İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Koronavirüs Salgını, Bilgisayar Alımını Zorlaştırdı

Koronavirüs Salgını, Bilgisayar Alımını Zorlaştırdı

featured

Çin’in Vuhan kentinden tüm Dünya’ya yayılan, ölümcül virüs Kovid-19, insanların sadece sağlığını değil, sosyal hayatını, ilişkileri ve ekonomiyi de oldukça derinden etkiledi.

Koronavirüs salgını sebebiyle, diz üstü bilgisayarlar, playstation’lar başta olmak üzere bir çok teknolojik ürün salgından etkilenerek fiyatlarını arttırdı.

Geçmiş senelerde alınan yüksek modelli bir sıfır bilgisayar modeli ile, günümüz şartlarında daha düşük bir model bilgisayarın fiyatı bile dengi dengine değil.

Apple, Asus, Hp gibi diz üstü bilgisayar sektöründe önde olan firmalarda da  büyük bir fiyat artışı gözlemlendi.

Çin’de yıl başından beri oldukça etkili olan ve tüm Dünya’ya yayılan Kovid-19, uygun fiyatlı bir bilgisayar dönemini sona erdirdi.

Konu ile alakalı olarak açıklama yapan Apple Tüketici Teknolojisi Derneği kıdemli analisti Sayon Deb

Salgınların, Çin’deki şehirlerin karantinada olduğu 2020 yılının ilk birkaç ayında dizüstü bilgisayar üreticilerine en çok zarar verdiğini dile getirdi. Deb ; “Şubat ayının sonlarında bir yerlerde son sevkiyatlar vardı, Asya’dan ABD’ye gelen birimlere sevkiyatta bulundu. Fakat “Şubat ayı ortalarında üretimin azaldığı zamandı. Durma noktasına kadar geldi. ”dedi.

Üretimlerin durma noktasına kadar gelmesi de tahmin ettiğimiz üzere bilgisayar piyasasını adeta yerle bir etti. Firmalar üretim yapamadığı için ellerinde ki bilgisayarları yüksek fiyatlara çıkardı.

PEKİ DURUMLAR NE ZAMAN DÜZELECEK?

Çin’in kilitlenmeleri ve karantinaları son birkaç ay içinde oldukça hafifledi. McKinsey’e göre, ülkenin yaklaşık yüzde 75’i Mart ayı sonuna kadar yeniden iş başına geçti. Fakat kıtlıklar devam etti ve tedarik zincirleri tekrar faaliyetlerine devam etse bile, firmaların tam kapasiteyle ne zaman hızla üretime başlayacaklarını söylemek henüz zor.

Eğer oldukça acil bir işiniz yok ise, sektörünüz bilgisayar üzeri değil ise yönelmeniz gereken tek yer ikinci el. Her ne kadar ikinci el piyasası da yükselse de, şu zaman diliminde sıfırdan uzak durmak en mantıklısı.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap