İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Saglik
  3. Koronavirüsü yenen birisi, tekrardan koronavirüs olabilir mi ?

Koronavirüsü yenen birisi, tekrardan koronavirüs olabilir mi ?

kor1

Koronavirüsü yenen birisi, tekrardan koronavirüs olabilir mi ?

Çin’in Vuhan kentinden tüm Dünya’ya yayılan koronavirüs ülkemizde de etkisini oldukça sert bir şekilde gösteriyor. Ülkemizde koronavirüse yakalanıp atlatan kişiler ise, Bir kişi iki kez koronavirüse yakalanabilir mi? Sorusunu merak ediyorlar..

Kovid-19 hastalığına yakalanan ve bu hastalıktan kurtulanlar kendilerinin bir daha hasta olmayacağını düşünerek rehavete kapılıyorlar. Peki bu bilgi doğru mu ? Koronavirüsü geçiren bir kişinin tekrardan hasta olma ihtimali yüzde kaç ?

Her ne kadar vücudunuz bağışıklık kazanmış olsa da, Güney Kore bu konu ile şöyle bir araştırma yayınladı.

TEKRARDAN ENFEKTE OLABİLİR!

Güney Kore’de yapılan bir araştırmaya göre, koronavirüsü atlatıp, testi negatif çıkan bireylerde, daha sonra 140 kişide tekrardan yapılan testlerde pozitif vakaya rastlandığı açıklandı.

Araştırmacılar, bu duruma sebep olan 3 maddeyi açıkladılar ;

  • Kovid-19 testinin yeterince güvenilir olmaması, yani şahısların aslında hastalığı tam yenemeden “negatif” tanı konulup salınması, bu sebeple mutlaka 2 kez test yapılmalıdır.
  • Virüsün saklanarak kendisini gizlemesi, virüs gizlendiği için hasta taburcu ediliyor ve sonra tekrardan geldiğinde, ikinci testte durum ortaya çıkıyor.

Yani Güney Kore’de rastlanan olayda test ve tanı kitlerinde bir sorun olabildiği yüksek ihtimal. Ayrıca Çin’de maymunlara yapılan deneyde ise, koronavirüsü atlatan maymunun, tekrardan enfekte olmadığını rastlandı.

Her ne kadar çok düşük bir ihtimal olsa da, koronavirüsü atlatan kişilerin tekrardan hasta olma ihtimalleri düşük bir ihtimal olarak görülüyor. Fakat Bilim Kurulu ise, vatandaşları yine de uyardı.

‘İKİNCİ KEZ HASTALANMA OLASILIĞI DÜŞÜK’

İyileşen Koronavirüs hastasından bir başka viral enfeksiyon geçirirken alınan örneğin de testin pozitif çıkmasına neden olabileceğini kaydeden Prof. Dr. Kara, “O nedenle de bugün Kore’den gelen ‘insanlar ikinci defa hastalanıyor mu’ sorusunun cevabını biraz daha bilgilerimiz ortaya çıktıkça söylememiz lazım. Tüm bu olasılıklar açıkçası bizim hala aklımızda tutmamız gereken şeyler. Korkalım mı? Bilgi gelinceye kadar bence korkmayalım. Çünkü hastalanan bir kişinin ikinci defa hastalanma olasılığı çok düşük ve o ihtimal şu anda biraz uzak görünüyor. İçimiz rahat olsun mu? Hayır, bu bilgiyi mutlaka takip edelim, ne olduğunu anlayalım. Ondan sonra tekrar konuşalım” değerlendirmesini yaptı.

Halen netlik kazanmayan konunun şuan ki araştırmasına göre, virüs ikinci kez insana bulaşmıyor diyebiliriz, fakat gün geçtikçe hakkında yeni araştırmalar ortaya çıkan virüsün neler yapabildiğini halen bilmiyoruz.

O yüzden, hastalığı atlatan bireyler, sosyal mesafe + maske kuralına dikkat etmeye devam etsinler..

Yorum Yap

Yorum Yap