İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Saglik
  3. Kış Aylarında El Hijyeni’ne Verilen Önem Azalıyor
Trendlerdeki Yazı

Kış Aylarında El Hijyeni’ne Verilen Önem Azalıyor

hand washing close up_0

Kış Aylarında El Hijyeni ’ne Verilen Önem Azalıyor

Kovid-19 döneminde vatandaşlar olarak maske, mesafe ve temizlikten başka alabileceğimiz önlem ne yazık ki şuan bulunmadı. Temizlik unsurunda el hijyeni önemi koronavirüsten korunmak için oldukça önemli.

Mart ayından itibaren hayatımıza giren yeni tip koronavirüs ile kış aylarına da girmek üzereyiz. Açıklanan verilere göre, yaz aylarında el ve yüz yıkama oranı kış orana göre çok daha fazla.

Bunun sebebi olarak ise yaz aylarında yükselen sıcaklık değerlerinin bizleri sürekli soğuk bir şeylere yöneltmesinden kaynaklı.

Bu durumun bir diğer örneği de, duş örneğidir diyebiliriz. Yazın neredeyse gün aşırı gerçekleştirilen duşlar kış aylarında 2-3 güne kadar düşebiliyor.

KOVİD-19’DAN KORUNMAK İÇİN TEMİZLİK ŞART!

Açıklanan veriler her ne kadar kışın insanların su ile arasının biraz bozulduğunu gösterse de, bu pandemi döneminde el hijyeni normal zamandan çok daha fazla önem vermeliyiz.

Kovid-19’dan korunmak için ise, temizlik olmazsa olmaz.

Peki bu durumu tersine dönüştürmek için neler yapılabilir? Normal zamanda kışın sudan uzaklaşmamız basit şeylere yol açarken, salgın hastalık döneminde sudan kaçmamız olumsuz ciddi durumlara yol açabilir.

SICAK SULAR TERCİH EDİLEBİLİR ;

Eğer kışın soğuk suya elinizi sürmek istemiyorsanız ve bu durum sizi elinizi yıkamaktan alı koyacak ise, yine biraz cebinize yüklenip sıcak suları tercih edebilirsiniz. Sıcak su ile elinizi hem uzun süre temizleyebilir, hem de kış aylarında da su ile aranızı bozmamış olursunuz. Üstelik koronavirüsü önleyici unsurlardan birisi olan temizlik seçeneğini de tam tamına uygulamış olabilirsiniz.

KOLONYA VE DEZENFEKTAN KULLANILABİLİR ;

Hastalık çıktığından bu yana popülerliğini kaybetmeyen dezenfektanlar ve kolonyalar, virüs ile mücadelede suyun olmadığı yerlerde oldukça etkili bir kalkan durumunda.

Soğuk havalarda ise sıcak su tercih edemediğinizde veya soğuk sulardan kaçtığınızda, kolonya veya dezenfektan kullanabilirsiniz.

Yanınıza ceplik kolonya veya dezenfektan alarak bu durumda riskinizi sıfıra indirebilirsiniz.

Her ne kadar geçtiğimiz senelerde kış aylarında su kullanımının azaldığı verileri kayıtlarda yerini almış olsa da, bu sene bu durumu tersine çevirmek bizim elimizde. Her ne kadar soğuk havada el yıkamak zor olsa da, sağlığımız için suya ve sabuna dokunmalıyız.

Sağlıcakla kalın.

Yorum Yap

Yorum Yap