1. Ana Sayfa
  2. Saglik
  3. Koronavirüs Pandemisi, El Temizliğini Arttırdı!

Koronavirüs Pandemisi, El Temizliğini Arttırdı!

1355352

Dünya’yı kasıp kavuran koronavirüs salgını sebebiyle el temizliği ve kişisel bakım bir hayli arttı.

Kendi hayatınızdan bile örnekleri ele alacak olur isek, yapılan araştırmalar da, Türk toplumunun Kovid-19 pandemisinden önce, %65’inin dışarıdan geldikten sonra ellerini yıkamadığı gözlemlendi. Örneğin şahsen bende marketten veya dışarıdan geldiğimde eğer ellerim aşırı seviyede kirlenmemiş ise, evimize ellerimizi yıkamadan giriyordum.

Elbette yemekten önce eller mutlaka yıkanır.. 🙂

Vitamin ürünleri ve multivitamine ilgi arttı

Dört ülkenin ortalaması olarak katılımcıların yüzde 59’u sağlıklarını neyin etkilediğini şimdi daha iyi anlarken, büyük bir çoğunluğunun COVID-19’un bir sonucu olarak gündelik karar verme süreçlerinde sağlıklarını da düşünme olasılığının daha yüksek olduğu görülüyor. Bu oran İspanya’da yüzde 74, İtalya’da yüzde 69, İngiltere’de yüzde 62 ve Almanya’da yüzde 54 olarak belirlendi.

Dezenfektanlara ve El Sıvılarına Yoğun İlgi :

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, şimdilerde dışarıya sadece ekmek almak için bile çıksak, ellerimiz geldikten sonra 20 saniye süre ile su ve sabun ile yıkıyoruz. Buda piyasa da, el sıvılarına olan ilgiyi oldukça arttırdı. Varlığından bile adeta haberdar olmadığımız dezenfektanlar ise, çağımızın asla vazgeçilmezleri konumunda..

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Sağlık Meslek Lisesi / 17 Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar. (Hadis-i Şerif)

Yorum Yap