1. Ana Sayfa
  2. Saglik
  3. Koronavirüs ve D Vitamini Eksikliği ilişkisi

Koronavirüs ve D Vitamini Eksikliği ilişkisi

featured

Koronavirüs ve D Vitamini Eksikliği ilişkisi

 

D vitamini eksikliği korona ilişkisi
D vitamini eksikliği korona ilişkisi

Koronavirüs pandemisinin dünya genelinde büyük bir hızla yayılmaya başladığı ilk günden beri, bilim insanları tarafından detaylı çalışmalar yapılıyor. Salgının kısa sürede en az kayıpla atlatılabilmesi için yapılan bilimsel çalışmaların büyük öneme sahip olduğunu unutmamak gerekiyor. East Anglia Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre D vitamini eksikliği ile koronavirüse bağlı ölüm oranlarında ciddi bir ilişki olduğu görüldü.

Koronavirüse karşı bağışıklık sisteminin güçlü olması büyük bir önem taşımaktadır. East Anglia Üniversitesi bünyesinde yapılan yeni araştırmalar neticesinde D vitamininin bağışıklık için ne derece önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkarılmış oldu. Araştırma sonuçlarına bakıldığında D vitamininde eksiklik yaşayan kişilerin koronavirüse karşı savunmasız olduğu dikkatlerden kaçmıyor.

Önerilen Yazı
İnsanlık Korona’yı Yenebilecek Mi? Koronavirüs ve Şimdiye kadar çıkmış virüsler (VEBA – EBOLA – GRİP – AIDS)

20 Farklı Ülkenin Vatandaşları İncelendi

Araştırma kapsamında 20 farklı Avrupa ülkesinin vatandaşları inceleme altına alındı. İnceleme sürecinde özellikle kişilerin D vitamini seviyeleri ve koronavirüse bağlı ölüm oranları karşılaştırıldı. Ortaya çıkan sonuç D vitamini eksikliği arttıkça ölüm oranlarının da aynı şekilde artış gösterdiğini gözler önüne seriyor.

Araştırma sonuçlarında D vitamini ile koronavirüs ölüm oranları arasındaki ilişki her ne kadar ortaya koyulmuş olsa da D vitamini seviyesinin artırılmasıyla ölüm oranlarının düşeceği ifade edilememektedir. Bu yüzden kesin ifadeler kullanmak için çalışmaların derinleştirildiğinin de altı çiziliyor.

D Vitamini Eksikliği İçin Takviyelere Talep Arttı

Koronavirüse karşı bağışıklıklarını yüksek tutmak isteyenlerin dünya genelinde vitamin takviyelerine yoğun bir talep oluşturdukları belirtiliyor. İnsanlar karantina uygulamalarından dolayı D vitamini için ihtiyaç duyulan güneş ışığına çıkamamaktadır. Güneş ışığının eksikliği ise takviye haplar ve gıdalar ile giderilmek isteniyor.

Araştırmanın net sonuçları için bir süre daha beklemek gerekse de İngiltere Ulusal Sağlık Servisi tarafından bir adım atıldı. Ulusal Sağlık Servisi resmi internet sitesi üzerinden günde 10 mikrogram seviyesinde D vitamini alınması konusunda tavsiyelerde bulunuluyor.

Sağlıklı bir gelecek için evlerde kaldığımız şu günlerde sizler de D vitamini eksikliği noktasında problem yaşamamak için doktorunuza danıştıktan sonra takviyeler kullanabilirsiniz. D vitamini gibi takviyeleri kullanmadan önce mutlaka uzman görüşü alınması gerektiği ise unutulmamalıdır.

Önerilen Yazı
Koronavirüs’ü yenen 2 kişinin Ten rengi değişti…
Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yazar Hakkında

Aşık Odur Hakk'ı Seve, Hakk Derdine Kıla Deva. Bizim için Hayır Dua , Kılanlara Selam Olsun..

Yorum Yap