürel ve Necdet Yakın gibi isimler de yer alıyor.

7- Kapıcılar Kralı 

Saf görünüşlü ancak cin gibi kurnaz ve işini bilir bir kapıcının apartman sakinleriyle olan renkli ilişkilerini anlatan komedi dizisidir.. Seyit büyük bir apartmanda kapıcıdır.

Eski Yönetici ile arası iyi olan Seyit, yeni yönetici ile arası pek iyi değildir. Film boyunca yöneticiden eziyete maruz kalan Seyit ve ailesi, bir gün bayram sabahında binanın yarısından fazlasının aldıklarını apartman sakinlerine söylerler..

6- Çöpçüler Kralı 

Aynı mahallede oturan çöpçü Apti ve mahalle esnafına kan kusturan zabıta amiri Şakir, temizlikçi Hacer’e aşıktır. Bir gün Apti’nin kovalamaca sırasında yanlışlıkla bir gazinoya girmesiyle hayatı değişir ve işler karışır.

Leylim ley türküsüyle harika bir şov yapan Abdi, gazinoda işe başlar.. Kısa süre sonra oradan da ayrılan Abdi, eski işine geri döner..
Zabıta Amiri ise Hacer’le evlenmiştir.. Fakat tamda istediği gibi bir evlilik olmaz. Apti ise Hacer ile evlenmediğine şükreder..

5- Garip 

  Kemal , Hayattaki tek varlığı büyük bir tutkuyla bağlı olduğu Beşiktaş olan yalnız bir adamdır. Yaşayabilmek için çeşitli küçük işlerde çalışan genç adamın sadece futbolla kurulu hayatı, arkadaşının sandalının içinde bulduğu küçük bir bebekle oldukça fazlasıyla değişir. Bebeği bulduğu ilk zamanlarda bebeği uygun birilerine bırakmayı denese de bebekten ayrılamayan Kemal onu büyütmeye karar verir.

Günden güne birbirlerine sevgiyle bağlanan ikili küçük kızın da büyümesiyle iyi bir baba-kız olurlar. Birlikte maçlara giderler, birlikte karınlarını zorluklarla doyururlar. Beraber para kazanırlar, beraber tezgah kurup işlerine bakarlar..
Ta ki bir gün ünlü olan Fatoş’un gerçek ailesi ortaya çıkana dek.. Olaylar yaşanır ve gelişir Fatoş’un ailesi de sonunda insafa gelirler. Kemal ise de  aşık olduğu kişiyle evlenir ve film mutlu sonla biter..

4- Süt Kardeşler 

Yıllardır kimsenin sahip olamadığı konağın sahibi Melek Hanım sütoğlu Şaban sanıp da Şaban’ın arkadaşı Ramazan’ı eve alır. Fakat sinirli abisi Hüsamettin’e Ramazan’ı damadı Bayram olarak tanıtmak zorunda kalırlar.

Konağa gelen gerçek Şaban ve gerçek Bayram’ın işleri karıştırdığı yetmiyormuş gibi bir de damat Bayram’ın babasının eve Gulyabani adında bir esrarengiz canavarı konağa illet etmesi her şeyi birbirine karıştıracaktır. Filmin kadrosu oldukça geniş çaplıdır. Şener Şen, Adile Naşit ve bir çok usta isim bu filmde rol almıştır.

3- Tosun Paşa

Seferoğulları ve Tellioğulları aileleri Yeşil Vadi için sürekli didişmektedirler. Birbirleriyle sürekli kavga içerisinde olan iki aile de Yeşil Vadiyi elde etmek isterler. Tellioğulları’nın reisi Lütfü, harika bir planla hem Yeşil Vadiyi hemde Daver Bey’in kızı Leyla’yı kendisine alabilmek için gayet başarılı bir plan kurmuştur.

Evin yardımcısı Şaban’ı Tosun Paşa kılığına sokar ve macera başlar.. Başlarda herşey yolunda gitsede bir gün duyum alan gerçek Tosun Paşa’nın Daver Bey’in evine ziyarete gelmesi sonucu olaylar ortaya çıkar..
Tosun Paşa listemizin üçüncü sırasında..

2- Kibar Feyzo

Askerden gelir gelmez Feyzo ve Bilo, köyün güzel kızı Gülo için yarışa girerler. Gülo ise Feyzo’ya aşıktır. İkisi de çok yüksek paralara Gülo’nun babasıyla kız isteme yarışına girerler. Sonunda oldukça yüksek başlık parasına Feyzo Gülo’yu alır.

Bilo ağaya yakınlığıyla her seferinde bir bahaneyle Feyzo’yu köyden gönderttirir. Feyzo İstanbul’da çok şey öğrenir, Güloyla çocukları olmuştur ama tam olarak bir türlü rahatlığa eremezler.
Sonunda Feyzo kendisine eziyet eden Ağayı vurur.

1- Şabanoğlu Şaban

Listeplus’ta birinci sırasında Şabanoğlu Şaban bulunmaktadır. Aynı yerde askerlik yapan iki arkadaş Şaban ve Ramazan’ın askerlik sürecince ve sonrasında başlarına gelen değişik olaylara karşı verdikleri tatlı mücadeleyi aktarmaktadır. Şaban’ın sakarlıkları yüzünden komutan Hüsamettin defalarca yaralanmış, iyice çileden çıkmıştır.

Askerlik bittiğinde, bir gazinoda çalgıcı olarak işe giren muhteşem ikili, tesadüf eseri bir suçlunun yakalanmasını sağladıklarında Nazır Paşa tarafından gizli polis olarak atanırlar. Nazır Paşa ve ailesini ziyaret ettikleri bir gece, Paşa’nın damadının eski komutanları Hüsamettin çıkmasıyla zor anlar yaşarlar. Fakat sadece bu da değildir. Aynı gece evden çalınan elmas, ortalığı iyiden iyiye karıştırır.
Elmasın bulunması için Hafiye görevlendirilir , Peki bizim Hafiyeler  elması bulabilecek midir?

Yeşilçam‘ın en efsane filmlerinden birisi olan Şabanoğlu Şaban, oldukça kaliteli kadrosu, oldukça güzel senaryosu ve bol kahkahasıyla listemizin başında yer alıyor.

Elbette Kemal Sunal’ın eserleri 20’den ibaret değildir. Kemal Sunal’ın birde Hababam Sınıfı serisinde aldığı İnek Şaban karakteri var.
Çıldırttığı müfettiş, Mahmut Hoca replikleri ve Vahşi Cazibesi.. Verdiği o harika tepkiler, beden dersinde ki Badi Ekrem’in favori adamı.. :)

Her biri birinden komik ve eğlenceli replikler.. Kemal Sunal, sadece oyunculuğuyla değil, karakteriyle de gönlümüzde taht kurdu.

Mekanın Cennet Olsun Büyük Usta..

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap