İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Saglik
  3. Kolonya’yı Saça Sürmek Zararlı Mı? Kolonya’nın Saça Zararları Nelerdir?

Kolonya’yı Saça Sürmek Zararlı Mı? Kolonya’nın Saça Zararları Nelerdir?

Koronavirüs salgını sebebiyle çantalarımızda ceplerimizde sürekli kolonya ve dezenfektanlar taşıyoruz.

Bu süreçte ellerimizi temizlemek için yanımızda bulundurduğumuz kolonya ve dezenfektanları elimize sürdükten sonra el alışkanlığı ile yüzümüze ve saçımızda da değdiriyoruz. Peki bu durum saçlara ve yüzümüze zarar verir mi?

Kolonya’yı Saça Sürmek Zararlı MI?

Kolonya içerisinde limon tütün, lavanta gibi farklı esanslar bulunan, kimyasallar içeren etil alkol kullanılarak üretilen bir sıvıdır. İçerisinde bulundurduğu kimyasallar sebebiyle, cildinize ve saçlarınıza kolonya sürmeyi alışkanlık haline getirmemelisiniz. Kolonya saça sürüldüğünde saçlarımıza zarar vermektedir.

Kolonya’yı saça sürmeye alışkanlık ederseniz, saç derisinde tahrişe yol açacağından bir süre sonra kaşıntı, kızarıklık ve kepeklenme gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Kolonyanın içerisinde alkol olduğunu hatırlatmakta fayda var. Uzun süre saçlarınıza kolonya sürdüğünüzde saçlarınızın canlılığının, parlaklığının gittiğini mutlaka gözlemlersininiz.

Yüze Kolonya Sürmek Zararlı Mı?

Limon kolonyası asırlardır kültürümüzde yerini alan bir sıvıdır. Peki ellerimize sürdüğümüz ve son dönemde kullanımını bir hayli arttırdığımız kolonyaları yüzümüze sürmek zararlımıdır?

Kolonya yüze sürüldüğünde ciltte kurutucu bir etkiye sebebiyet vermektedir. Çünkü içeriğinde alkol barındırmaktadır. Ayrıca hassas bir cilde sahipseniz, cildinizde alerjik etkilere meydana gelebilir. Sıklıkla her elinize sürdüğünüzde yüzünüze kolonya sürmek, ciltte terleme mekanizmasına olumsuz etki yapmaktadır.

Kısacası fazla ve aşırı kolonya kullanımı ellerimize dahi zarar verirken, yüz gibi hassas bölgeler bu durumdan daha sık etkilenmektedir. Ayrıca dezenfektanı asla yüzünüze sürmemelisiniz. Dezenfektan’ın içerdiği alkol miktari kolonyaya göre daha fazla olacağından, yüzünüze daha kısa sürede hasar verip, tahriş edebilir.

Woman Washing Hands

Pandemide imkanlar el vermediğide ellerimizi dezenfektan ve kolonya ile dezenfekte edebilirsiniz , fakat yıkama imkanı bulunduğunda mutlaka yıkamanız sağlık açısından en uygunu olacaktır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Her İhanet Sevgiyle Başlar. Uludağ Üniversitesi : Gazetecilik

Yorum Yap