1. Ana Sayfa
  2. Neler Olacak ?
  3. Koronavirüs Aşısı Tahmini Ne Zamana Hazır Olur ?

Koronavirüs Aşısı Tahmini Ne Zamana Hazır Olur ?

Koronavirüs Aşısı Tahmini Ne Zamana Hazır Olur ?

Çin’in Vuhan kentinden tüm Dünya’ya yayılan yeni tip koronavirüs’ün aşısı için bir kaç ülke kolları sıvadı.

Rusya’nın Kovid-19 aşısını açıklamasıyla birlikte, Almanya ve Çin’den de aşı hakkında açıklamalar peş peşe geldi. Ülkemiz’de güzel işler çıkaran TUBİTAK ise 2021’in mart ayına yerli aşının hazır olacağını beklediklerini dile getirmişti.

Peki hızlı ve bir o kadarda şaşırtıcı bir gelişme olmaz ise, aşı normal şartlarda ne zamana hazır olur ?

BİLİM KURULU DEĞERLENDİRDİ ;

Sağlık Bakanlığınca kurulan Bilim Kurulu üyeleri, koronavirüs aşısının en erken 2021’in ilk çeyreğinde hazır olabileceğini dile getirdi.

Dünya’da ikinci dalga tehlikesi insanları korkutsa da, şuan insanlığın beklediği tek umut aşı.. Dünya’da bir çok aşının son çalışmalarına gelmesi her ne kadar umut verici olsa da, aşının hayatımıza ne zaman gireceği henüz netlik kazanmadı.

Kovid-19 aşısı
Kovid-19 aşısı

GATA Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Levent Yamanel:

“Şu anda bütün dünyada koronavirüs aşı çalışmaları sürüyor. Son aşama olan faz-3’te aşı gönüllüler üzerinde deneniyor. Bu çalışma da bir-iki aydan daha uzun sürüyor. Tahminime göre koronavirüs aşısı 2021’in ortalarında hazır olacak. Bu da yaklaşık 1.5 yıllık bir çalışmaya tekabül ediyor. Ebola aşısı 5-6 yıllık bir çalışma sonucunda bulunmuştu. Kıyaslama yapıldığında 2021’in ortasında koronavirüs aşısının hazır hale gelmesi iyi bir sonuç olur. Sağlık Bakanlığı aşı çalışmalarını yakından takip ediyor. Birkaç ülke aşı geliştirme çalışmaları için Türkiye ile işbirliği yapmak istiyor.”

Aşının bulunması sırasında tüm insanlara vurulmasının da zaman alacağını belirten, Prof. Dr. Recep Öztürk ; İlk aşılar 2021’in ilk üç ayında veya sonlarında kullanıma girebilir. Öncelikle üretilecek aşıyı toplumlar belli oranda temin edebilecek. Herkesin aşılanması kolay değil, zaman alacak bir süre. O yüzden kesinlikle korunma tedbirlerinde en ufak bir rehavete kapılmamalıyız.” dedi.

Aşıya bir dönem daha vakit olduğu aşikar, tedbire devam ederek Kovid-19’a set olabiliriz..

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Sağlık Meslek Lisesi / 17 Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar. (Hadis-i Şerif)

Yorum Yap